Saçlar Neden Dökülür? Kirli Saç Dökülür mü?

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

23 Nisan 2014 | Kategori: Güzellik, Saç Bakımı

Sponsorlu Bağlantılar

Saçlar dış görünüşümüzü, duygu dünyamızı ve toplumsal yapımızı kısaca özetleyen ve hakkımızda ön bilgi veren önemli bir aksesuardır. Bu nedenle günlük hayatımızda ve özelikle tv’ lerde her 5 dakikada bir çeşitli şampuanların ve saç bakım ürünlerinin reklamlarını görmekteyiz. Dolgun saçlar, stresten zayıflamış saçlar, bakımsızlıktan solmuş saçlar, kapalı saçlar, yıpranmış saçlar bunları çoğaltmak oldukça mümkün.

     Bizi ilgilendiren ve üzerinde durmamız gereken önemli hususları kısa ve anlaşılır şekilde açıklayacak olursak yeterli ve gerekli bilgiye sahip olacağız.

     Saçlar neden dökülür, kirli saçlar daha mı çok dökülür, saç dökülmesinin başlıca sebepleri nelerdir, kirli saç nedir, temiz saç nedir? Bu ve benzeri soruların cevaplarını birlikte bulalım.

Saçlar Neden Dökülür?

Öncelikle beslenme alışkanlığımız ve saçlarımıza uyguladığımız işlemler bunların başında gelmektedir. Vücudumuz için gerekli olduğu kadar saçlarımızın da çeşitli vitaminlere ihtiyacı vardır.Bunların başlıcaları; Bilindiği üzere E vitamini, B,A ve son olarak da vücudumuzda fazlası depolanmayan fakat günlük olarak almamız gereken C vitamini bunların başında gelmektedir. Saydığımız bu vitaminler saç sağlığı ve saç dökülmesini en aza indirmek için düzenli olarak almamız gerekenlerin, saç bakım ürünlerine nazaran daha az maliyetle ve doğal yoldan tüketmenin en pratik yoludur.

Gelelim kirli saçların dökülmesine ; Kirli saçlar nedir, nasıl kirlenir, her gün yıkanan saçlar daha mı temizdir, kirli saçların belirtileri nelerdir?

Kirli saçlar görüntü olarak cansız ve şekil vermekte zorlanılan, saçın gerçek renginden çok sürekli, kalitesine önem verilmeden reklam ürünleri ile renkten renge giren saçlardır. Her saç boyası, her saç kremi saçı besler, saça iyi gelir mantığı yanlıştır. Kimyasal olan her ürünün saç sağlığı bakımından bir geri dönüşü olacaktır.

Her gün yıkanan saçlar daha temiz olmaz, daha çok yıpranır, daha çok zayıflar ve kendi doğal görünümünü gün geçtikçe kaybeder. Ayrıca 7 günde en az dört defa saç yıkanacaksa bunun ikisini saçımıza en uygun olan kaliteli bir şampuanla diğer ikisini de sadece ılık suyla yıkamak ve 1500 watt (orta ısı) ta kurutmak doğru olan yöntemdir. Çok yıkanan saçlar yağlanır ve matlaşır aynı zamanda da saçın uzamasını hızlandırır. Saç yıkama sıklığı kadar saç yıkamanın şekli de önemli. Saçın dibini kazır gibi kaşıyarak ve saç derisine aşırı güç uygulayarak yıkamak yanlıştır. Doğru olan masaj yapar tarzda yumuşak şekilde ovalamak ve durulamaktan ibarettir.

saçların neden dökülüyor

Kirli saçlardan çok daha çok işlem gören saçlar dökülür. Örneğin normali 6 ayda bir boyamak iken iki ay ve daha kısa aralıklarla boyamak, 5 günden fazla sürekli şampuanla yıkamak, saç düzleştiricileri ve saç maşaları ile saçları aşırı yüksek ısıya maruz bırakmak , her gün fön çekmek, şekil verici spreyler, saç jöleleri gibi bir sürü işlem saymak mümkündür. Şimdi şöyle bir düşünmek lazım bu saçın neresi temiz? Temizlik ve bakım adı altında saç katliamı desek daha doğru olur.

Saç dökülmesi bilindiği üzere tek bir nedene bağlanamayacak kadar çeşitlidir. Genetik, yanlış ürün kullanımı, stres (en önemli ikinci neden) ve mevsime göre saçların çevresel faktörlerden korunmaması.

Kış ayları havaların kuru ve soğuk olduğu dönemler, yazları sıcak ve nemli hava, bahar ayları geçiş dönemleri. Mevsime göre saçları daha sağlıklı tutabilmek için besleyici ve onarıcı doğal saç kremleri/yağları kullanmak faydalıdır. Bunların içerisinde en faydalı olanı ve son zamanlarda uzanmalar tarafından test edilip önerilen ve yeni moda olan argan yağıdır. Çay ağacı yağından üretilen ürünler de kaşıntıyı aza indirerek saçı güçlendirir.

Özetleyecek olursak: Kirli saçlar değil, işlemi çok olan ve yanlış ürün kullanımı saç dökülmesini artırır. Günlük 100 – 150 adet dökülmesi normaldir çünkü saçlarımızın %85 i gelişim ve değişim gösterirken %15 i dinlenmededir. Saçlarınıza iyi bakın onlar en değerli hazinenizYorum YapınBumerang - Yazarkafe