Çok İştahlıyım Zayıflayamıyorum Peki Bu Yönteme Ne Dersiniz?

Biz kadınlar olarak, hayal kurmayı çok severiz. Sevdiğimiz erkeğin de bizi sevmesini hayal ederiz mesela, ya da güzel bir tatil yapmayı. Çok paramızın olmasını, çok zayıfladığımızı ve herkesin bunun farkında olmasını, çok güzel olmayı, insanların gözlerini bizden alamamalarını ve daha pek çok şeyi… Dikkat ettiyseniz, hep güzel şeylerin hayalini kurarız. İşte kilo almamızın en önemli sebebi de bu, güzel şeyleri hayal etme gücümüzdür aslında.

Sürekli yemek mi düşünüyorsunuz? O zaman en kötü hayaller sizin olsun.

Ne demek istediğimi tam olarak anlamadınız sanırım. Güzel şeyleri hayal etmekle kilo almanın ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Hemen açıklayayım: Aslında bizim yemek yemeğe olan eğilimimiz, tamamen hayal etmekten geliyor. Mesela markette çikolata gördüğümüz zaman, aslında onu yemeği değil,yediğimiz zaman ağzımızda ve bizde bıraktığı tatlı etkiyi hayal ediyoruz ve bu hayale ulaşmak için de o çikolatayı satın alıyoruz. Aynı şekilde bir yemekten bahsederken, aslında o yemeği yediğimizi hayal ediyoruz ve bu güzel hayale ulaşmak için de o yemeği yiyoruz. Ve zannediyoruz ki o yemeği ne kadar çok yersek, o hayal o kadar uzun sürer ve biz o kadar mutlu oluruz.

zayiflamak

Bazı insanlar bu durumu fark etmişler ve bundan kurtulmak için kendilerine çeşitli yollar bulmuşlar. Mesela çok zayıf bir kadının resmini buzdolabına asmak gibi. Maksat, buzdolabının başına her gidişimizde, o kadın gibi olmayı hayal etmek ve bu güzel hayale ulaşmak için çaba sarfetmek. Bu bana göre de gayet güzel, mantıklı bir yöntem. Ama ben şimdi size başka bir yöntem önereceğim, bunun tam tersi bir yöntem: Bizler güzel hayallere ulaşmak için nasıl elimizden geleni yapıyorsak, kötü hayallerden de kaçmak için aynı çabayı, hatta daha fazlasını gösteririz. Bu düşünceden hareketle farklı bir yöntem düşündüm ben ve çok zayıf bir arkadaşımın söylediği sözler de bu düşünceme rehber oldu: ” Ben yemek yemeden önce o yemeklerin midemde ne hale geldiklerini düşünürüm hep.” demişti. Haliyle bu düşünce de onun iştahını neredeyse tamamen kapatırdı. Size önereceğim yöntem de bu: Buzdolabınızın üstüne iğrendiğiniz bir şeyin resmini yapıştırın veya yemekten önce, ondan alacağınız hazzı değil de ondan alacağınız yağları hayal edin. Emin olun, bu yöntemle sürekli diyet yapmak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü artık siz istemeyeceksiniz yemek yemeği. Ve bu da sizin zayıflamanızı ve hep zayıf kalmanızı sağlayacak.

2 yorum

  1. Yok yavrum ya yinede canım çekiyor ? Ne yapsam olmadı. Duvarları yicem nerdeyse? evlenirken 52 kiloydu 63 kiloyum şimdi? çocuk olunca hormonlar şaşırdı tabi? umudumu kaybetmedim. Bende şu yöntemi deniyorum çok yemek kalbi öldürürmüş(manevi olarak). Az yemek hem sünnet hem sağlıklı. Ama gelde anlat bunu kendine? ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*