1. Tek düz renk tercih edin

Makyajda da olduğu gibi kıyafetleriniz ile de kendinize kontür yapabilirsiniz. Sadece kıyafetinizde tek bir renk giyinmek, insanlara yükseklik yanılsaması verir ve daha uzun bir siluet oluşturmanıza yardımcı olur. Özellikle daha koyu renkler hem ince hem de daha uzun göstermenizi sağlar. çok sayıda farklı renk ve desen, karmaşık bir görünüm oluşturur. Siluetiniz bozulur ve kısa gözükmenin yanı sıra daha kilolu da gözükebilirsiniz.

zayif ve kısa boylu kadinlar nasil giyinmeli

 1. Topuklu ayakkabılar

Topuklu ayakkabılar kısa boyluların tercihi ve vazgeçilmezi olsa da, topuklu ayakkabının da yanlış seçimleri insanları uzun göstermek yerine ayaklarına bir takoz bağlamış gibi gösteriyor. Kısa boylu kadınların benimsediği bu topuklu ayakkabılar her kadın için zarif olanından olmalıdır, ayakları kaba gösteren platform topuklardan kısa boylular kaçınmalıdır. Stilletto gibi zarif ayaklarınızla bütünleşen sivri uçlu ayakkabılar her zaman sizi daha da yüksek gözükecektir. Stiletto giyemiyorum platform daha rahat derseniz o zaman yine platform topuk yerine yapısı yine kibar ama topuk kısmı biraz daha kalın olan modeller seçmenizdir. Böylece hem modaya ayak uydurmuş hem de kötü bir siluet yaratmamış olursunuz.

 1. 80’lere geri dönüş ‘Yüksek Beller’

Türk kadını standartlarına göre kısa boylu kadınlar genelde bacak kısalığından şikâyet ederler ve bu yüzden hep mini giymek zorunda olduğunu düşünürler bu tamamen yanlış bir algıdır. Tabiki de mini giymekte sizin bacak yapınızı uzun gösterecektir fakat mini giyinmek tek seçenek değildir. Yüksek bel pantolon giyinmek, yüksek bel etek giyinmek ve yüksek bel şort giyinmek sizin bacak boyunuzu olduğundan daha yüksek gösterecektir. Bu tür yüksek belli ürünler optik bir yanılsama oluşturduğu için bacak siluetiniz düzgün ve uzun gözükecektir.

 1. Sizin dostunuz uzun elbiseler

Kısa boylu kadınlar genelde kısa, mini elbiseleri tercih ederler aslında bu yanlış değildir fakat uzun düz renkli elbiseler sizi uzun göstermenin yanında vücudunuzdaki kusurları örtecektir. Her zaman tek bir renk daha uzun gösterir demiştik, ayakkabınız, ten renginiz ve elbise renginiz farklı renkler olacağı için mini elbiseler uzun elbiseler kadar size güzel bir siluet sağlayamazlar. Dolabınızda yaz düğünleri hatta günlük kullanım için bile tek bir ayakkabı değişimi ile kullanabileceğiniz uzun elbiseler bulundurabilirsiniz. Böylece 1 taş ile 2 kuş vurabilirsiniz.

 1. Miniler nasıl tercih edilmeli?

Mini kıyafetler tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Mini kıyafetler giyerken bacaklarınızın düzgünlüğü çok önemlidir. Kalın bir bacakta mini giyer iseniz olduğunuzdan da daha kısa görünebilirsiniz, bacaklarınızın ince ve düzgün yapıda olması şart. Eğer bacaklarınız uygunsa mini etek, mini elbise sizin için harika olacaktır. Doğru ayakkabı seçimi ile birlikte, uzun ve ince bacak görünüm oluşturabilirsiniz. Ancak mini boyunuzda sizin için önemli dizinizin hemen üstündeki bir elbisede mini konumundadır ama kısa boylular için uygun değildir o yüzden rahat kullanabileceğinize inandığınız kıyafetlerde süper mini tercih etmelisiniz.

