Kâr Yağışının Ne Gibi Faydaları Olabilir?

Kar yağması hem ruhsal sağlık, hem de bedensel sağlık için fazlası ile iyi ve etkilidir. Özellikle salgın hastalıkların artmasına engel olur. Kar ile beslenen toprağın verimi arttığı için, verdiği ürünün kalitesi de artacaktır. Bu nedenle kar yağdığında ulaşım dâhil yaşadığımız sıkıntılara rağmen karın bir nimet olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Ruhsal olarak insanı dingin bir havaya sokar. Bunun en belirgin nedeni beyazın insan üzerindeki ferahlatan etkisinden kaynaklanıyor olsa gerek. Gözünüzün gördüğü, alabildiğiniz her yerin beyaza boyanması, insan ruhunda elinizle çizme, lekeli ve kirli her yeri değiştirme gücünüz varmış gibi hissetmenize neden oluyor. Kar yağdığında kalın polar battaniyenize sarılıp pencere kenarında kahve, çay yâda salep yudumlama keyfi tartışmasız büyük bir nimet. Ne kadar işiniz olursa olsun kendinize bu hakkı tanıyoruz. Sanki bir daha ne zaman yağacak diyerek.

kar

Niyeyse kar yağdığında aklımıza hızla hücum eden şeyler var. Kestane pişirmek, salep pişirmek vb. Kısaca özlem duyduğumuz ne varsa onu su yüzüne çıkartır. Apartmana hapsolmuş çağın bilgisayar ve telefon kölesi çocuklar kar eriyene kadar özgürdür artık. Onların dünyaya tüm sıkıntılara kafa tutan çığlıkları kaplar her yanı. Dünyanın telaşına kapılıp el ele tutuşmayı unutmuş eşleri yakınlaştırır. Düşmesin kaymasın diye sımsıkı tutarsın sevdiklerini, o an anlarsın küçücük şeylere kızdığın, teamül sınırlarını sürekli zorlayan kişiler ne kadar kıymetli senin için. Evine en yakın yokuştan başlarsın bir muşamba üstünde hızlıca kaymaya ve o an anlarsın küçücük muşamba bir avuç karla ne kadar mutlu oluna biliniyor.Gerek kalmadığının farkına varırsın, büyük büyük eşyalara yada küçük kıymetli armağanlara.

Kar her yaşta insanının çocuk yaşını ortaya çıkarır. Üşüyen elleri sevdiklerinizle ısıtırsınız. Kar görünüşte soğukta olsa üşüyen elleri ve yürekleri ısıtır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir