Coco Cola Içecek 2020 1.Çeyrek Bilanço Analizi

Gedik Yatırım Tarafından Hazırlanan Analiz:
“1Ç20 Finansal Sonuçları

Şirketin açıklanan son finansal sonuçları 2020/03 dönemine aittir.
Bu sonuçlar itibariyle şirketin:

Net satışları 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %18,1 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %20,6 artışla 2.6 milyar
TL olmuştur.FAVÖK’ü 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %54,6 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %21,4 artışla 388.1 milyon TL olmuştur.

FAVÖK marjı 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 349 baz puan artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre 10 baz puan artışla
%14,8 olmuştur.

Net karı 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %20.548,1 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde 2.6 milyon TL net zarar açıklamıştır.
Net borcu 1. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %6,0 artışla 2.7 milyar TL olmuştur.

Sonuç

Şirket, 1Ç20’de 2.622 mn TL satış geliri (kons: 2.593 mn TL) 388 mn TL FAVÖK (kons: 375 mn TL) ve 127 mn TL net kar (kons: 98 mn TL) açıklamıştır. Şirketin operasyonel karlılığı beklentilere paralel, net karı beklentilerin üzerinde açıklanmıştır. Yılın ilk çeyreğinde konsolide satış hacmi %3,8 oranında artışla 239 milyon ünite kasa olarak gerçekleşmiştir. Türkiye operasyonları satış hacmi %0,3 sınırlı yükselişle 107 milyon ünite kasa olurken, uluslararası operasyonlar satış hacmi ise Pakistan ve Orta Asya’nın güçlü performansı ile %6,6 artışla 132 milyon ünite kasa olarak gerçekleşmiştir. 1Ç20’de Pakistan satış hacmi %6,5 büyüme sergilerken, Orta Doğu pazarında satış hacmi %7,2 daralmıştır. Net satış gelirlerindeki %21’lik artış satış hacminin büyümesi, fiyat ayarlamaları ve uluslararası operasyonlardan gelen olumlu yabancı para çevrim etkisi kaynaklıdır. 1Ç20’de uluslararası gelirler hacim artışı ve fiyat ayarlamalarına bağlı olarak yıllık %23, yurtiçi gelirler ise %18 artış kaydetmiştir.

Yurtiçi gelirler, birim ünite kasa başına net satış geliri, yaşanan pandemi ortamında küçük paketlerin payının azalmasının neden olduğu negatif paket dağılımı etkisine rağmen fiyat ayarlamaları ve gazlı içeceklerin payının artmasına bağlı olan olumlu kategori kırılımı sayesinde yükselmiştir. Operasyonel performans, uluslararası operasyonların yüksek karlılığı ile gelişim kaydederken, net kar artışına azalan net finansal giderler destek olmuştur. Şirket, Covid19 pandemisinin süresinin ve olası etkilerinin belirsizliği nedeniyle 2019 yıl sonu mali tablolarının açıklandığı tarihte verdiği 2020 yılına ilişkin beklentilerini geri çekerken, aynı sebeple revize bir beklenti paylaşmamıştır. Hisse son 12 ayda %27 nominal getiri sağlarken, endeksin %19 üzerinde performans sergilemiş olup, 2020 yılı beklentilerine göre 5,4x FD/FAVÖK ile işlem görmektedir. Finansal sonuçların hisse üzerinde etkisini sınırlı pozitif olarak değerlendiriyoruz.”

Uyari: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.