D Vitaminin Önemi ve Faydaları

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

07 Kasım 2013 | Kategori: Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

D vitaminin sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu, doğal yollardan sağlıklı yaşama metabolizmamızı empoze etmek istiyorsak da yapmamız gereken şeylerin başında, vücudumuza yeterli miktarda D vitamini almamız gerektiğini bilmeliyiz. D vitamini, en çok güneşten alınıyor, ve kış aylarında ise yeterli miktarda güneş bulmak zor. Bu nedenle, D vitaminini güneşten alamadığımız zamanlarda, süt ve süt ürünleri, balık, mantar ya da tahıllı yiyeceklere ağırlık vermemiz gerekiyor.

Güneşten maksimum derecede faydalanmamız için, günde en az 15 – 20 dakika arası, güneşin altında kalmamız gerekiyor. Ancak bu da yeterli değil. Güneşin, vücudumuza direk temas etmesini sağlamamız gerekiyor. Kollarımıza, bacaklarımıza, ellerimize, sırtımıza ve yüzümüze… Bunu yapamadığımız zamanlarda ise, mutlaka D vitamini içeren besinleri beslenme listemize eklememiz gerekiyor.

d vitamini faydalari

D vitaminin faydaları 

Peki nedir D vitamininin bu kadar faydalı olmasının sebebi? Ne işe yarar D vitamini?

Her şeyden önce, kemik gelişimi için çok faydalıdır.
Dişlerin erken çürümesini önler.
Bayanlarda kemik erimesini önler.
Cildi güzelleştirir… Ve D vitamini ile ilgili bilinmeyen bir gerçek daha: gribe karşı etkilidir… Gribe etkinin sadece C vitamininden geldiğine inanılsa da D vitamininin de faydasını yok saymamak gerekir.

D vitamini ihtiyacı bebeklik döneminden itibaren başlamaktadır ve her birey için mutlaka karşılanması gereken bir ihtiyaçtır.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe