Evde Pratik Mücevher Nasıl Saklanır ve Temizlenir?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

06 Kasım 2014 | Kategori: Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler, Püf Noktaları

Geçen zamanla moda adı altında kıyafetlerimiz, saçlarımız hatta yeme şekillerimiz bile değişirken, kadınların takı merakı aynı kaldı. Takılar kıyafet gibi değil zaman geçtikçe kıymeti arttığı için uzun süre kullandıktan sonra kaldırıp atmıyoruz. Takılarımızı özenle saklıyoruz. Zamanla kararması, parlaklığını yitirmesine karşıda önlemler almak istiyoruz. Gümüşlerimiz, altınlarımız, pırlantalarımız, elmaslarımız ve en narin bakımı olan incilerimiz nasıl saklanmalı ve temizlenmeli biliyor muyuz?

Gümüş Takı: Gümüşler havadaki kükürt nedeni ile zaman geçtikçe parlaklığını yitirip kararıyorlar. Bu nedenle gümüşlerimizi kapalı kutularda, bez keselerde saklayıp hava ile temasını kesmek gerekmekte. Ayrıca 925 ayar gerçek gümüşlerinizi, imitasyon takılarınızla aynı kutuda saklamamalıyız. Peki, kararan gümüşlerimizi nasıl temizlememiz gerekiyor. Evde kendi yöntemlerimiz ile temizleyebiliriz. Saf alkolün içinde 1 saat bekletiyoruz. Bekletirken kabın ağzının kapalı olmasına dikkat etmek gerekli. Bir saat sonunda takıyı sıvıdan çıkarıp kuru bezle ovarak kurutuyoruz. Takınız ilk gün aldığınız gibi olacaktır. Alkol kullanmak istemeyenlerde limonlu ve karbonatlı suda bekletip daha sonra ılık suda duruladıktan sonra kuru havluyla ovduklarında aynı parlaklığı elde edeceklerdir.

Altın Ziynetler: Altınlarımızda zamanla ilk günkü parlaklığını kaybetmekte beyaz altınlar sararıp, sarı altınlarda kararmakta. Bunu önlemek için yapmamız gereken, beyaz sabunu rendeleyip ılık suya katın ardından temizleyeceğiniz takınızı koyup yarım saat bekletin. Yarım saat sonunda ucu yumuşak diş fırçası ile fırçalayıp bol soğuk suda durulayın, daha sonra da kuru bir havlu ile ovarak kurulayın. Altınlarınızı kadife altın kutularında kasa içinde saklayın.

Pırlanta Takılar: Pırlantalarınızın ilk günkü gibi ışıldaması için düzenli temizlik çok önemli çünkü diğer mücevherlerden daha hızlı parlaklığını kaybediyor. Pırlantalınızı ev tipi amonyak ve soğuk ile yarı yarıya dolu bir bardağın içine koyun ve yarım saat bekletin sonrasında yumuşak uçlu bir fırça ile nazikçe fırçalayın, temizleme işi bittikten sonra tekrar sıvıya batırıp kuru bir havlu ile nazikçe kurulayın. Saklarken diğer mücevherlere değmemesini sağlayın çünkü çizilmesine ve kararmasına neden olacaktır. Kâğıt peçetelere tek tek sararak, bez torbada saklayın. Tabi ki kıymetli bir mücevher olduğu için kasa içinde muhafaza edin.

İnci Takımlar: İncilerimiz diğer takımlardan farklı olarak kapalı yerde saklanmaya değil hava almaya tenle temas etmeye ihtiyacı vardır. Çünkü inciler içinde su ihtiva ederler, kapalı yerde kalıp, hava almadıklarında kurur çatlarlar. İncinin temizliği de çok hassastır su içinde temizlenmemesi gerekir. Nemli sabunlu bir bezle çok hafif dokunuşlarla silinmelidir. Çünkü inci çatlamaya ve çizilmeye çok meyillidir.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe