Mobbing Davranışları Nedir? Nereye Şikayet Edilir?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

23 Aralık 2015 | Kategori: Merak Edilen Sorular, Nasıl Yapılır, Nedir, Yaşam

Mobbing duygusal bir saldırıdır. Yaş, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden, taciz, rahatsız etme ve kötü davranış yoluyla herhangi bir kişiye yönelen saldırganlıktır. Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. İşveren ima ve alayla, karşısındakinin toplumsal itibarını düşürmeye yönelik saldırgan bir ortam yaratarak kişiyi işten ayrılmaya zorlar.

Bir araştırmaya göre mobbing, kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda (devlet dairelerinde), okullarda ve sağlık sektöründe daha yaygındır. Yüksek işsizlik oranları ve dolayısıyla çalışanın değersiz görülmesi mobbingin artmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak her işyerinde ve her türlü kuruluşta rastlanabilir. Organizasyon bozukluğunun daha fazla olduğu işyerlerinde, disiplin getirmek, verimliliği artırmak, refleksleri koşullandırma (askeri disiplin) öne sürülerek yapılmakta ve meşrulaştırılmaktadır.

mobbing nedir

Mobbing Davranışları Nelerdir?

Kendini göstermeyi ve kendinizi ifade etmeniz engellenir; Sözünüz kesilir, yaptığınız iş sürekli eleştirilir, jest ve bakışlarla ilişki kesilir, yazılı ve telefonda tehditler vs.

Kişinin yaşam kalitesi ve mesleki durumuna saldırı: Hiçbir özel göreviniz yoktur, sürdürmeniz için anlamsız ve sahip olduğunuzdan daha az nitelik gerektiren işler verilir, işiniz sürekli değiştirilir, özgüveninizi etkileyecek şekilde işler verilir.

Kişinin sağlığına doğrudan saldırı: Fiziksel olarak ağır işler yapmaya zorlanırsınız, fiziksel şiddet tehditleri yapılır, doğrudan cinsel taciz ve fiziksel zarar görürsünüz.

İtibarınıza saldırı: Arkanızdan kötü konuşulur, asılsız söylentiler çıkarılır, kararlarınız sürekli sorgulanır, özgüveninizi olumsuz etkileyen bir iş yapmaya zorlanırsınız.

Mobbing Uygulayanın Ortak Özellikleri (Ortak Görüş):

-Empati yoksunu,
-Bencil,
-Yıkıcı rekabetçi,
-Özgüven ve özsaygı eksikliği,
-Kişilik problemi olanlar,
-Yargısız, yansız ve yüksüz davranamayan kişiler,
-Demografik özellikler (cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, fiziksel görünüm, yaş, tecrübe, kıdem, cinsel eğilim, sosyo-ekonomik durum, inanç farklılıkları, görüş farklılıkları, etnik köken, siyasi görüş farklılıkları vb.),
-Çocukken şiddete yönelik yetiştirilmiş kişiler (ezici ve rekabetçi kişilik).

Mobbing Mağdurunun Ortak Özellikleri (Ortak Görüş):

-Başarı potansiyeli yüksek kişiler,
-Çalışkan,
-Farklı ve dikkati çeken kişiler
-Kişilik özellikleri (özgüven değeri yüksek veya düşük, etik değerleri yüksek olan),
Demografik özellikleri (cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, fiziksel görünüm, yaş, tecrübe, kıdem, cinsel eğilim, sosyo-ekonomik durum, inanç farklılıkları, görüş farklılıkları, etnik köken, siyasi görüş farklılıkları vb.),
Yargısız, yansız ve yüksüz davranan kişiler,
-Empati yapabilen,
-Yapıcı rekabetçi kişiler,
-Mücadeleci kişiler.

Mobbing’e maruz kalanlar ÇSGB, TBMM, Anayasa Mahkemesi, BİMER, Alo 170, Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu ve İl, İlçe İnsan Hakları Kurumları’na başvuru yapabilirler. Yapılan şikâyet sonucu Mobbing yapıldığını kanıtlamak için kamera kayıtları, e- mailler, kullanılan ilaç faturaları, verilen işlerle ilgili belge ve örnekler alınarak delil olarak sunulabilir. Çünkü yargıya intikal eden davalarda delil etkin bir yargılama için önemlidir. http://www.mobbing.org.tr. İnternet sitesinden başvuruda bulunarak mobbingle mücadele derneğinden yardım alabilirsinizYorum YapınBumerang - Yazarkafe