Kombi Seçiminde Kararsız Kalanlar

Bir çok kombi marka ve modeli bulunuyor. Özellikleri birbirinden farklı olan bu yoğuşmalı kombiler konusunda bende çok kararsız kaldım. Kullanıcıların yorumları da çok değişken tam bir kombi modeline karar veriyorsunuz. Araştırmaya başlıyor ve kafanıza yatmayan birşey oluyor. Tekrar başa sarıyorsunuz. Bu yazı altında en azında kafamıza takılan soruları toparlamak ve yardımcı olmak istedim.

Araştırmalarıma göre en çok tam yoğuşmalı ve 24 kw-28 kw model kombiler değerlendiremeye alınmış benim takıldığım ise yaşadığımız yerde suların kireçli olması nedeni ile eşanjörün çelik mi yoksa alimunyum silisyum döküm eşanjör mü olmasıydı? Bu iki eşamjörü araştırdığımda avantajları ve dezavantajları şunları gördüm.

Alüminyum alaşımlı malzemenin ısı iletkenliği daha iyi Alüminyum-Silisyum-Mg eşanjör normal Alüminyum eşanjörden farklı hareket eder. Buderus cihazların eşanjörleri kirece karşı çok daha dayanıklıdır. Silisyum zamanla eşanjör üzerinde bir film katmanı oluşturduğundan kolay kolay kireç tutmaz. Ama standart Alüminyum cihazlarda bu olmadığından çabuk tıkanırlar.Buderus eşanjörleri arıza yaptığında parçalara ayrılabildiğinden kolayca onarılabilir ve masrafı azdır.

Eşanjör : Sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama ısının en verimli şekilde geçmesini sağlıyor. Eşanjör kombimizdeki en önemli parçalardan biri. Fakat aynı zamanda kombi içinde tamire, bakıma en kapalı parça. İçinden sürekli su akışı olduğu için kireçlenerek tıkanma, delinme gibi problemler çıkarabiliyor. . Eşanjör sayısı kombinin verimi ve kalitesi hakkında önemli bir gösterge değil.

Bulunduğunuz bölgenin su şartlarına göre cihaz seçin yada bina girisine 3 aşamali kartuş filtre takilmasi ve manyetik filtre takılması düşünülebilinir.

Diğer bir konu ise ses debisi yani sessiz çalışıp çalışmaması ama bu özelliği kolayca kombinin özelliklerinden kıyaslayabiliyorsunuz. Bosc 2300i ve Buderus gb122 ses debileri oldukça iyi mesela

Kombilerde enerji tasarrufu da kullanıcılılar tarafından en çok aranan özellik olmaktadır. Benim tercihim A+++ enerji tasarrufu olması

Kombinin boyutlarının küçük olması da benim için önemli

Ayrıca kombilerde en önemli konulardan biri ise bölgenizde kombi yetkili servisinin bulunup bulunmadığıdır. Bulunduğum yerde yakın kombi servisi yoksa o markayı maalesef ikinci plana atıyorum.

Bir çok kombi marka ve modeli inceledim. Bunlar arasında Vaillant, Demirdöküm, Buderus, Bosch, Daikin, E.C.A ve Baymak yer almaktadır. Fiyat arttıkça haliyle özellik ve kalite de artıyor. Ama bizim amacımız burada fiyat performansına göre bütçemize uygun bir kombi bulabilmek

Çeşitli kombi marka ve modelleri

1-Vaillant ecotec pro 286/5-3

2-Vaillant ecotec intro 24/28

3-Bosch condense 2300i 24/28 c

4-Buderus gb062 24 kw ve gb122 24 kw

5-Daikin tam yoğuşmalı premix ndj kombi 24 kw

6-ECA proteus premix 24 kw

7-Baymak duotec compact premix 24 kw

8-Demirdöküm nitromix 24 kw

Buraya eklemediğim bir çok marka ve model daha bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda farklı marka ve modellerde eklenecektir.

1 yorum

  1. Merhaba bu eşanjör konusuna takıldım. Bizim bulunduğumuz yerde sular kireçli çelik eşanjörlü kombi tercih edin dediler. Buderus gb062 veya ile Eca Proteus Premix düşünüyorum. Gb062 nin de eşanjörü boschla aynı mı? Büyük eşanjör ve kirece dayanıklı bir kombi olsun istiyorum. Cevabınızı merakla bekliyorum. Teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*