Beyaz Çay ile Hem Güzelleşin Hem Zayıflayın

Yeşil çay dan sonra bu sene Beyaz çay’da popüler bir içecek olmaya aday gibi beyaz çayın, siyah veya yeşil çay dan ne gibi bir farkı var diye bir soruya şöyle cevap verilebilir. Her üç çayda aynı bitkiden elde ediliyor. Bu çayların elde edişinden dolayı farklılıklar ortaya çıkıyor. Beyaz çayın toplanırken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Tomurcuk olarak toplanıyor. Tomurcuk halindeyken üzerinde beyazımsı, grimsi tüyler bulunuyor. Beyaz çay demlendiğinde yeşil çaya benzer bir görüntü oluşuyor. Fakat tat olarak beyaz çay daha yumuşak bir tada sahip şekersiz içilebiliyor.

beyaz-cay

Beyaz çay toplanıp buhardan geçirildikten sonra hemen kurutuluyor. Beyaz çay yeşil çay ve siyah çaya göre çok daha az mekanik işlemden geçtiği için fermente edilmeden elde ediliyor. Yani en çok işlemden geçen siyah çay ondan sonra yeşil çay dır. Beyaz çay ise çok az işlem gördüğü için beyaz çayın içerdiği antioksidan kapasitesi diğer çay türlerine göre daha fazladır.

Beyaz çay cildi çok güzelleştiriyor.

Beyaz çay içindeki bileşikler sayesinde cildi sıkılaştırıyor ve sarkmayı engelliyor. Beyaz çay ile ilgili İngiltere’de yapılan araştırmaya göre beyaz çayın yeşil çaydan bile 2 kat daha fazla kırışıklığı engelleme etkisi olduğu görülmüş

Düzenli beyaz çay içilmesi cildin yıpranmasını clt sarklamalarını engellediği için cildinizin genç kalmasına yardımcı olur.

Beyaz çay zayıflatır mı?

Beyaz çayın yağı parçalayıcı özelliği de bulunuyor. Almanya’da yapılan araştırmalara göre beyaz çayın yeni yağ oluşumunu baskıladığını mevcut yağların ise büyümesinin önüne geçtiği için bu yönü ile zayıflamada için destek olduğu görülüyor. Kısaca beyaz çay yağları parçalıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Burada şunu belirtmek de fayda var.  Beyaz çay veya diğer bitkisel çaylar direk olarak sizi zayıflatmaz bunlar kilo vermek için diyet yaparken size destek olur.

Beyaz çay ve kalp sağlığı

Yeşil çayda bol miktarda bulunan kateşinler beyaz çayın içinde de bulunuyor. Fakat  beyaz çay da daha fazla ve eni iyi halde bulunuyor. Kateşin ise çayın dışında bazı meyve ve sebzelerde de bulunan antioksidan etkisi olan flavonoid grubudur. Kateşin beyaz çayın içinde de bulunan bir bileşiktir. Beyaz çay bileşmindeki kateşinler sayesinde kötü kolesterolü düşürüyor.

Beyaz çay nasıl demlenir?

Beyaz çay demlemenin diğer çaylardan farkı şöyledir. 1 kişilik demlemek için 1 tutam beyaz çayı porselen bir demliğe veya 1 kupa bardağa koyup üzerine kaynar olmayan yani 75-80 derecelerden sıcak suyu koyun. 4-5 dakika da demlenen beyaz çay bu şekilde hazırlayabilirsiniz.

Beyaz çay içinde kafein bulunur. Hamilelikte kafein oranı önemli bir husustur. Hamile bir kişinin 1 gün içinde 2oo mg dan fazla kafein almaması gerekir. 1 büyük fincandan 100-140 mg arası kafein alınıyor. Normal demli bir siyah çaydan yaklaşık 75 mg kafein alınıyor. Yeşil çaydan 50 mg kadar kafein alınıyor. Beyaz çaydan ise 15 mg kadar kafein alınıyor. Beyaz çayın kafein oranın kahveden ve siyah çaydan daha azdır. Buradan anlaşılacağı gibi beyaz çay daha düşük kafein değeri ile tercih edilebilir.

Bu yazı Dr. Yasemin Bradley’in bilgilerinden esinlenerek beyaz çay hakkında bilgi arayanlar için yazılmıştır.

Bir önceki yazıda ciltteki kırışıklar ve sarkmalar için maske tarifi yer almaktadır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*