 1. Doğru pantolon seçimi

Pantolon her kadın için vazgeçilmez ve en çok tercih edilen kıyafettir. İŞ hayatınızda, günlük kullanmaya, hatta özel günlerde bile pantolon çoğu zaman kurtarıcıdır. Peki, kısa boyluların tercih edeceği pantolon nasıl olmalıdır? Aslında önemli olan doğru oranları bulmaktır. Zayıf biri iseniz dar paçalı yüksek bel pantolonları tercih edebilirseniz. Bacaklarınızın yapısı düzgün değil ise uzun İspanyol paça ve yüksek bel tercih etmelisiniz. İspanyol paça sevmiyor iseniz uzun boru paça tercih edebilirsiniz. Hatta boyunuzdan daha uzun paçalı pantolonlar alıp topuklu ayakkabılarınızla giyebilirsiniz çok daha uzun gösterdiğini göreceksiniz.

kısa boylular için yüksek bel pantolon

 1. Kısa ve modelli pantolonlardan uzak durun

Pantalonuzu seçerken kısa paçalardan ve kıvırmalı paçalardan uzak durmaya çalışın. Ayakkabının üstünde biten pantolonlar kalın bacak görünümü oluşturur ve daha kısa gösterir. Ayaklarınızın bileğine kadar tümünü kaplayan pantolon paçaları tercih ederseniz daha uzun görünüme sahip olursunuz.

 1. Dar kıyafetlerin giyimi

Kısa boylu kadınlar çok aşırı bol kıyafetlerden kaçınmalıdır. Çünkü bu tarz bol ve hacimli kıyafetler sizi daha çok bodur gösterecektir eğer kilo probleminiz yok ise dar kıyafetleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Her zaman ince insan daha uzun gösterir. Eğer kilo probleminiz var ise kendi vücut ölçülerinden en fazla 1 beden büyük olanını seçin 2 veya 3 beden büyüklerden uzak durun.

 1. Kalın kemerlere elveda

Fazla renk ve desenlerden neden uzak durmanız gerektiğini yukarıdaki yazılarda açıklamıştır. Kemer vücudu bir anda kestiği için vücudunuzu bölecek ve gövdenizi bacağınızı ayrı gösterecektir. Bir bütün gibi gözüken vücut daha uzun gösterir. Kemer takmak istediğinizde her zaman en ince olanı tercih edin. Kalın kemerlerin gövdenizden veya bacak boyunuzdan uzunluk çalmasına izin vermeyin. Genel bir kural yoktur kemer konusunda lakin ince ve bir kemere sadık kalmanız siluetiniz için daha doğru olacaktır.

 1. Koyu renkli kıyafetler

Koyu renkli kıyafetler hem kısa boylu insanlara hem de daha kilolu insanlara yardımcı olur. Koyu renkli kıyafetlerin bütün duruşu daha belirgin olduğu için sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecektir ayrıca koyu kıyafetler vücudunuzu daha ince gösterdiği içinde her zaman daha ince bir insan daha uzun görünecektir. Ayını boydaki ama aralarındaki kilo farkı olan insanları yan yana bir gözlemleyin. Zayıf olan sizin gözünüzde daha uzun kilolu olan ise daha bodur gözükecektir. Koyu renkli kıyafetler hem kısalık hem de kilo konusunda problemi olanlar bayanlar için veli nimettir.

 1. Kıyafetleri vücudunuza göre düzeltmeler yapın

Her zaman aldıklarınız üstünüze cuk diye oturmayabilir. Uzun insanlar içinde bu böyledir kısa insanlar içinde. İnsanın kendi vücudunu tanıması çok önemli bir unsurdur. Kısa boylular için pantolon sorunu vardır genelde paçalar uzun gelir onu kestirmek yerine büzgülü bir şekilde giyerler ama o şekilde giymek bile sizin boyunuzu kısaltacaktır. Yana doğru kıvrıldıkları için bacak boyunuzu kesecektir. Hiç üşenmeden paçalarınızı bileğinizde kestirmelisiniz. Çok uzun tunik veya gömleklerden kaçınmalısınız çok bol geldiyse çok uzun geldiyse vücudunuza göre ayarlayıp tadilat yaptırmalısınız. Tadilat sayesinde doğru uyumu sağlayacak ve aradaki farkı göreceksiniz.

