Bir çok kadının ihmal etmediği bireydir makyaj yapmak. Kimi abartılı sever, kimisi varla yok arası. Ama öyle yâda böyle tüm kadınların en büyük ilgi alanıdır. Makyajı çok yapanında az yapanında malzemesi muhakkak vardır. Bir gün nasıl olsa gerek olur diye! Şimdi bu malzemeleri doğru kullanma zamanı!

İlk adım; Pürüzsüz nemlendirilmiş bir cilt. Sabah makyaj yapacağınız zaman cildinizin size direnmemesi için akşamdan temizliği çok iyi yapılmış nemlendirilmiş bir ciltle uyanmanız önemli. Yüzünüzü yıkadıktan sonra su bazlı (kuru ciltler için daha yoğun krem olabilir) bir krem ile nemlendirin. Beş dakika sonra makyaj yapmaya başlayın. Böylelikle yüzünüz kremi tamamen emmiş olacaktır. Malzemelerinizi ortaya çıkarın makyaj yaparken gerekli malzemeleri, araçları aramak ahenginizi bozacaktır. Makyaj yapmayı temiz bir tuale resim yapmak gibi düşünün her şey elinizin altında olmalı.

İkinci adım;İki adet fondöten temin etmelisiniz. Biri teninizle aynı ton, diğeri teninizden iki ton koyu olacak. Böylelikle fondöten yardımı ile yüz hatlarınızı ortaya çıkaracaksınız. Önce cildinizde aynı ton olan fondöteni alnınıza, yanaklarınıza, burnunuza ve çenenize sürün daha sonra bir fırça yardımı ile ince bir tabaka şeklinde sürün. Cildinizden bir ton koyu olanını elmacık kemiklerinizin altına kaş üstüne ve burun kemiklerinizin üstüne, diğer bölgelere taşırmadan yayın. Böylelikle T şeklinde hatlarınız keskinleşecektir. Hafif yâda şeffaf bir pudra ile üzerinden giderseniz makyajın kalıcılığı artacaktır.

Üçüncü adım; Sıra göz makyajınıza geldi. Makyajın en kritik yeri çünkü göz makyajınız, size bakanı ilk çarpacakyeriniz. Doğru makyaj bakışlarınıza anlam katacaktır. Önce göz kapaklarımızın üzerini şampanya rengi bir far ile ışıklandıralım. Sıra sürmekte en çok zorladığımız eyeliner geldi. Çünkü ufak bir el kayması eyelinerınızın dağılmasına neden olacak dağılan eyelinerı silerken yüzünüzde o dakikaya kadar yaptığınız her şeyi de silmenize neden olacaktır. Bu nedenle çok dikkatli bir şekilde dağıtma fırçası yardımı ile farla yapabilirsiniz. Ya da bir göz kaleminizin ucunu fön makinasında 3-5 saniye ısıtıp yumuşattıktan sonra dışardan başlayarak sürebilirsiniz. Çok daha kalıcı olmasını istiyorsanız önce kalem ile taslağını çizip daha sonra likiteyeliner ile üzerinden gidebilirsiniz. Göz kaleminiz ile kirpik diplerini kısa kesik kesik vuruşlar ile boyayın, daha sonra ince bir fırça yardımı ile yayın. Bu bakışlarınızı buğulaştıracaktır. Kesik kesik yapma nedenimiz, göz içine bir seferde çekilen kalem, göz makyajını yapaylaştıracaktır.

kusursuz makyaj nasil yapilir

Dördüncü adım;Kurşun kalem mükemmel bir makyaj malzemesine dönüşebiliyor. Kaşlarınızı belirginleştirin, özellikle boşluklarınız var ise kurşun kalem yardımı ile boşlukları doldurun. Ayrıca makyajınız ile dikkatleri üzerine çeken gözün tamamlayıcısı kaşlarınız gözünüzün yanında silik kalmamalı. Belirginliğini ve kalıcılığını maksimum artıracaktır.

Beşinci adım; Gözleri ve bakışları belirginleştirmek için gözaltlarından burun kemiklerine kadar aydınlatıcı kullanın.

Altıncı adım; Dudaklarınız, bu kısım tamamen size kalmış durumda. Rujun rengi iddianızı ortaya koyacaktır. İddialı bir makyaja imza atmanın yolu rujdan geçiyor. Dudak rengi bir kalem ile dudak üstünüzü belirginleştirin. Daha sonra dudaklarınızı pudra ile pürüzsüzleştirin üzerine rujunuzu sürün. Böylelikle rujunuz hemen silinmeyecek ayrıca dudak çatlaklarınız göze batmayacaktır. Makyajınızı tamamladıktan sonra kalıcılığını ve parlaklığını artırmak için yüz spreyi kullanabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir