Yemeğe Tuz Ne Zaman Atılır?

Yediğimiz yemekte en çok tat ve tuz ararız. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir. Tuz kullanımında son derece  ölçülü olmalıyız. Tuz ile ilgili daha çok şey öğrenmek için tuz hakkında bilinmeyenleri okumalısınız.

tuzun-zararlari

Yemeğe tuz ne zaman atılır?

Çoğunlukla tuzu yemeklere pişmeden önce ekleriz. Böyle olması gerektiğini öğrenmişizdir. Ancak gerek et yemekleri gerekse sebzelere önceden eklenen tuz sebzeyi sertleştirerek yemeğimizin daha geç pişmesine neden olur. Uzun sürede pişen sebzelerin ise vitamin ve mineral değerleri önemli miktarda azalmaktadır. Ayrıca arzu ettiğimiz lezzeti de bulamayabiliriz. Bundan dolayı tuzu yemeğin pişmesine yakın eklemekte fayda vardır.

Satın aldığımız tuzun ışık almayan kapalı ambalajlarda saklanması gerekmektedir. İyotlu tuz kullanımında eğer tuz yemeğe pişmeden önce konursa tuzun içindeki iyot uçacağından tuzun yemek ocaktan alınmadan hemen önce atılması tavsiye edilir.

Sebzeler pişilirken kısık ateşte ve ağzı kapalı olarak pişirilmeli mümkünse buharda pişirilmeli yada düdüklü tencerelerde pişirilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*