Hangi Yiyecekler Asit Yapar? Hangi Yiyecekler Alkalidir? Alkali Suyun Faydaları

Alkali beslenme demek asit alkali dengesi, asit baz dengesi baz ile alkali aynı kelimedir. Bir insanın kanın ph ortalama 7.4 gibidir. Şöyle ifade etmek gerekirse 7 nin altı asidik, 7 nin üstü yani ph 8, ph 9 gibi alkali bazik oluyor.

Günümüz beslenme ve yeme alışkanlıkları beyaz un, beyaz şeker, asitli içecekler, kızartmalar, ağır yağlı şarküteri, hazır gıdalar gibi bir çok şey sonucunda kanımızın ph’nın daha asidik olmasında neden oluyor. Yapılan araştırmalarda  bunu doğruluyor.

Reflü, mide asidi, sivilceler, artmış kanser riski ve yorgunluk, ağrılar, bağışıklık sistemi sorunları bunun gibi bir çok hastalığın oluşmasında  asitli beslenme büyük rol oynuyor. Asitli yiyecekler sağlığımızı tehdit ediyor. Alkali beslenme üzerine kitap da çıktı. Doktor Ayşegül Çoruhlu’nun Alkali Diyet Kitabı bu konuda önerilen bir kitaptır.

Ayşegül Çoruhlu Alkali Diyet Kitabını Kitap Yurdundan Alabilirsiniz.

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.

Etin yanında salata yediğimizde yenilen et daha az zararlı oluyor. Bu sayede et bağırsaklarda daha az bekleyerek daha çabuk atılıyor.

Hangi Yiyecekler Asit Yapar?  Hangi Yiyecekler Alkalidir?

Yumurtanın sarısı asit etki yapar. Fazla yenirse kızartma olursa daha fazla asit olur. Tatlandırıcılar asidik etki yapar. Karaturp alkali bir sebzedir. Kızartmalar asitlidir. Su yosunları alkalidir. Margarinler asitlidir. Ketçap da asitlidir. Avakado alkalidir.Brokoli alkali bir sebzedir. Mayonez asitiktir. Limonun içinde asit olduğu halde limon vücutta daha sonra alkali etki yapıyor. Sucuk, pastırma, salamlar, sosisler ağrı proteinler asitlidir. İşlenmiş ürünler tavsiye edilmiyor. Lor peyniri veya çökelek taze az tuzlu peynirler alkalidir. Pazı alkalidir. Tuzlu çerezler asidiktir. Çiğ yenirse daha faydalıdır. Hamburgerler, kızartmalar bunlarda asidiktir. Rezene çayı çok faydalı tahin alkali yapan yiyeceklerden biridir. Nane çok güzel, zerdeçal alkali yapar. Beyaz un ve beyaz şeker bunlardan uzak durmalıyız.Ispanak alkalidir.

Patates alkalidir ama eğer biz patatesle kızartma yaparsak bu defa çok yüksek oranda asit oluyor. Bütün sebzeler alkalidir çiğ tüketildiğinde daha fazla alkalidir.

Kuruyemişleri kavrulmamış, tuzlanmamış çiğ olarak yemek iyidir.

Çiğ bademleri içme suyunun içinde buzdolabında 1 gece bekletip suyunu döküp kalan bademlerin kabuklarını çıkarıp bir miktar su ile blenderdan geçirirsek bembeyaz badem sütü elde ederiz. Bu badem sütü çok alkali, içinde iyi yağlar olan, proteinde içeren bir ürün elde ederiz. Bunu daha lezzetli hale getirmek için hindistan cevizi tozu yada tarçın ekleyebilirsiniz. Bunu 10-12 badem ile yapabiliriz.

Limon su ile içilirse vücuda alkali etkisi oluyor. Limonun asitli bir meyve olduğunu biliriz ama biz limonu suyun içine ekleyip bu şekil de içersek toksinleri atmaya yardımcı olur. Bir bardak suyun içine biraz limon eklenirse o vücudumuzda daha fazla bir temizlik yapıyor. İçilen suyun asit temizleme kapasitesini artırır.

Zerdeçal ve zencefil gibi baharatlarda çok faydalıdır.

Aslında dışkımız bize o gün nasıl beslendiğimiz konusunda fikirler verir. Eğer sabah yapılan idrarın rengi açıksa 1 gün önce yeterince su içtik ve düzgün beslendik, ama rengi koyu ve kokulu ise gene aynı şekilde terimiz de kokulu ise o zaman 1 gün öncesinde iyi beslenmedik diyebiliriz.

