Yumurtanın Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Yumurta beslenmemizde önemli yeri olan çok fazla tükettiğimiz bir besindir. Protein kaynağı olan yumurtanın besin değerleri oldukça yüksektir. Bu yazımızda aldığımız yumurtalar taze mi yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır, bayat, bozuluş yumurta nasıl anlaşılır? bu soruların yanıtı verilmektedir.

Yumurta taptazeyken yenmesi şart olan bir besindir. Bu sebeple, yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için geçerli olan bitin yolları bilmeniz gereklidir. Bunun için;

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurtaları tuzlu soğuk suya batırın. Suyun üstüne çıkarlarsa kullanılmayacak durumda olduklarını yani yumurtanın bozulmuş olduğun anlarsınız.

Su yüksekliğinin ortasında kalan yumurtalar, rafadan olarak yenilemez ancak başka herhangi bir şekilde pişirilebilir. Yumurtalar suyun dibine düşer ve orada kalırsa tazeliklerinden emin olabilirsiniz demektir.

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Taze yumurtanın sarısı, yoğun olan beyazın tam ortasındadır. Daha az taze olan yumurtada ise, yumurta beyazı sıvı haldedir. Sarısı ise yerinden kaymıştır. Elinizde sallarsanız “flok-flok” diye bir ses işitirsiniz. Böyle durumlarda, yumurtayı rafadan olarak pişirmemeyi tercih edin.

Son olarak kullanabileceğiniz bir usul de, yumurtayı düzgün bir tabağa kırmaktır. Yumurtanın beyaz yayılır fakat sarısı dağılmazsa, taze olduğu söylenebilir.

Yumurtanın sarısı dağılırsa, bundan yumurtanızın bayat olduğu sonucu çıkarabilirsiniz.

Related Posts

One thought on “Yumurtanın Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

  1. Bayatlamış yumurtalar kırıldıkları zaman sulu bir görünümdedir. Sarısının rengi açıktır ve beyazımsı olmuştur. Yumurtaları kırarken dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir