Probiyotik Tablet İle Probiyotik Yoğurt Yapımı

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

13 Şubat 2013 | Kategori: Yemek

Probiyotik yoğurt yapımının bildiğimiz yoğurt tarifinden tek farkı bu yoğurdu yaparken içine probiyotik tablet eklenmesidir.

Probiyotik Tablet İle Probiyotik Yoğurt Yapımı

Probiyotik Tablet İle Probiyotik Yoğurt Yapımı

Probiyotik Yoğurt Yapımı

Gerekli Malzemeler

1 litre süt
1 probiyotik tablet
1 yemek kaşığı yoğurt

Eğer pastörize olmayan çiğ süt  ile yapılacaksa yoğurt o zaman sütün 15 dakika taşım taşım karıştırılarak kaynatılması gerekir ki sütten insana geçebilen zararlı mikroplar kalmasın. Pastörize günlük süt ile yapılacaksa 1 taşım kaynatmak yeterlidir.

Mayalama için uygun sıcaklık nedir?

Sütü mayalamak için beklenir uygun sıcaklık yani 45 derece civarında mayalama için uygun sıcaklık oluşmuştur. Dereceniz yoksa bunu anlamanın bir yolu da küçük parmağınız sütün içinde 7 ye kadar kalabilmesi mayalama sıcaklığının oluştuğunu gösterir. Eğer aşağıda anlatıldığı gibi yoğurt cam bir kavanozun içinde mayalanırsa o zaman uygun sıcaklığı anlamak için kavanozu avucunuz ile sarın sıcak ama elinizi yakmıyorsa mayalamak için uygun hale gelmiş demektir.

Mayanın daha iyi tutması için kaynatılan süt uzun bir cam kavanoza konur. Konserve kavanozları bunun için uygun olabilir. Probiyotik kapsül şeklinde ise içine boşaltılır. Tablet şeklinde ise havanda ezip toz haline getirilir. Mayalamak için hazırlanan 1 yemek kaşığı yoğurt ile probiyotik toz karıştırılır tıpkı yoğurt mayalar gibi çok fazla karıştırmadan yavaş yavaş mayayı sütün içine yedirin. Ağzını kapatın ve üzerine battaniye veya benzeri bir örtü ile örterek 4-6 saat  beklettikten sonra hazır olan yoğurdu dolaba koyun. Bir süre dolapta bekleyip soğuduktan sonra yoğurt hazır hale gelir.

Probiyotik Tablet İle Probiyotik Yoğurt Yapımı hakkında bilgiler yer alan bu yazıdan bir önceki yazıda ev yapımı cilt kremi tarifi yer almaktadır.

 
1 Yorum yapılmış Probiyotik Tablet İle Probiyotik Yoğurt Yapımı

Avatar

Kahvaltılık Yumurtalı Çıtır Ekmek Tarifi | Faydalı Bilgiler

14 Şubat 2013 Saat 00:12

[…] önceki yazıda evde probiyotik yoğurt yapımı ile ilgili bilgiler yer […]

Yorum YapınBumerang - Yazarkafe