Evde Lor Peyniri Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Lor Peynir Tarifi

Bu  yazımızda dışarıdan alınan yağlı peynirlere göre daha az yağlı ve sağlıklı hemde kolay yapılan lor peyniri tarifi vereceğiz.

ev yapımı lor peyniri, evde beyaz peynir nasıl yapılır, evde beyaz peynir yapımı, evde kolay peynir yapımı, evde peynir nasıl yapılır, evde peynir yapılışı, evde peynir yapımı, lor peynir tarifi, lor peyniri nasıl yapılır, sağlıklı peynir hangisidir, sağlıklı peynir nasıl olmalı

Süt ürünü olan peynir neredeyse her evde tüketilen bir besin kaynağıdır. Peynir süt ile peynir mayasının kullanılması ile elde edilir. Süt gibi peynirde kalsiyum, protein diğer vitamin ve minarallari de aynı oranda sağlamaktadır. Peynir süte göre daha çok protein ve yağdan zengindir. Bunun nedeni içermiş olduğu karbonhidratın peynir alt suyuna geçmesinden dolayıdır. Yağ oranı yüksek olduğu içine yağ oranı nispeten daha az olan beyaz peyniri tercih etmek gerekir. Sarı renkli peynirler daha yağlıdır. Beyaz peynir alınırkan yarım yağlı veya az yağlı peynir alınması günlük yağ alınımını düşürecektir.

Tulum peyniri ve kaşar peyniri yağlı peynirlerdir. Lor peyniri ise daha az yağlıdır.

1 kibrit kutusu boyutundaki peynir yaklaşık 30 gr ve 75 kaloridir.  Kolesterol problemi olan kişler ise yağsız peynirleri yemelidir. Peki o halde yağı az sağlıklı bir peynir evde yapılamaz mı elbette yapılabilir. Şimdi evde kolay ve sağlıklı peynir tarifimiz için gerekli malzemeleri yazalım.

Ev Yapımı Lor Peyniri  Tarifi

1 litre süt

1 çorba kaşığı sirke

2 çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Sütü kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra altını kapatıyoruz. İçine 2 çorba kaşığı limon suyunu sütün üzerinde gezdirerek koyunuz. 1 tatlı kaşığı da sirke ekleriz. Sirke fazla eklenirse kokulu olur. Limon suyu ile yapılırsa peynirin rengi daha beyaz oluyor. Tahta bir kaşıkla karıştırdığımızda sütün peynirleşmeye başladığını görürüz. Tekrar altını yakıp 10 dakika daha kaynatılır. Sonrasında ocağın altı kapatılıp 10 dakika beklenir. Ve sonra tekrar 10 dakika daha kaynatılır. Yani peynirin yapılması toplamda 30 dakika sürüyor. Sonra ise peynirin suyunu süzeceğiz. Bu suyu çorba ve salatalarda kullanabilirsiniz.

Yoğurt suyu kullanarak da peynir yapabilirsiniz.

Elde edilen peynirin içine arzuya göre dereotu, maydanoz, çörek otu, susam, ceviz karıştırabilirsiniz.

Sonra peyniri buzdolabında soğumaya bırakınız.

Süt kaynatırken içinde bir tahta kaşık olursa süt taşmaz.

Lor peyniri buzdolabında yaklaışık 5 gün  kadar taze kalıyor. Bir litre sütten 300-350 gram kadar lor peynir çıkıyor. Fazla yapıarsanız buzlukta da saklayabilirsiniz. Arzu edenler peyniri yaparken biraz tuz da ekleyebilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*