Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Evlerimizde çeşitli nedenlerle bizi fazlası ile rahatsız eden kötü kokularla karşılaşabiliyoruz. Pis kokan mutfak ve banyo lavaboları, bekleyen yemek kokularının sindiği kötü kokan buzdolapları, rutubet kokan gardıroplar ve çekmeceler vb. birçok kötü koku ile karşılaşabiliyoruz. Bu kokuları piyasada satılan kokularla gidermeye çalıştığımızda ortaya çok daha katlanılmaz bir koku çıkıyor. Evlerimizde sık sık karşılaştığımız bu kokuları gidermenin en sağlıklı ve pratik yolu doğal yöntemler.

Evdeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir

Buzdolabı kokusunu gidermek için ne yapmalıyız? Geceden bir bardak sütü dolaba koyup sabaha kadar bekletin. Sabah kalktıktan sonrada buzdolabınızı karbonatlı su ile temizleyin kokudan eser kalmayacaktır. Ayrıca kokuya neden olacak peynir kaplarının içine bir tutam kekik koyup ağzı kapalı dolaba kaldırırsanız dolabınızın kokmasını önleyecektir.

Kızartmanın Pis Kokusu Nasıl Giderilir? Kızartmayı yaptığınız ızgara üzerine bir parça defneyaprağı veya adaçayı koyarak kurtulabilirsiniz. Kızartma yağının içine birkaç dal maydanoz atmakta işe yarayacaktır.

Balık Kokusu Nasıl Giderilir? Birçok ev hanımının sırf kokusundan dolayı mutfağına sokmak istemediği balığa daha fazla haksızlık etmemek yerinde olacaktır. Çünkü bir adet limon, balığın mutfağınızda ve tezgâhınızda bıraktığı kokuyu ortadan kaldıracaktır. Balık yendikten sonra tezgahı ve yemek yediğiniz masayı limonla ovarak silerseniz ve hemen arkasından 5 saniye için yanan ocağa limonu tuttuğunuzda mutfağınızda balık kokusuna ait hiçbir iz kalmayacaktır. Bulaşık makinasına yerleştirdiğiniz balık yenmiş bulaşıkları da içine yarım limon kabuğu koyup bekletmeden çalıştırın mutfağınız mis gibi kokacaktır. Et doğradığını tahtaya sinen pis kokuyu da limon yardımı ile giderebilirsiniz.

Halılardaki Kötü Koku Nasıl Giderilir? Özellikle yıkanıp gelen yada yazın sarıp kaldırdığımız halılarda son derece rahatsızlık veren bir koku oluşur. Bu kokudan kurtulmanın yolu halınızın üzerine karbonatı serpip bir saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile süpürün.

Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir? Eve sinen sigara kokusundan kurtulmak çok zor çünkü ev içinde içildiğinde perdelere ve koltuklara sindiği için bu koku çok daha inatçı bir koku. Bu nedenle kalabalık bir misafir toplantısından önce odanın köşelerine epey ıslak süngerleri bırakın, sigara içildiğinde kokuyu ve dumanı sünger çekecektir. Ayrıca sigara içildikten sonra sık sık havalandırıp arkasından kokulu mum veya tütsü yakmak etkili olacaktır.

Kıyafetlere Sinen Naftalin Kokusu Nasıl Giderilir? Naftalin sıcağı hiç sevmediği için ısındığında koku uçup kaybolacaktır. Bu nedenle kalorifer üzerinde bekletmek etkili olacaktır.

Ağır Boya Kokusu Nasıl Giderilir? Boya kokusu haftalarca evden çıkmayan bir kokudur. Havalandırdıkça koku daha fazla yayılır. Bu nedenle boya kutusunun içine bir miktar vanilya tozu katıp boyayı öylece yaparsanız, boyanın ağır kokusunu kıracaktır. Boya işi bittikten sonra boya yapılan odanın ortasına bir kap kaynamış süt ve bayat ekmek koyarsanız kokuyu büyük ölçüde giderirsiniz.

Banyo ve Mutfak Lavabosunda ki Kokular Nasıl Giderilir?Bazı zamanla da özellikle yağmur yağdıktan sonra bu giderlerden aşırı pis bir koku yayılır. Bu kokuları gidermenin en iyi yolu kahve telvesini döküp ardından kaynamış su dökmek.

Uzun Süre Kapalı Kalan Ev Ve Oda Kokusu Nasıl Giderilir?Uzun zaman havalandırılamayan evler özellikle eşya varken ağır bir koku üretmeye başlar. Bunu önlemek için evin çeşitli köşelerine lavanta yada karanfil yerleştirsek kokuyu önleyebiliriz.

Evcil Hayvan Kokusunu Nasıl Giderilir? Evcil hayvanın kaldığı odada yani yatağının olduğu yerde ağır bir koku olur bu kokuyu gidermek için bu alet ve edevatları olduğu odaya ağzı açık bir kapta sirkeli su koyup bir gece bekletirseniz koku geçecektir. Sürekli besleyenler belli aralıklarla bu işlemi tekrarlarsa kötü kokudan kurtulacaktır.

Çekmecelerde Oluşan Kötü Kokular Nasıl Giderilir? Çekmeceler mutfakta oluşan kokuyu açık olduğu sürece içine çekme özelliği vardır. Bu nedenle çekmeceleri kapalı tutmaya özen göstermek gerekmekte. Kokuları önlemek içinde ispirto ile silip daha sonra çekmece içine yerleştirilecek lavanta keseleri kokuyu giderip, kötü koku oluşmasını önleyecektir.

1 yorum

  1. uzun yıllar güvercin beslediğim bir oda var. Güvercinleri başkalarına verip odayı temizleyip boyadım kapılarını açık bıraktığım halde sinen pis koku hala gitmeyip etrafa yayılıyorne yapmam lazım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*