Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Taze Zencefilli Patates Yemeği Tarifi

Bu yazımızda taze zencefil nasıl yenir, taze zencifille nasıl yemek yapılabilir diye soranlar için şifalı taze zencefilii patates yemeği tarifimiz olacak bu sağlıklı yemek tarifini değerli hocamız Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu vermiştir.

Bu yemek bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, patates ise kan şekerini dengeler. Örneğin pirinçteki bezelyedeki nişasta kan şekerini çok hızlı yükseltir ve çok hızlı da düşürür. Patatesin içinde her en kadar nişasta var isede içeriğinde bulunan polifenoller kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir.

Özellikle kolon kanserinde ince kabuklu patatesi kabukları ile birlikte tüketmek iyidir. İnce kabuklu patatesi temiz bir diş fırçası ile temizleyip pişirebilirsiniz.

Taze Zencefilli Patates Yemeği

Taze Zencefilli Patates Yemeği Tarifi

Malzemeler

1 adet patates,
1 adet orto boy soğan
taze kök zencefil ince ince 2 veya 3 dilim

Bu verilen malzemeler ile yapılacak yemek 1 kişiliktir.

Yapılışı:

Pişireceğimiz tencereye önce yağı ilave ediniz. Sonra soğanı ince ince kıymanız gerekiyor. Ancak soğanı kızartmayacağız. İnce ince doğranmış soğanı yağda hafif ısınmaya başlayınca soğan ışıl ışıl parlar. Soğan ışıl ışıl parlayıp suyunu bıraktığında önceden doğrayıp hazırladığımız patatesi ilave edeceğiz. Burda yağın yakılmaması gerektiğini unutmayınız. Bunu kısık ateşte 5-6 dakika pişridikten sonra ince ince doğranmış kök zencefili de ekledikten sonra az bir karıştıracağız. Bir miktar sıcak su ilave edebilirsiniz. Artık yemeye hazırdır.

Taze kök zencefil hamileliğin ilk 3 ayı risklidir. Düşük yapma riski vardır. Bunların dışında hamileler kekik, ada çayı tüketmemeleri lazım. Çok fazla maydanoz da tüketilmemesi lazımdır.

Mide bulantısına iyi gelen zencefil ve maydanoz hamilelikte düşüğe yol açabiliyor.

Taze Zencefilli Patates Yemeğine ben pırasa ekleyerek yaptım gayet güzel oldu ancak pırasa tadını sevmeyenler için sade soğanla yapmak daha iyi olacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*