Ayakkabının Su Geçirmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

04 Aralık 2015 | Kategori: Genel, Pratik Bilgiler, Püf Noktaları

Sponsorlu Bağlantılar

Dün ikamet ettiğim şehre sulu kar yağdı. Dışarı çıktığımda az bir su birikintisinde bile ayakkabımın su aldığını gördüm. Hali ile çoraplarım bile ıslandı. Daha önce ayakkabıların su geçirmemesi için imal edilmiş woly su geçirmezlik spreyini duymuştum. Bot ve ayakkabılarınız su alıyorsa su geçirmezlik spreyi kullanarak ayakkabınızın su almasını engelleyebilirsiniz. Bu ürünü sadece deri ürünlerinde 20-25 cm bir mesafeden ayakkabımıza püskürtüyoruz. Ve yarım saat bekletiriz. Bu işlemi haftada iki gün yaparak ayakkabının su almasına engel oluruz.

Ayakkabımın su almasını önlemek için başka bir yöntem var mı diye bir araştırma içine girdim. Bot veya ayakkabımın su geçirmemesi için bazı yöntemler olduğunu gördüm. İlk olarak vazelin sürülerek ayakkabının su geçirmesi engellenebileceği önerilse de ayakkabı üreticileri vazelin kimyasal olduğu bu yöntemin deriye zarar vereceğini belirtiyorlar. O yüzden bu yöntemi pas geçiyorum. İkinci yöntem ise benim bot ve ayakkabılarıma su geçirmezlik sağlamak için uyguladığım pratik yöntem badem yağı sürmek dün akşam bu yöntemi hemen uyguladım. Temiz ve kuru botuma elime bir eldiven giyerek badem yağını sürdüm. Böylece hem deriyi besledim hemde ayakkabının su geçirmesine engel olmuş oldum. Gayet ucuz ve pratik bir yöntem sizde bunu deneyebilirsiniz.

Eğer ayakkabılarınız veya botlarınız su aldı ise eve geldiğinizde bağcıklarını çözüp üzerinde çamur ve pislik varsa bunları temizleyip içerisine kağıt parçası yada kağıt havlu sıkıştırarak suyu emmesini sağlayın. Islak ıslak direk soba veya kalorifer yanına koymayın deriyi çatlatırsınız. Kuru bir yerde kendi kendine kurumaya bekletin. Kuruduktan sonra yukarıda anlattığım yöntemi sizde yapabilirsiniz.

ayakkabıyı su geçirmez yapmak

Kış aylarında süet ve kösele tarzı ayakkabılar yerine deri bot ve çizme kullanmamızda fayda var. Birde bez ayakkabıların su geçirmemesi için bir yöntem var. Kısaca ona da değineyim. Bez ayakkabılar yapısı gereği çok çabuk su geçirir. Su geçirmemesi için beyaz mum alıp onu bez ayakkabımızın üzerine sürüyoruz. Daha sonra saç kurutma makinesi ayakkabıya tutarak erimesine yardımcı oluyoruz. Bu şekilde de bez ayakkabılarınızın su geçirmesinin önüne geçebilirsiniz.

Botunuz ayakkabınız çizmenizin su geçirmemesi için öğrendiğim bildiğim yöntemleri sizler ile paylaştım. Umarım memnun kalırsınız. İyi günler dilerim.

 Yorum YapınBumerang - Yazarkafe