Karıncalar Nasıl Yok Edilir? Karıncalardan Nasıl Kurtulurum?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

01 Nisan 2013 | Kategori: Pratik Bilgiler


Bu yazıda evimize davetsiz giren haşereler ve karıncalar için neler yapılabileceğini, karıncalardan nasıl kurtulurum diyenler için doğal ev yapımı karınca ilaçların neler olduğu anlatılmaktadır.

Karıncalar Nasıl Yok Edilir-Karıncalardan Nasıl Kurtulurum

Evde farketmeden yerlere düşürdüğünüz yiyecekler kalıntılar karıncalara davetiye çıkartıyor. Yerlere düşen kırıntılar, su ve yiyecekler karıncalar için bulunmaz bir nimettir. Eğer eve girebilecekleri bir yer bulmuşlar ise karıncalar buradan eve doğru akın ederler. Bahçeli bir evde olabileceği gibi, yüksek katlı bir binada da karınca olabilir. Yiyecek neredeyse oraya ulaşmak için açık kapı bulup harekete geçerler. Karıncalar ile mücadele etmek için birinci kural yemek hazırlarken veya yemek yedikten sonra yere düşen kırıntıları temizlemek mutfağı temiz tutmak ıslak zemin bırakmamaktır. İşiniz bittikten sonra yiyeceklerini ağzını kapatmak veya streç filme sarıp bunları muhafaza etmek açıkta yiyecek bırakmamak gerekir.

En çok mutfak ve banyo gibi yerlerden görülen karıncalar apartmanlara balkonlardan havalandırmalardan giriş yapmaktadırlar. Başta da söylediğimiz gibi mutfak tezgahı üzerinde yiyecek bırakmayın, temiz tutun. Karıncaları öldürmek için zehirli ilaçlar kullanmak yerine onları doğal yöntemler ile evinizden uzaklaştırmak çok daha akılıca olacaktır.

Evdeki Mutfaktaki Karıncalardan Nasıl Kurtulurum?

Karıncalardan kurtulmak için kullanılan yöntemler;

Evdeki çöpleri yiyecek kalıntılarını kaldırın. Hatta evi komple temizleyin. Islak bir yer kalmamasına özen gösterin. Ev sürekli temiz kaldığında yiyecek birşey bulamayacakları için evi terk edeceklerdir.

Karıncalardan kurtulmak için bebe pudrası

Karıncalar bebek pudrası dökülen yerlere gelmez. Talk pudrasından bir çizgi yaparsak bu çizgiyi geçmezler.  Karıncalar birbirlerinin izini takip ederler. Eğer talk pudrayı (bebe pudrası) karıncaların bulunduğu giriş yerlere dökerseniz bu yöntem karıncaların evinize girişini önleyecektir.

Talk pudrası kullandığınız halde karıncalar yok olmadı ise karıncaları eve çeken şeker gibi yiyecek kalıntıları bulunuyor olabilir.

Karıncalardan kurtulmak için nane yağı

Karınca, fare, hamamböceği gibi istenmeyen canlıların eve girişini önlemek için bir karton parçasına yada bir pamuğa  3-4 damla nane yağı damlatıp bunu eve giriş noktalarına koyabiliriz.

Karıncalardan kurtulmak için defne yaprağı

Evinizi istila eden karıncalar için defne yaprağı kullanabilirsiniz. Defne yaprağını ezerek ufalayın bunu karıncaların geçtiği köşelere koyun bu karıncaların evinizi terk etmesini sağlayacaktır.


Haşereler ve karıncaları için çam terebentin 

Mutfak dolaplarının içindeki karınca, hamamböceği gibi haşereleri yok etmek onları kaçırmak için terebentin sürmek karıncalardan kurtulmak için kullanılan yöntemlerden biridir.

Acı pul biber ve toz tarçın aynı ölçüde açı kırmızı pul biber ile tarçını karıştırın ve karıncaların çıktığı yerlere dökerseniz karıncalar  bundan hoşlanmayacaktır.

Ayrıca karıncaların izlediği yollara kırmızı toz acı biber, nane veya boraks serperek karıncaları uzaklaştırmayı deneyebilirsiniz.

Karıncalardan kurtulmak için yukarıda yazılan yolları denediniz ama karıncalar tekrar geldi ise etkili bir yöntem olan doğal karınca ilacını deneyebilirsiniz.

Evdeki karıncaları yok etmek için borik asitle karınca ilacı hazırlayın

Karıncaları yok eden karınca ilacını hazırlamak için toz halinde olan borik asit kullanılıyor. Borik asiti eczanelerden veya tıp kimyasalları satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Küçük bir kabın içine 1 çay kaşığı borik asit, 1 çay kaşığı toz şekeri ve üzerine yarım çay bardağı kadar suyu ekleyip hepsinin karıştırın. Pamuk veya peçeteyi bu karışıma bandırıp karıncaların görüldüğü, gezindiği giriş noktalarına bunu koyarsanız bu karşım karıncaları ortadan yok etmekte işe yarayacaktır. Fakat pamuk kuruduğunda etkinliğini yitiriyor. Bunun için kuru kalmaması için bir kaç damla su ile ıslatın. Karıncalar artık ortalıklarda görünmeyince pamuğu atabilirsiniz.

Karışımın içindeki şeker karıncaları çekecektir. Ancak borik asit karıncaların sonunu getirecektir. Evde küçük bebek, çocuk varsa borik asit çocuğun yutma ihtimaline karşı onun ulaşabileceği bir yerde olmamalıdır.

Borik asit hamamböceklerini yok etmek içinde kullanılan bir malzemedir.

Karıncaları uzaklaştırmak için tebeşir kullanılabilir.

Kireç ve alçı hamam böcekleri, karıncalar, tüm haşerelerin sevmediği malzemelerdir. Tebeşir de kireç ve alçıdan yapıldığı için karıncaları evden uzaklaştırmak için kullanılabilinir. Karıncaların geldiği yeri tebeşirle çizin.

Karıncalardan nasıl kurtulurum? Diyenler için uzun uzun karıncaları yok etmek için kullanılan en doğal yöntemleri anlattık bu yöntemleri denediğiniz halde karıncalardan evden yok edemedi iseniz o zaman uzman bir ilaçlama firmasından yardım alınız.




2 Yorum yapılmış Karıncalar Nasıl Yok Edilir? Karıncalardan Nasıl Kurtulurum?

Avatar

admin

02 Nisan 2013 Saat 13:45

Limon suyu veya bir parça limon karıncaları uzaklaştıracaktır. Limonu mermer tezgah üzerine koymayınız aşındırır leke yapar bu lekeyi çıkaramazsınız.

Avatar

admin

02 Nisan 2013 Saat 15:12

Salatalık kabuklarının koyulduğu yere karıncalar gelmez.

Yorum Yapın




Sponsorlu Bağlantılar

Kategoriler


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Facebook

Bumerang - Yazarkafe