Sarımsak Nasıl Tüketilmeli? Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda sarımsak nasıl tüketilmeli, nasıl yenir? Sarımsağın sağlığımıza faydaları nelerdir? bu sorular ile ilgili bilgiler yer alır.

sarimsak-nasil-yenir

Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sarımsak oldukça iyi bir kolesterol düşürücüdür. Kansere karşı koruyucudur. Tansiyonu dengeler. Tansiyonu dengeler. Doğanın antibiyotiğidir. Virüsleri ve bakterileri öldürür. Şekeri düşürür. Şeker hastaları da yiyebilir. Sarımsak vücutta glutatyon üretimini artırıyor. Glutatyon vücuttan toksinleri atan çok güçlü bir aminoasit ve çok güçlü bir antioksidan dur.

Glutatyon sarımsak dışında susam da yani tahinde de var. Fakat tahini çok yemek de kilo yapar.

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli? Sarımsak Nasıl Yenir?

Sarımsağı önce dövün. Sonra yiyin. Çünkü sarımsak ezilince içindeki etken madde ortaya çıkıyor. Sarımsağı salatalara, yemeklere koyarken havanda ezip koyunuz.

Sarımsak prostat kanserinden de korur. Az pişmiş domates sosuna dövülmüş sarımsak katılırsa içine prostat kanserine karşı son derece etkilidir. Domatesi kabuğu ile birlikte robotta parçalıyoruz.

Domates likopen kaynağıdır. Kabuğuna yakın kısmı kabuğun tam altında likopen bol miktarda bulunur.

Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü?

Sarımsak tansiyonunuzu 1 puan düşürebilir yani tansiyonunuz 16’ı ise 15’e düşürebilir.

Muz, çilek, erik gibi potasyum bakımından zengin meyveler de tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Uyarı. Hiper tansiyon atağı geçiren bir kişi örneğin tansiyonunuz 200-220 şiddetli yüksek tansiyonunuz vardır. Bol bol sarımsak yer. Bu tehlikelidir. Bitkilerin bu şekilde akut etkileri yoktur. Bitkiler acil durumlarda ilaç gibi kullanmak doğru değildir. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa sadece sarımsak size çözüm olmaz mutlaka doktora gidiniz.

Related Posts

2 thoughts on “Sarımsak Nasıl Tüketilmeli? Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir