Beynimiz mi Âşık Olur Kalbimiz mi?

Aşkı tanımlamak istesek, neredeyse herkes cümleye ” kalp” diyerek başlar. Herkese göre aşk, kalp ağrısı ile başlar, sonra tüm vücudu ve ruhu etkisi altına alır. Düşünme yetisini kaybederiz bazen muhakeme yapamayız. Âşık olmasını bilmeyenlere de kalpsiz deriz. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmaya göre, âşık olmak için zaten kalbe gerek yokmuş.

Trakya Üniversitesi Tıbbi Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Hakan Gürkan, aşkın kalple hiçbir ilgisinin olmadığı tamamen beyinle ilgili olduğunu ortaya koyan bir araştırma yapmış. Bu araştırmaya göre, her şey beyinle başlıyor.Yani aşka etki eden genler. Beyin aktivasyonları sonucu, hormonlar salgılanıyor ve kalp ağrısı oluşuyor. Başlangıç noktası beyin. Bu araştırma, kadınların eş seçerken babaları gibi eşler, erkeklerinde anneleri gibi eşler seçme nedenini buna bağlıyor. Burada anlıyoruz ki kişi genlerine uygun tercih yapıyor. Araştırmaya göre bu tercihler genlerin arzusu kalbin değil. Belki de bu nedenledir ruhumuza çok zıt karakterlere âşık oluruz. Ruhumuza uymaz ama genlerimizle uyumludur.

aşk

Syracuse üniversitesinde yapılan araştırma ise, kalbi tamamen dışarda tutmuyor. Aşkın beyinle başladığını, fakat kalp ile de müthiş bir koordine olduğunu savunuyor.  Bu araştırmaya göre aşık olmak saniyenin 1/5 kadar bir sürede gerçekleşiyor. Bu değişimle dopanin (beyne kendini iyi hissettiren hormon), oksitosin (aşk hormonu), adrenalin ve vasopressin hormonları serbest kalıyor. Böylelikle beyinle başlayan duygu tüm vücudu bu hormonlarla kontrol altına alıyor. Bu süreçten sonra kalp devreye giriyor. Belki de kalp ile beynin kavgasında burada başlıyordur.

Pratikte de yaşananlara baktığımızda aşk, hormonlarla, tüm organlarla, ruhla karışmış çok karışık bir durum. Çokta kalbin bir kenara itildiği bir durum olduğunu sanmıyorum. Etrafta bu kadar kalbi kırık insan varken bu imkânsız gibi!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir