Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? Doğalgaz Faturası Nasıl Daha Az Gelir?

Dünya genelinde enerji kaynaklarının azalmasıyla birlikte enerji tüketimi artışa geçmiş alternatif kaynakların kullanımı artmıştır. Özellikle ülkemizde son dönemde daha da artan doğalgaz kullanımı, gelen zamlarla birlikte tasarrufu zorunlu hale getirmiştir.

doğalgaz faturası nasıl daha az gelir, doğalgaz faturası nasıl düşürülür, doğalgaz faturasını düşüren cihaz, doğalgaz faturasını düşüren vana

Yazın düşünmediğimiz doğalgaz faturaları içinde olduğumuz kış günlerinde bir çok aileyi düşündürüyor. Bizde bu yazımızda üşümeden doğalgaz faturası nasıl daha az gelir, doğalgaz faturası nasıl düşürülür bu konu hakkında işinize yarabilecek bir takım bilgiler vereceğiz

Temiz enerjinin önemi her geçen gün artarken, temiz enerji kaynaklarından birisi olan doğalgazın gelen zamlar nedeniyle kullanım oranında bir düşüş yaşanmaktadır. Ancak soğuk kış günlerini hem tasarruflu hem de daha sıcak geçirebilmek için doğalgaz kullanımını kısmanıza gerek yok. Bu yazımızda doğalgaz faturası nasıl düşürülür konusu hakkında bilgiler sunacağız.

Doğalgaz faturası nasıl düşürülür? Doğalgaz faturası nasıl daha az gelir?

doğalgaz faturası nasıl daha az gelir, doğalgaz faturası nasıl düşürülür, doğalgaz faturasını düşüren cihaz, doğalgaz faturasını düşüren vana

Doğalgaz faturasını düşürebilmek için aşağıda yer alan önerileri uygulamanız yeterli olacaktır.

Tesisatın düzgün çekilmiş olması gerekiyor. Eğer tesisatta bir yanlışlık varsa ilk ve son petek arasındaki ısı farkı çok fazla olur. Bir oda ısınırken diğer odalar ısınmaz.

Doğalgaz Faturasını Düşüren Vana

Yüksek doğalgaz faturaları sizinde canınızı sıkıyor ise doğalgaz faturasın nasıl daha az gelir diyorsanız uzmanlar buna bir çözüm aramışlar ve araştırmışlar doğalgaz faturasını düşürmek için doğalgaz faturasını düşüren vana geliştirmişler. Uzmanlar radyatör üzerine yerleştirilen termostatik bir vana ile doğalgaz faturasının düşürebileceğini söylüyor. Radyatör üzerindeki eski vana çıkartılıp bunun yerine termostatik vana takılıyor.

Termostatik doğalgaz faturasını düşüren vana 100 TL lik doğalgaz faturasını 70-80 TL ‘ye düşürüyor. Radyatöre takılan termostatik vana ile paranız cebinizde kalabilir. Üstelik termostatik vananın maliyeti de çok düşük

Doğalgaz Termostatik Vana

Yoğuşmalı kombi kullanılmalı!

Yoğuşmalı kombi, diğer kombi türlerine göre daha az enerji sarfiyatı yapmaktadır. Yoğuşmalı kombide temel prensip dışarıya atılan suyun buharının ısıtma da kullanılmasıdır. Daha açık bir tabir ile yoğuşmalı kombiler diğer türlere göre atık olan su buharını tekrar sıvı hale dönüştürerek yeni bir enerji kaynağı yaratmaktadır.

Dairelerde ısı yalıtımı yapılmalı!

Artan doğalgaz faturalarının düşürülebilmesi için dairelerde ısı yalıtımının yapılması büyük öneme sahiptir. Isı yalıtımı olmayan dairelerde kapı, pencere ya da duvarlar nedeniyle oluşan ısı kaybı %50’ye varan oranlarda artmaktadır.

Isı yalıtımı birçok kişi tarafından pahalı bir yatırım olarak görülse de uzun vadede kazançlı bir yatırım olacaktır.

Eğer binada ısı yalıtımı varsa doğalgaz tasarrufu için termostat kullanılabilir. Bunu kullanmaktaki gaye evin odalarındaki ısı yeterli düzeye geldiğinde kombiye bildirim gönderip kombiyi aç kapa yapmasıdır. İstenilen ısıda ayarlanabilmektedir. Çalışan kişiler için program saati kullanılabilir.

Doğalgaz faturası nasıl düşülür, nasıl daha az gelir sorusu için verilecek önemli bir yanıt ise kombinin kesinlikle çok fazla aç kapa yapılmamasıdır. İlk açıp kapamada kombi zaten 1 saatte yakacağının yarısı kadar gaz tüketiyor.

Kombinize düzenli bakım yaptırın!

Düzenli olarak doğalgaz sistemi üzerinde gerekli bakımların yapılması hem faturada tasarruf sağlamanızı hem de cihazınızı daha uzun ömürlü olarak kullanmanızı sağlayacaktır. Gerekli bakımlarını tamamlamayan kombiler ısı kaybına yol açmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*