 1. Büyük çantalardan uzak durun

Vücudunuza göre giyiniyorsunuz ama aksesuarlar yüzünden bazı detayları kaçırabilirsiniz. Kısa insanların çok büyük çantalar kullanması, çantanın odak noktası olacağı için insanı kısaltır çantaya oranla daha küçük görünebilir. Çok küçük çantalarda değil daha orta boyutlarda çanta seçmek hem vücut sağlığınız açısından hem de boyunuzun daha uzun ve düzgün durması açısından aslında önemli bir konudur. Doğru aksesuarların genel görünümünüz üzerinde büyük bir etkisi vardır.

 1. Kıyafetinizdeki desenler

Kısa boylusunuz diye her zaman düz şeyler giymek zorunda değilsiniz tabiki de ama çok karmaşık ve çok renk içeren desenler daha deforme gösterir. Desenlerin bile göz yanıltma olayları vardır. Dediğim gibi çok karmaşık desenler kısa ve şişman gösterir mesela, enine çizgiler bir anda kestiği ve enine doğru uzadığı için daha şişman gösterecektir. Ama boyuna yani dikey çizgiler sizi uzun gösteren desenlerden biridir. Desen tercihinizi de bu yazılardan yola çıkarak tercih edebilirsiniz.

 1. Sivri burunlar

 Sivri burunlu ayakkabılar, üçgen uçlular her zaman bacak boyunu uzatır ve daha zarif görünmesini sağlar. Eğer yüksek topuklu giyemiyorsanız bile ucu çok sivri olmayan üçgen uçlu babetleri de tercih edebilirsiniz. Diz ayakkabı giyerek de uzun boylu görünümünüzü sağlayabilirsiniz.

 1. Ayak bileğinde biten ayakkabılar

 Nasıl kemerler, paçalar bacak boyumuzu kesiyor ise, ayak bileğinde biten ayakkabılar da bacak boyunuzu kısar. Aslında ayak bileğinizde almak doğru olur ama dar ayakkabı yerine daha bol önü daha aşağıda olan kısa bot tarzında ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Topuklu ayakkabılarınızda ise ayak bileğinde kemer, kayış detayları var ise bacak boyunuzu kesecek ve deforme gösterecektir. Ayak bileğinden şeritli veya ayak bileğinizde açık duran ayakkabıları tercih ederseniz daha doğru bir tercih yapmış olursunuz.

kısa boylu kadinlar nasil giyinmeli

 1. Yakanıza dikkat edin

Boğazlı veya boğazınızda biten yakalar boyun bölgenizi kısaltacaktır. V yaka ve U yaka kıyafetler gövdenizi daha uzun göstermeye yardımcı olan detaylardandır. Çok fazla derin yaka giymek zorunda değilsiniz sadece simetrik olması sivri uçlu olması yine göz yanıltmasından boyun ve gövdenizin uzun göstermesini sağlayacaktır. Kapalı bir yaka giyseniz bile diğer detaylarla tamamlayarak kendi siluetinize uygun olanı seçebilirsiniz. Hem sizi daha güzel bir görünüme hem de daha uzun bir gövdeye sahip olmanızı sağlayacaktır.

 1. En önemli madde ‘Kendinize Güvenmek’

Çok uzun insanlarda kendi boylarından şikâyetçi olabilirler veya çok kısa insanlar. Önemli olan kendinizle barışık olmaktır. Sizden kısa ama ünlü şarkıcı, oyuncu, bilim kadını, sporcu olan birçok başarılı ve güzel kadınlar var. Sizden uzun, güzel vücutlu ama başarıyı hayallerde arayan ve vücudunu sevmek yerine kendine güvensizliği yüzünden vücudunu değerlendirmeyen insanlar var. Küçük detaylar ile vücudunuzu iyi yapabilirsiniz, sadece önemli olan kendinize güvenmeli ve kendinize yakışanı tercih etmenizdir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir