Atopik Dermatit Nedir? Atopik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

04 Kasım 2012 | Kategori: Sağlık

Tıp dilinde atopik dermatit olarak tarif edilen halk arasında ise egzama olarak bilinen bu sorun, sıkça rastlanılan kronik bir cilt hastalığıdır. Atopik alerjik durumların tanımlanması amacıyla kullanılmaktadır. Dermatit ise egzamayla birlikte cildin iltihaplanması anlamına gelmektedir.

atopik dermatit nedir, atopik dermatit, atopik dermatit belirtileri, atopik dermatit ne demek

Bu yazımızda atopik dermatit nedir, atopik dermatit ne demek, atopik dermatit belirtileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Atopik dermatit nedir?

Sizde atopik dermatit ne demek diyorsanız aşağıda yer alan bilgileri dikkatle okumalısınız.

Atopik dermatit ne demek;

Atopik dermatitli hastalarda cilt kuru, kaşınma ve tahrişe yatkın bir yapıdadır. Zaman içerisinde, içinde bulunan ortama da bağlı olarak cilt normal bir değere ulaşmış olsa bile çoğunlukla kuru kalacaktır. Özellikle bebeklerde doğumdan sonra ilk aylarda kızarıklık ve kaşıntı ile kendini gösterebilir. Bununla birlikte çeşitli besinlerde alerjik etkiler yaratabilir.

Atopik dermatit çocuklarda ortalama %5’lik bir kesimi etkilemektedir. Aile içerisinde diğer bireylerde ise astım, alerji ve nezle gibi sorunlar sıkça görülebilmektedir.

Çoğunlukla atopik dermatitin çocukluk çağında başlayarak sona erdiği bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda yetişkin dönemde de hastalığın etkileri görülebilir.

Atopik dermatit belirtileri

  • Kuruma, kaşınma, ciltte yanma ve dökülme,
  • El bileğinde, dirseklerde ve yüzde kaşıntı,
  • Döküntü sonrasında kaşınan bölgede kalınlaşma sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe