Mantarlı Menemen Tarifi

Pratik ve bağırsakları çalıştıran mantar yemeği hazımsızlık şişkinlik şikayeti olanlar için ideal bir yemektir. Sağlığımıza faydalı bir besin olan mantarın bağırsakları çalıştırması harekete geçirmesi açısından önemli bir etkisi vardır. Bağırsaklarım az çalışıyor diyenler bundan muzdarip olanlar mantarlı menemen yemeğinden yiyebilirler.

Çok fazla bir malzeme gerektirmeyen ve fazla zaman almayan mantarlı menemen tarifi pratik ve lezzetli bir yemektir.

Gerekli malzemeler

10 adet kültür mantarı
2 adet tatlı yeşil biber
2 adet kırmızı biber
2 yumurta
1 yemek kaşığı fındık yağı
Dil peyniri

Mantarlar çok pis değilse temiz bir bezle silinebilir. Yada suyun altında temizlenip hemen kurulanır. Çünkü mantar çabuk suyunu çeker ve lezzetini yitirir.

Yapılışı: Biberleri ince ince doğrayın teflon ya da seramik tavada az yağda biraz çevirin yumuşayınca üzerine önceden doğranmış kültür mantarlarını ekleyin ve hepsini karıştırın. Mantarlar suyunu çekince az tuz ekleyin yumurtaları kırın  rendelenmiş kaşar peyniri ile birlikte karıştırın. Baharatları ekleyin mantarlı menemen hazırdır. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Üzerine gaz gidermek içinde faydası bulunan kimyon, kekik, karabiber gibi baharatlar eklenebilir.

Bağırsakları rahatlatan metabolizmayı çalıştıran mantarlı menemen yemeği tarifi  Dr. Ayça Kaya verilen tarife göre hazırlanmıştır.

Menemen tariflerinde normalde biberin yanına domates de eklenir. Arzu edenler domatesi rendeleyip yada küçük küçük doğrayıp mantarlı menemeni bu şekilde yapabilirler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.