Baby Shower Daveti Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamile olup da Baby Shower Davetlerini duymayan var mı? Varsa da bu yazımı okuduktan sonra Baby Shower Partilerini bilmeyen hamile kadın kalmayacak.

Bu makalede çok eskiye dayanan bir gelenek olan Baby Shower Davetlerinden bahsedeceğim. Baby Shower Daveti nedir? Neden ve ne zaman yapılır? Baby Shower Partisi Nasıl Yapılır? Kimler davet edilir ve benzeri tüm sorularınıza cevap bulacaksınız. 

Hayatınıza katılacak ve size bir ömür karşılıksız sevgiyle bağlanacak bebeğinizin ilk partisi! Bu partiyi unutulmaz kılmak ve izlerini bebeğinizin de yaşayabileceği hale getirmek için neler yapabilirsiniz? Parti öncesi neler hazırlamalısınız? Kimleri çağırmalısınız? Menüde neler olmalı? Hamileliğinizin son dönemlerinde evde daha çok vakit geçirdiğiniz bu zamanı değerlendirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var….

baby shower daveti

Baby shower partileri, çok eskiye dayanan bir gelenektir ve ‘showering’ başlığı altında kutlanmaktaydı. Yani anne adayına sevgi gösterilerinde bulunmak ve hediye yağmuruna tutmak anlamındaydı. Baby Shower Partileri, bir çay partisi şeklinde sadece kadınların katıldığı, birbirleriyle ailelerini konuştukları ve anneliklerini anne adayına anlatarak destek verdikleri bir toplanmaydı. Baby shower davetleri, çok uzun bir süredir ABD’de bir geleneksel bir şekilde kutlanmaktadır. Baby shower Davetleri, yeni bir hayatı en yakın arkadaşlarla ve aile üyeleriyle birlikte kutlamak için güzel bir bahane olabilir. Ayrıca bu güzel günün sonucunda anne adayı, bebeği için harika hediyeler almış olacak  :)

Baby shower davetleri genellikle annenin ilk bebeği için yapılırdı. Ama gelenek zamanla değişti ve artık her çocuk anne ve babaların bir mucizesi ve hepsi sevgi ve hediyeyi hak ediyor! Genel olarak bu parti, herkesin ortak katılım tarihi belirlenip öğleden sonra bir saat diliminde yapılır.
Baby shower davetlerini genellikle aile üyeleri(kuzen, teyze vb.), yakın bir aile dostu, ya da annenin en yakın arkadaşı tarafından düzenlenir.

Baby Shower Davetleri annenin en yakın arkadaşlarının doğuma çok az kala anneye güzel dileklerini sunmaları, bu koşuşturma döneminde onun yanında olduklarını göstermeleri ve heyecanlı günlere az kala biraz motivasyon vermeleri, birlikte gülüp bebeğin gelişinin mutluluğunu hep birlikte paylaşmak için düzenleniyor. Diğer bir önemli amaç ise bebeğin ve annenin doğum sonrası ihtiyaç duyacağı ürünleri yakın arkadaşlarının hediye olarak sunması, bir bakıma anneyi hediye yağmuruna tutması. Partisinin isminin içinde shower (sağanak) kelimesinin olması da buradan geliyor diyebiliriz. İş yaşamının koşuşturması içinde anne adayının hamilelik döneminde yaşadıklarını, hissettiklerini, anne olma yolundaki hazırlıkları ve planlarına ilişkin detayları takip edememiş bir arkadaş olabilirsiniz. Ya da günlük hayatın yoğun temposu içerisinde hem anne adayı arkadaşınız hem de siz, birbirinize çokça vakit ayıramamışsınızdır. Baby shower partisi hem tüm arkadaşların eğlenmek ve gülmek için biraraya geldiği, hem bebeğin gelişini kutlamak, anneyle vakit geçirmek için harika bir fırsattır. Üstelik yıllar sonra bile kahkahalarla hatırlayacağınız, anılarla dolu bir gün yaşamak için muhteşem bir parti fikridir

baby shower organizasyonu

Baby Shower Davetlerini Kim organize eder?
Etkinlik anne adayı için eğlenceli ve tamamen stressiz olmalı. Parti için en iyi şekilde organizasyon yapacak kişiler her zaman anne adayının en yakın arkadaşları, iş arkadaşları veya aile üyeleridir. Baby shower davetinde organizatör kesinlikle anne olmamalı. Onun konsantre olması gereken çok daha önemli bir amacı var: karnındaki bebeği… Bu nedenle baby shower parti organizasyonu ile ilgilenecek bir elçi belirlemek gerekli. Bu kişi anne adayının kız kardeşi, en yakın arkadaşı ya da zaman ayırabilecek yakın bir akraba olabilir. Anne adayının çoğu arkadaşını yakından tanıyacak birisi olması çok daha iyi olacaktır. Bu sayede hem parti planlaması sırasında davetli kişilerle bağlantı kurulması, LCV alınması, eğer sürpriz bazı şeyler düşünülüyorsa bunun davetlilere duyurulması, konuklarla parti boyunca yakından ilgilenilmesi işleri anne yerine parti elçisinin görevleri olacak. Bu tatlı sorumluluğa gönüllü olabileceğini düşündüğünüz kişiyi partiden bir ay önce belirleyin.