Yıllar içinde toksinler vücudumuzda yağ dokusunda birikiyor. Vücudumuz toksinlerin kanda dolaşmaması için bunları yağda biriktiriyor. Eğer yeterince sıvı, sebze alınmıyor ve iyi yağlar kullanılmıyorsa vücut o yağları yakmak istemiyor.

Çay ve kahve çok içen bir kişi iseniz üzerine 2 bardak alkali su içmeniz önerilir.

Az yağlı et kızartmadan yenilebilir.

Alkol zararlıdır direk asidik etki yapar.

Alkali su içmeliyiz. Günde 5-6 bardak alkali su içmek gerekir.

Alkali Suyun Faydaları

Midede reflü yanma ekşime olduğunda asit oranı yükselmiştir. Alkali suyun faydaları yaşlanmayı önler, yorgunluğu giderir, halsizliği yok eder. Alkali su bağışıklığı güçlendirmede etkili olup vücudu dinçleştirir, enerjiyi artırır. Alkali su faydası vücutta oluşan asitik ortamı temizler.

Related Posts

10 thoughts on “Hangi Yiyecekler Asit Yapar? Hangi Yiyecekler Alkalidir? Alkali Suyun Faydaları

 1. “LİMON SU İLE İÇİLİRSE VÜCUDA ALKALİ ETKİSİ OLUYOR” diye yazmışsınız.
  Kimya yüksek mühendisliği eğitimi almış bir insan olarak bunu anlamakta zorluk çekiyorum.
  Çünkü Limonun içinde bulunan Sitrik asit ile Askorbik asit suda çözünen dolayısıyla, suyla beraber hemen kana karışan asitlerdir. Limon yiyerek kana asit eklediğimiz halde nasıl oluyor da kanımız alkali oluyor. Bu işte bilmediğim, gözden kaçırdığım şey nedir?

  Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
  Saygılarımla.
  Tuncay Erciyes

 2. Uzmanlar limona özgü olan bu durumun limon asidik olmasına rağmen bir süre sonra vücutta alkali özelliğe dönüştüğünü söylüyor.

  Ancak midenizde ülser veya çok ciddi bir sıkıntı varsa limon suyundan uzak durmak gerektiği de bildiriliyor.

 3. Kimya ve Biyoloji biliminin asla kabul etmeyeceği bu komik iddiayı hangi uzmanın söylediğini bildirirseniz, ona da yukarıdaki açıklamamı yapmak ve aynı soruyu sormak isterim.

  Benim Üniversiteden mezun olduğum yıllarda hocalarımız sınav sorularının başına bir anahtar soru eklerler ve o soruyu doğru cevaplamayanın diğer sorularını dikkate almaz ve sınıfta bırakırlardı. Sebebini sorduğumuzda, Kimya nosyonu(bakış açısı) sahibi olmayanı mezun edemeyiz” derlerdi.
  “Maalesef artık böyle hocalar kalmadığı için bu tip, saçma sapan iddiaları TV ekranlarından seslendiren Profesörlerimiz bile var artık.
  “Hem midende ülser varsa asit olan limon zarar verir. Limon ve limon suyundan kaçın” diyeceksin hem de suda çözünen asitlerin kana karıştığında kanı bazik/alkali yapacağını iddia edeceksin!! :)))
  O sözde uzmanların bir diplomasını varsa hemen elinden almak gerekir.

 4. Asidik olan limon içildikten bir süre sonra toksinleri atmaya yardımcı olduğu bu şekilde vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağladığı ve içilen suyun asit temizleme kapasitesini artırdığı için vücutta alkali bir etki oluşturduğu söyleniyor.

 5. birde; aslında alkali olan patatesin tavada kızartılınca fena bir asidite ye dönüştüğünüde bi yerde okumuştum..

  1. Bahadır Bey yorumunuz için teşekkür ederiz. Kızartma yapmak bildiğiniz gibi zaten önerilmiyor. Dediğiniz olabilir.

 6. Gayet hoş açıklamışsın admin, emeğin için çok teşekkürler, birde alkali suya örnek yazarsan seviniiriz…

 7. Kan ph’i ile idrar ph’ını karıştırmayın. Limonlu su kanı asidik ancak idrarı alkali yapar. Bu yazıda da idrarın alkaliliği ele alınmış,kanın degil Tuncay Erciyes.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir