Gaz Gideren Şişkinlik Yapmayan Çorba

Gaz, şişkinlik ve hazımsızlık sorunları pek çok kişinin yaşadığı ve çok rahatsızlık verici bir durumdur. Özellikle kuru bakliyatlar kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur gibi besinleri yedeğimizde gaz şikayetleri artar. Bu tür besinleri yerken üzerine kimyon dökmek gaz şikayetini azaltır. Lif oranı yüksek karnabahar, brokoli, lahana, brüksel lahanası gibi gaz yapan sebzeleri çiğ yemek yerine buharda pişirerek yemek gerekir. Bu sebzeleri çiğ yemek gaz yapıyor.

Gaz gideren çorba

Malzemeler:

2 adet patates
1 tatlı kaşığı tarhun
1 adet havuç
1 adet kuru soğan
1 tutam ıspanak
Bir parça zencefil
1 tatlı kaşığı tarhun
1 su bardağı tavuk suyu

Yapılışı: Patatesi havucu doğrayıp tencereye atınız. Kuru soğanı ve ıspanağı da ekleyip üzerine gelecek kadar su  ve tavuk suyu ilave edip haşlayın. Pişmesine yakın zencefil ve tarhun ekleyip  piştikten sonra blender dan geçirin. Çorba hazırdır. Servis ederken üzerine kimyon ekleyiniz.

Bu çorba sindirimi çalıştırıp gaz sorunu yaşamanıza engel olduğu için öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Tavuk suyu lezzet katmak için ve doyurucu olması için ekleniyor. Tavuk suyu yoksa sade olarak da yapılabilir.

Sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi de gaz yapıyor. Soğan da gaz yapar ama pişince gaz yapıcı etkisi gider.

Kimyon geçmişten günümüze şişkinlik için kullanılan faydalı bir baharattır. Kimyonu tohum olarak alıp havanda ezin yemeklerinizde kullanın.

Gaz gideren bitkiler nelerdir?

Gaz gideren bitkiler başta kimyon, rezene, anason olmak üzere, nane, kişniş, kekik, zencefil, elma çayı, adaçayı gaz söktürücü, gaz giderici olarak kullanılan bu konuda faydası bulunan bitkilerdir.

Sabahları ılık su içmek ve gün içinde hareket etmek bağırsaklarınızın çalışması için çok faydalıdır. Yediklerinizin gaz yapmaması için şişkinlikten kurtulmak için yavaş yavaş ve konuşmadan yemek yiyiniz.

Gaz sorunu yaşayanlar için önerilen gaz gideren çorba Dr. Ayça Kaya tarafından verilen tarife göre anlatılmıştır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.