Cildi Arındırmak İçin Peeling Tarifi

Cilt için faydalı bir peeling olan bu peelingin cildin rengini dengeleyici ve cildi arındıran bir özelliği bulunuyor. Cildi Arındırmak İçin Peeling Tarifinin hazırlanışı ve uygulanmasını dikkatlice okuyunuz.

Peeling için gerekli malzemeler

1 taze papaya+1 tabaka pasta jelatini+3 yemek kaşığı maden suyu

Eğer papaya bulunamıyorsa ananas kullanılabilir. Papaya kullanılmasının nedeni papayanın cilde faylarından dolayıdır. Papayanın cilde faydası şöyledir. Papaya meyvesinin içinden çıkan sıvı kozmetik olarak çillere ve güneşe maruz kalma sonucu oluşan kahverengi lekelere karşı iyi gelip derinin pürüzsüz bir görünüm almasını yardımcı olmaktadır. Ananasın ise kırışıklık giderici bir özü olduğu biliniyor.

Hazırlanışı: Ananas ile veya papaya ile hangisi ile hazırlıyorsak 1 dilim meyveyi tahta bir kaşıkla ezin tülbent ile süzün ve çıkan suyu bir kenara alın.

3 yemek kaşı maden suyu ile pasta jelatini aşağıda belirtildiği şekilde benmari usulü eritin.

Benmari Usulü: Kaynar bir suyun içine koyulan bir kasenin içine jelatin ve maden suyun koyun aşağıdaki su kaynarken jelatin maden suyun içinde yavaş yavaş erir. 

Kırışıklık ve renk açma özelliği bulunan ezerek elde ettiğimiz ananas suyunun içine benmari usulü elde edilen sıvıyı katın.  Elde edilen karışım ile peeling yapabiliriz.

Uygulanması: Bu karışımın hemen uygulanması öneriliyor. Uygulama sırasında göz çevresinden uzak durun. Açık yara varsa ve ananasa alerjiniz varsa sürmeyin. Ananas suyunun gözeneklerden içeri girmesinden dolayı sürerken hafif kaşıntı, gıdıklanma hissi olabilir.

Bekleme Süresi: Eğer hassas ve beyaz bir cilde sahipseniz maskenin yüzünüzde 10 dakikadan fazla kalmaması gerekir. Çok yağlı ciltlerde ise 20 dakika bekletilecek beklerken de konuşulmayacak mimik yapılmayacak

Bu peeling için akşam saatleri idealdir. Makyaj çıkarılıp cilt arındırılacak makyaj olmasa bile cildin arındırılması gerekiyor. Kuru cilde akşam saatlerinde uygulanacak yaptığınız her bakım gece yapılırsa sabaha daha canlı genç bir cilde sahip olabilirsiniz. Boyun, dekolte, ellerinize ve dirseklerinize de sürebilirsiniz.

Bu bakımı haftada 1 yapabilirsiniz. Haziran ayından sonra yapmayınız. Yazın yapılmayacak Eylüle kadar bekledikten sonra yapabilirsiniz. Meyvelerin içindeki asitler güneş ışınlarına karşı hassasiyeti artırır. Takibinde 15-30 faktör arasında güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. 

Yıkarken soğuk su ve takibinde nemlendirici uygulamanız gerekir.

Evinizde kimyasal peeling yapabilmek için verilen bu peeling tarifi Biyolog  Pervin Bulgak’ın verdiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmıştır. Peeling tarifini okurken kırmızı ile işaretli uyarılara mutlaka dikkat ediniz.

Bir önceki yazı ellerin bakımını ilgilendiriyor. Kuruyan elleriniz için yoğun nem veren bakım kremi tarifini okuyunuz.

1 geri izleme / bildirim

  1. Aspir Yağı ile Kırışıklıklara Dur Deyin | Faydalı Bilgiler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*