Argan Yağı Nelere İyi Gelir? Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Mevsim geçişlerinde oldukça fazla yaşanan saç dökülmesi son derece rahatsızlık verir bunun üzerine bitkisel çözümler ararız. Saç bakımında, saç dökülmesinde bitkisel yağlar ile birçok maske yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere argan yağının nelere iyi geldiğini, argan yağının saça faydalarını ve saç dökülmesi için içeriğinde argan yağı da bulunan bitkisel yağların karışımı ile oluşan bir saç bakım ve saç dökülmesini önlemeye yönelik bir maske tarifi vereceğiz.

Argan Yağı Nelere İyi Gelir? Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Argan yağı saç için mucizevi bir yağdır. Saçı besleyen bir yağ olması, saç dökülmesini engellemesi, saç kırıklıklarına engel olması nedeniyle  saç bakım maskeleri içinde yer alan bitkisel bir yağdır. Argan yağı saçlar için faydalı olduğu gibi ciltteki kırışıkları azaltarak cildin sıkılaşmasını sağlamakta da kullanılan etkili bir yağdır. Ayrıca cildin yumuşamasına da yardımcı olur.

Argan yağının faydaları arasında sivilce tedavisinde etkili bir yağ olduğu da bilinir.

Argan yağının bir diğer faydası da güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma özelliğinin de olduğu bilinmesi gerekir.

Sigara, stres ve çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldıran hücrelerin yenilenmesini sağlayan değerli bir yağdır argan yağı

Kaşların uzamasında faydalı olduğu bilinen argan yağı bu amaçla bir kulak pamuğu çubuğu ile kaşlara sürülebilir. Gözlere ve göz çevresine gelmemesine dikkat edilmelidir.

Hamilelik sonrası görülen çatlakların giderilmesinde önlenmesinde faydalı olduğu bilinmektedir.

Saç kırıklarının oluşmasını önlüyor saça parlaklık veriyor. Yıpranmış, yanmış saçlarda oldukça kullanılıyor argan yağı

Argan yağının nelere iyi geldiğini anlattıktan sonra argan yağının saç için kullanıldığı saç dökülmesini önlemek için uygulanabilecek bir maske tarifini anlatacağız.

Saç Dökülmesini Önleyen Argan Yağlı Maske:

1 yemek kaşığı biberiye yağı kullanıyoruz. Biberiye yağı nefes açıcı bir yağdır.

3 tatlı kaşığı argan yağı

 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı ısırgan otu tohumu saç derisini besliyor ve saç kırıklarının önlenmesinde etkilidir.

2 yemek kaşığı saf sızma zeytinyağı

Cam bir kasenin içerisine sırası ile zeytinyağı, biberiye yağı, ısırgan otu yağı, 3 tatlı kaşığı argan yağı ekleniyor. Bu miktarı kendi saçınıza göre ayarlayınız. Normal uzunlukta bir saç için bu miktarda yapmak yeterli gelecektir.

Temiz saça uygulamak gerekir Saçımızı yıkayıp havlu ile nemini aldığımızda saç diplerindeki gözenekler açılır. Daha sonra yaptığımız maskeyi parmak uçları ile saç diplerine masaj yaparak süreriiz. Başınızı az aşağı doğru eğerseniz kan dolaşımı hızlanacağından daha iyi emilecektir. Kalan yağı saçlarınızın uçlarına doğru sürün. Bir toka ile saçlarınızı toplayın bone veya streç ile sarın 20-30 dakika beklesin. En az 20 dakika beklesin. Bu bitki yağı karışımını haftada 1 kez yapabilirsiniz. Cilde de çok faydalı olan argan yağını cildinizi nemlendirmek için ellerinize sürebilirsiniz. Bu karışım saçlar için çok etkili ve ekonomik bir bakım sağlar.

Saç dökülmesini önleyen argan yağlı maske tarifini anlatırken Ebru Şallı’nın anlattığı tariften faydalanılmıştır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.