Eleştirilmek Birçok İnsanın Korkulu Rüyası

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

01 Kasım 2014 | Kategori: Aşk ve İlişkiler, Yaşam

Eleştirilmek birçok insanın korkulu rüyası. Hepimizin yapılacak eleştiriye karşı çok kalın bir kabuğu var. Oysa eleştiri öz bilincin tek beslenme kaynağı. Kişiler eleştiri sayesinde kısıtlı ve güçlü yanlarını öğrenirler. Karanlık yanlarını aydınlatırlar, boşluklarını doldururlar ve en önemlisi yardıma ne zaman ihtiyaçları var bunu öğrenmiş olurlar.

Nasıl ki arabanın dikiz aynasında kör nokta varsa, kişinin de kör noktaları vardır. Saatlerce oraya baksanız da orada olanı ya da olması gerekip de olmayanı göremezsiniz. Kazalar işte burada vuku bulur. İnsanın da kör noktaları vardır. Birinin yardımı olmadan, başka bir göz bakmadan göremeyeceğiniz, düzeltemeyeceğiniz yanlarınız vardır. Bu sebeple de bu kör noktaya giren yönleriniz yüzünden çok ciddi iletişim kazaları yaşanır. Bırakın hayatınızda olan, sizinle uzun vakit geçiren insanlar baktığı yerden sizi nasıl görüyor söylesinler, söylesinler ki kör noktalarınız açığa çıksın.

elestiri

Eleştirileri kişisel bir saldırı olarak algılamayın, saygınlığınızı yitirdiğinizi düşünmeyin. Bizim gibi doğu kültürü ile yetişen insanların en çok yaptığı yanlış iyi ve doğru insanın hiç hata yapmayan bay mükemmel pardon bay muhterem sanması. Oysa yeryüzünde ilk hatayı ilk yaratılan ilk insan yaptı. Demek ki insan olmanın doğasında hata yapmak var. Doğru ve iyi insan hiç hata yapmayan değil hata yaptıkça, etrafındaki insanlar incindikçe özenle kendini değiştirmeye çalışan, hatalarından ders alan insanlardır. Eleştiriyi bir saldırı olarak algılamadan bunun bir öğrenme pratiği olduğunu hatırlamamız gerek. Ben öğrenci iken matematik hocam “hata yaptığın soruları tekrar tekrar çöz, çözdükçe neyi gözünden kaçırıyorsun gör” derdi. Hayatta aslında matematik gibi soruya doğru yerden başlasan da küçük bir hata sonucu değiştirdiği için yanlış şıkı işaretliyorsun ve kimse de gidiş yoluna puan vermiyor. Öğrenmenin en pratik yolu hata yapmak. Düşünsenize en çok hatayı çocuklar yapar ve her hataları ile yeni bir şey öğrenirler. Kelimeleri yanlış yerde kullanırlar doğrusunu öğrenirler, ayakkabılarını ters giyerler, tesadüfen doğru giyerlerse doğruyu öğrenmeleri bir daha ki yanlışa kadar ertelenir.

Eleştiriyi tabi ki saygısız bir üslupta yapmayacağız. Doğru cümle ile başlamak çok önemli, ilk cümleniz muhakkak yapıcı olumlu bir cümle olmalı arkasından asla ama, fakat gibi ilk cümleyi yalanlayacak bir ifade kullanmamak gerekli. En son cümlede ilk cümle gibi olumlu olmalı böylelikle olumlu iki cümlenin arasında eleştiriyi sıkıştırıp muhattabı olan kişiyi incitmemek gerekli.

Yazar: Emine GençYorum YapınBumerang - Yazarkafe