Peki, Baby Shower Davetleri için Ne kadar harcamak gerekir?
Eğer kendi başınıza her şeyi ödemek istemiyorsanız, maliyetin yarısını karşılamak için en iyi yolu, her misafire bazı harcamalara katılıp katılamayacaklarını sorun. Ortalama masrafın ne kadar olacağını hesaplarken şimdi söyleyeceklerimi listenize katmayı unutmayın:

Kâğıt tabak, bardak, plastik bıçak ve çatal,
Kendi seçeceğiniz hediyelikler,
Davetiyeler,
Oyunlar ve ödüller,
Mekân kiralama,
Dekorasyon,
Mönü,

Maliyeti düşürmek için, örneğin davetiyeleri bilgisayarda hazırlayıp e-posta olarak misafirlere gönderebilirsiniz. Aynı zamanda bu partiyi evinizde yaparak organizasyon şirketlerinden veya dışarıda bir mekâna para vermekten kurtulabilirsiniz.

Baby Shower Davetleri Ne Zaman ve Nerede Yapılır?

Baby Shower Daveti bebeğin doğumundan genellikle birkaç ay önce organize edilir. Hamileliğin son aylarında anne adayına mükemmel bir motivasyon kaynağı oluşturan çok güzel bir etkinliktir. Baby shower partisinin amacı sevdiklerinizle birlikte olup çok kıymetli bebeğinizin gelişini kutlamanın yanı sıra, onun bir takım  ihtiyaçlarını da karşılamaktır. Bu sebeple anne adayının parti öncesinde ihtiyaç listesini hazırlaması ve sevdikleriyle paylaşması önemlidir. Baby shower için en iyi zaman bebek gelmeden önceki son 3 aydır. İstenirse bu parti anne adayından gizli bir şekilde yapılabilir veya ona ne yapmak istediğinizi anlatabilirsiniz böylece, anne adayı son haftalara girerken heyecanla beklediği başka bir işi daha olmuş olur. İkiz bebek olması, hamileliğin seyri, doğumun başka bir ülkede yapılma ihtimali gibi tüm konular göz önünde bulundurularak tarih belirlenmelidir.

7. aydan sonra, annenin nispeten rahat hareket edebileceği ve günün tadını çıkartabileceği bir haftayı tercih etmek en ideali. Genelde doğumdan 4 ila 8 hafta önce içerisinde anne adayına uygun bir hafta sonu ve müsait bir hafta içi günü baby shower partisi yapılabilir. Doğumun hangi gün olacağını net olarak bilen anneler doğumdan birkaç gün önce de partiyi gerçekleştirmektedir. Ancak doğuma yakın bir tarihte yapılan baby shower davetlerinde anne adayının hareketleri kısıtlanabileceği için ve zorlama olmaması açısından doğuma çok yakın bir tarihte yapılması önerilmez. Bu konuda doktorunuzdan fikir alarak, gebeliğiniz için en uygun zamanı tercih edebilirsiniz.

Baby Shower davetinin yapılacağı mekânın belirlenmesi için davetli sayınızı göz önünde bulundurarak misafirlerinizin rahat edeceği ferah bir ortam düşünmelisiniz. Genel olarak  ev, otel, restoran, kafe ya da kiraladığınız herhangi başka bir mekân olabilir. Katılımcı sayınız çok fazla değilse ve evinizin durumu da uygunsa genel olarak ev organizasyonu tercih edilebilir. Baby Shower Davetini dışarıda bir mekânda yaptığınızda, evde yapılan organizasyona göre harcamalarınız çok daha fazla olacaktır. Evde ise daha çok baby shower temalı tabaklar, peçeteler, bardaklar, servisler, yemekler ve evinizin süsleme ya da dekoru için yapılan masraflar ön plana çıkmaktadır. Bunlar ise hem size hatıra kalmaktadır hem de çocuğunuzun ileriki günlerinde de bu süsleri kullanabilmektesiniz.

Parti için davetlilere çeşitli ikramlıklar (Pasta, Kurabiye, Cupcake vb.) ve doğacak bebeği hatırlatacak küçük hediyeler hazırlanır..

Baby Shower partilerinde çeşitli eğlenceli oyunlar oynanır, pasta, kurabiye, cupcake, yemek ve şekerlemeler afiyetle yenir. Partinin sonuna doğru anneye alınan bütün hediyeler teker teker açılır.

Peki, siz de bebeğiniz için bir Baby Shower partisi organize etmek istiyor musunuz? Öyleyse kusursuz bir Baby Shower Daveti için yarınki yazımı bekleyin :)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.