Kombu Çayı Nedir? Kombu Çay Nasıl Yapılır?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

26 Kasım 2012 | Kategori: Genel, Sağlık

Kombu çay nasıl yapılır? Kombu çay nasıl hazırlanır? Kombu çayı yapılışı tarifi ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu yazıda kombu çayın özellikle hangi hastalıklarda faydalı, niçin bu çayı içmeliyiz, kombuçayı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Kamboçya Çayı, Kombu Çay Nedir?

Kamboçya çayı halk tarafından kombu çayı olarak söyleniyor. Kombu mantarının mayalanması sonucu oluşur.

Kombuçayı siyah çay ve kombu mantarından yapılan bir fermente içecektir. Asyalıların enerji içeceği olarak da bilinen kombu çayı ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda, çayın gerçekten de doğadan gelen  mucizevi bir içecek olduğu görülmüş. Çayın fermantasyonu sonucunda mucizevi bir şekilde ortaya çıkan maya, vücudun direncini artıran, bağışıklığı güçlendiren, hücreleri yenileyen, vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olan bir içecektir.

Kombu Çayı Nasıl Yapılır

3 litre içme suyu tencerede kaynatılır. İçine 1,5 su bardağı toz şeker ilave edilip 5 dk. daha kaynatılır. 10 poşet çay içine konulur. Ve 15 dk. demlenir.

Kombu Çayı Yapılışı, Kombu Çay Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

Hijyen çok önemlidir.

Kombu çayın hazırlamadan önce elleriniz temiz olmalı, kullanılacak cam kavanoz ve kaplar bulaşık makinesinde yıkanmış ve steril olmalıdır. Steril şartlarda hazırlanmamış fermente içecek kombu çayı bağışıklık sistemi hasarlı insanlarda ağır hastalıklara neden olabilir.

Hazırlanışı: Öncelikle 3 litre suyu kaynatıp hazırlıyoruz. Bunun içine 1,5 su bardağı toz şeker ekliyoruz. Sonra bu karışımı şekerle beraber tencerede 5 dakika süresince kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra ılımaya başlarken bu karışıma 10 adet siyah veya yeşil poşet çay ekliyoruz. Yada bu miktarda açık çayda koyabiliriz. Toplam 15 dakika bu çayın demlenmesini bekliyoruz. Ilıklaştığında içinden çay poşetlerini alıp bunu cam bir kavanoza boşaltıyoruz. Oda sıcaklığına gelmiş olan çayımızın üzerine önceden yıkanmış bir parça bir çorba kaşığı kadar kombu mantarı ekleyip kombu mantarı ile aşılıyoruz. İçine biraz elma sirkesi de eklenecek. Cam kavanozun üstünü tülbent, ağzı hava alacak bir bez ya da peçete ile kapatılır ve ağzına lastik geçirilerek bu karışımı 4 yada 8 gün ne aşırı sıcak nede aşırı soğuk olmayan bir yerde oda sıcaklığında bekletiriz. Üzerini steril gazlı bezle de kapatabiliriz. Beklerken üzerinde bir mantar tabakası oluştuğunu göreceksiniz. Çayın tadı mayhoş sirke gibi kokan bir tada dönüşüyor.

Kombu çay ile ilgili okuduğum bir tarifte ise kombu çay yapımında kullanılan şeker çay demlenip süzüldükten sonra ekleniyor ve eritiliyor.

Kombu çayını yapmak için gerekli kombu mantarını aktardan alacağız. Kombu mantarını 1 kez alıp tekrar eski çaydan kombu çayı hazırlayabilirsiniz.

Kombu çayını hazırladıktan sonra günde 1 bardak bu çaydan içebiliriz. Kombu çayı bir ilaç değildir. Bitkisel bir içecektir.

Uyarı:

Kanser tedavisi görüyorsanız, ciddi bir hastalığınız varsa kombu çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalısınız. Mide ülseri olan, mide asidi olan kişilerde bu çaya karşı alerjisi olan kişilerde kombu çayının tüketilmesi tavsiye edilmez.

Kombu çayı tarifi ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu yazımız Dr. Ender Saraç’ın programında verilen bilgilerden yararlanılarak hazırlanmıştır.
3 Yorum yapılmış Kombu Çayı Nedir? Kombu Çay Nasıl Yapılır?

Avatar

latife

11 Mart 2014 Saat 19:55

Merhaba seker hastası ve midesinde yara olanlar bu çayı kullanabilir mi cevap atarsanız sevinirim.

Avatar

zafer apkin

04 Ağustos 2016 Saat 12:28

Kombu kombucha mantarından başka Gümüşsuyu ve Dmso (hematoksilin katkılı dimetil sülfoksit) da var.Kanser için önemli destek içecekleridir bunlar ve zor bulunuyor.Bir yakınım bunları kullandı ve kanseri yendi.Araştırın derim.sanalpazar melihserdar

Avatar

KefirMarket

06 Nisan 2017 Saat 15:19

Kombucha üretiyor, tüketiyor ve satıyorum uzun zamandır
Bir zararını görmedimİçmek dışında fazla mantarları (scoby) krem / maske yapımında da kullanıyorum. 2 ay fermente ederek sirke elde ediyorum. Çok kullanışlı yani bu kombucha
Hijyene dikkat ettiğiniz sürece faydasını çeşitli şekillerde göreceksiniz. Hastalığı veya yarası olanlar tabii ki öncesinde doktoruna sormalı….
http://www.kefirmarket.com
Elimde büyük boy mantar dahil, sirke de mevcuttur

Yorum YapınBumerang - Yazarkafe