Grib İçin Nar Kabuğu Çayı

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

16 Kasım 2012 | Kategori: Sağlık, Şifalı Bitkiler

Bu yazımızda nar kabuğu ile yapılan grib çayı tarifi, nar suyunun yüksek tansiyona etkisi, nar suyunun nasıl içilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Nar çok değerli bir meyvedir. Mevsiminde belirli porsiyonlarda tüketmek oldukça faydalıdır. Özellikle narın kabukları ile yapılabilecek çayı gribe karşı kullanabilirsiniz.

12135378_903859319700894_45986426_n

Nar kabuğu
2 baş karabaş otu

Nar kabuklarını gribe karşı kullanmak için nar kabukları kurutacaksınız miktar olarak ise yaklaşık 1 lira büyüklüğündeki 2 tane taze veya kurutulmuş nar kabuğunu 5 dakika kaynattıktan sonra üzerine 2 baş karabaş otunu ilave edip 3 dakika daha kaynatın. 1 Hafta boyunca günde 1-2 bardak tüketin.

2 yada 3 gr karabaş bitkisi ile kaynatıp bunun suyunu içeceksiniz.

Karabaş otu toksik olduğu için fazla kullanmayınız. Karabaş otu başak şeklindedir. 

KARABAŞ OTU’NUN KAN SULANDIRICI ETKİSİ VARDIR. EĞER KAN SULANDIRI BİR İLAÇ KULLANIYORSANIZ KARABAŞ OTUNU KULLANMAYINIZ. KANAMA RİSKİNİZİ ARTIRIR.

karabas-otu

Nar ile ilgili olarak şöyle ek bir bilgi vermek gerekirse bazı hanımlar hamile kalmakta zorlanırlar. Doktor eğer rahim duvarınız ince diyorsa ve bunun için hamile kalmaları zorlaşıyorsa nar suyu rahim duvarını kalınlaştırdığı için önerilir. Ancak kimler bu nar suyunu tüketmesinler miyomu olanlar, 5-6 cm miyomu olanlar ya da adet günleri 1 haftanın üzerinde sürenler, 10 gün, 15 gün devam edenler nar suyundan uzak duracaklar çünkü nar suyu kanamaları artırır.

Şu husus da unutulmamalıdır. Nar suyu hızlı içilmez. Damar genişletici olduğu için aç karna çok hızlı bir şekilde içerseniz baş dönmesi yapar. BU NEDENLE NAR SUYUNU YAVAŞ YAVAŞ İÇİNİZ.

Yüksek tansiyonun yeni başladığı kişiler doktorunuz yüksek tansiyon başlangıcı var diyorsa bu tansiyonunuz bir iki ay içinde düzeltebilirseniz sürekli ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz ancak hemen nar suyuna başlarsanız yudum yudum nar suyu içilirse tansiyon 15 ise 12,5 lara kadar sistol değeri büyük tansiyonun düştüğü, küçük tansiyonunda düştüğü görülmüş

Yüksek tansiyonun düşmesinde melisa çayı ve sarımsak da etkili bitkilerdir.

Yüksek tansiyon hastaları KEREVİZDEN KESİNLİKLE UZAK DURMALIDIR. Kerevizin sapı ve yaprakları da dahildir.

Hurma Çekirdeği ve Nar Çekirdeğinin Yumurtalık ve Meme Kanserini Önlemedeki Etkisi

Hurmanın çekirdeğinde ve Narın çekirdeğinde Ostörojen hormonu var. Bu ostörojen hormonu sentetik değil bunun meme kanseri ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu bir gücü vardır. Erkeklerde de prostat kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Bu yazı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bilgilerinden faydalanılarak derlenip yazılmıştır.

Uyarı: Unutmayınız tıpkı ilaçlar gibi bitkilerinde yan etkileri bulunmaktadır. Tedavi tıp hekimlerinin konusudur. Kendi kendinize kesinlikle bitkisel tedavi yollarına başvurmayınız aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Buradaki yazı okuyucuları bilgilendirmek için yazılmıştır.

Nar Suyu Hamilelikte Zararlı Mı?

Sayın Saraçoğlu düşüklere ve kanamalara sebep olan nar suyunu hamile olanların içmemesi gerektiğini ve özellikle ilk 4 ay tehlikeli olduğunu söyledi.

Nasıl ve ne kadar nar tüketmeniz gerekir bu konuda kesin bilgiyi lütfen doktorunuzdan alın.

Hamilelik döneminde nasıl beslenmeniz gerektiği, yiyececek ve içecekler konusunda lütfen doktorunuzdan bilgi alınız.

Herşey Ölçülü Ne Fazla Ne Eksik Olarak Alınmalı

Birşey çok faydalı diye aşırı tüketmek çok büyük hatadır.

Bazı bitkilerin çok ciddi yan etkileri vardır. Lütfen araştırmadan bitki çayı veya bitkisel ürünleri kullanmayınız.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe