Geri Dönüşüm Projeleri İle Hayatınıza Renk Katın

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

04 Şubat 2015 | Kategori: Dekorasyon, Nasıl Yapılır, Püf Noktaları

Çevrenize bir bakın. Çöp sandığınız, muhtemelen de çöpe atacağınız şeylerden aslında neler çıkabilir ortaya? Siz onlara çöp gözüyle bakıyorsunuz ama aslında onlar biraz uğraş, az maliyet sonucu evinizin dekorasyonunda önemli yer tutabilen, çok güzel ve değişik objeler haline dönüşebiliyorlar. Aldığınız yumurtanın kolisini atmak yerine, onlardan çok güzel güller yapabilirsiniz. Veya bir pet şişe atığı.. Atık diye baktığımız şişeden aslında muhteşem vazo, avize veya abajurlar ortaya çıkartabilirsiniz. Süt kutusundan da çanta mı olurmuş demeyin! Her kıyafetinize göre ayrı ayrı birbirinden şık portföy çantalar üretebilirsiniz.Sehpanızın eskidiğini mi düşünüyorsunuz? Yüklü miktarlar ödeyip almak yerine araba lastiğinden hem fazlasıyla şık hemde az maliyetle hayalini kurduğunuz sehpaya sahip olabilirsiniz. Hemde sizin zevkinize göre tasarlanmış… Lastikten olmaz derseniz eğer elma kasalarını da deneyebilirsiniz. Alacağınız sonuçlar sizi fazlasıyla memnun edecek. İnanması güç ama tahta paletlerden koltuk bile yapabilirsiniz. Evinize ayrı bir hava katmak istiyorsanız, bunlar denemeye değer projeler. Sizi çok fazla meraklandırmadan, atıklardan nasıl üretim yapabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Yumurta kolisinden dekoratif güller yapmak isterseniz uygulamanız gereken ilk adım yumurta konulan kısımları düzgün bir biçimde çıkarmak. Sonra kenarlarını düzgünce kesin. Dört kenarından aşağıya doğru çentik atın ve yaprak şeklinde yuvarlayın. Aynı işlemi üç tane yumurta kolisinin içiyle tekrarlıyoruz. Sıcak silikon yardımıyla üçünü iç içe yapıştırıyoruz. İşlem bittikten sonra istediğiniz renk boyayla boyayıp istediğiniz kadar güller yapabilirsiniz. Ortaya çıkan gülleri arzu ettiğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

yumurta kolisinden gül

Pet şişeden avize yapımı: 5 Litrelik pet şişeyi ortadan ikiye kesiyoruz. Üst kapak kısmına kablo geçeçek kadar delik açıyoruz. Pet şişenin alt kısmından yapacağınız çiçeklerle süsleyip, istediğiniz renklerde boyayarak sıcak silikon ile şişenin alt tarafına yapıştırıyoruz. Kabloyu da delikten geçirdiğinizde ortaya harika bir avize çıkıyor.

avize yapımı

Araba lastiğinden sehpa:  İlk olarak üzerine ve altına lastiğin ölçülerinde sunta kestirip onları matkap yardımıyla delik delerek vidalıyoruz. Daha sonra lastiğimizi güçlü bir yapıştırıcı yardımıyla kalın keten iplikle yapıştırarak etrafını kaplıyoruz. Üc tane ayağı yapmış olduğumuz sehpanın altına monte ediyoruz. Üzerine de cam kestirip sehpamızı kullanmaya başlıyoruz.

sehpa

Elma kasasından dekoratif sehpa yapımı: Dört tane elma kasasını kare şeklinde ve açık kısımları ön tarafa gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Ardından kasaları istediğiniz renge boyayıp dört tanesinin alanı kadar sunta kestirip dört köşesine tekerlek monteliyoruz. Tekerlek taktığımız suntayı kasanın üstüne yerleştirip matkapla sabitliyoruz. Ters çevirdiğimizde sehpamız tüm güzelliğiyle ortaya çıkıyor. Açık olan kısımlara kitap veya başka objeler de yerleştirebilirsiniz. İsterseniz üzerine cam da kestirebilirsiniz.

meyve kasasından sehpa

Süt kutusundan potföy çanta yapımı: İlk olarak süt kutusunun alt ve üst bölümünde bulunan katlama yerleri(kulakları) açılır. Süt dökme yerinde olan çizgiden ve alt kısmında da bulunan çizgiden kesin. Tam orta kısımda bulunan ek yerinden açıp içini temizliyoruz. Ortaya dikdörtgen bir parça çıkıyor. Arzu ettiğiniz kumaşı masanın üzerine açın. Süt kutusunun dış tarafına yapıştırıcıyı sürüp, kutuyu kumaşın üzerine yatırın ve elinizle ovarak yapışmasını sağlayın. İç kısmına da aynı işlemi uygulayın. Çantanın kenarları için, süt kutusunun alt kısmını ortadan ikiye kesip ve yanlardan açarak kumaşla kaplayın. Çanta şekline getirdiğimiz kutunun kenarlarına sıcak silikon sürerek az önce elde ettiğiniz küçük parçaları yapıştırın. Çantanın açma kapama yerine de Amerikan cırt bandını yapıştırarak, istediğiniz taşlarla da süsleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

süt kutususüt kutusu1süt kutusu2süt kutusu4süt kutusu5

Eskimiş prizden mumluk yapımı: İlk olarak prizin içini açıyoruz. Kablosunu ve iç aksamını çıkarıyoruz. Geri birleştiriyoruz. Daha sonra istediğimiz renge boyayıp üzerine moncuklar, taşlar,deniz kabukları yapıştırıyoruz. Taşlı olsun istemezsek üzerine boya yardımıyla motifler çiziyoruz. Yapacağımız objeyi ince keten ipliklerle süsleyip, fiş takılan yerlere küçük mumlar yerleştiriyoruz. Böylece çok şık mumluğumuz kullanılmaya hazır hale geliyor.

Kağıt havlu ve tuvalet kağıdı rulosundan kalemlik yapımı: İlk olarak ruloları çeşitli boylarda kesiyoruz. Daha sonra bu ruloları dilerseniz boyayabilir dilerseniz ise yapışkanlı kağıt ile kaplayabilirsiniz. Ardından oval biçimde keseceğiniz mukavvayı da kaplayıp, değişik boylarda kesilip hazırlanan ruloları, bu mukavvanın üzerine yapıştırıyoruz. Hazırlanan kalemliği arzu ettiğiniz şekilde taşlarla veya kurdelelerle süsleyip kullanabilirsiniz.

kalemlik yapimi

Şampuan şişesinden kedili diş fırcalık yapımı: Uygulayacağınız ilk adım beyaz ve boş bir şampuan şişesininin ağız kısmını kesmek. Daha sonra CD kalemi ile kedinin kulaklarını şişenin üzerine çizip, makas yardımıyla kesiyoruz. Kestikten sonra CD kalemi ile gözlerini, burnunu, ağzını ve bıyıklarını çiziyoruz. Sonra ojeler ile gözlerini, burnunu, kulaklarını boyuyoruz ve karşımıza çok sevimli bir kediden diş fırçalık çıkıyor.

Gördüğünüz gibi çöp sandıklarınızla, aslında harika üretimler yapabilirsiniz. Yapacağınız projeler hem bütçenizi zorlamayacak hemde evinize ayrı bir hava katacak.

Haydi hanımlar iş başına. Ellerinize emeğinize sağlık…Yorum YapınBumerang - Yazarkafe