Genellikle bizim kusurlara pek tahammülümüz yoktur. Çok sevdiğimiz veya çok uğraştığımız şeylerde en ufak bir kusur görsek, sanki o kusur o şeyin her yerine bulaşmış gibi davranırız. Ve bu bizi gerçekten de çok üzer.

Mesela  çok sevdiğimiz bir insana doğum günü partisi düzenledik. Herşey harika oldu, çok uğraştık ama değdi. ” Geldiğinde çok mutlu olacak. ” cümlesinin yarattığı mutlu hayalle dolaşırken, birden doğum günü pastasının yere düştüğünü gördük. İşte o an bizim bittiğimiz andır. O pasta sadece yere düşmüştür aslında ama bize göre o pasta herşeyin üstüne hatta oradaki herkesin üstüne düşmüştür. Her şey mahvolmuştur. Çünkü biz kusurları çoğaltırız, azaltmayız.

Başka bir örnek vereyim: Alışverişe gittin, bin tane mağazaya girdin çıktın, bin tane kıyafet denedin ama hiçbirini beğenmedin. Derken son bir mağazaya girdin, bir elbise denedin ve “ İşte bu ” dedin. Tam istediğin gibi bir elbise. Her şeyi, her detayı, her ayrıntısı çok hoşuna gitti ve sana da çok yakıştı gerçekten. Aldın onu ve eve getirdin. Ertesi gün mezuniyet gecen için hazırlanmaya başladın. Tam elbiseyi eline aldın giyecektin ki o da ne! Elbisenin üzerinde annenin eseri olan ufacık bir çamaşır suyu lekesi. O elbise bitmiştir artık. O ufacık leke artık sadece orada değil, elbisenin her yerindedir bizim gözümüzde. Çünkü biz kusurları çoğaltırız, azaltmayız.

Güneş lekelerimiz de bizim için aynen böyledir. Kadınların teni, onların en güzel giysileridir ve o giysilerin üzerinde olan küçücük bir leke bile sanki bütün vücutlarına yayılmış gibidir. Bu kıyafeti değiştirme gibi bir alternatif yoktur, ama lekeyi çıkarma imkanı vardır. Ve bunun yolu da armuttan geçer. Evet, doğru okudunuz. Armut güneş lekelerini çıkarmada son derece etkilidir.

armut güneş lekeleri

 Armut cilt lekelerini gidermede nasıl kullanılmalı?

Armutta alfa arbutin maddesi bulunur.  Ciltte renk açıcı olarak kullanılan doğal bir aktif bitkidir. Alfa arbutin maddesi ile leke açılmasının 8-12 hafta sürebilir. Bunu kullanırken mutlaka gündüzleri güneş koruyucu kullanılması gerekir. Peki armut cilt lekelerini gidermede nasıl kullanılır? “Armudu dilimler halinde yüzümüzde 10-15 dakika tutabiliriz. Püre yapıp maske ya da peeling gibi de uygulayabiliriz. Ben daha çok püre halinde yüze yedirilerek yapılan uygulamaları tavsiye ediyorum. Gece uyumadan önce yapılması daha etkili olur. Çünkü cilt gece 23.00 ile Sabah 04.00 arası yenilendiğinden gece yapılan uygulamalar daha etkili olmaktadır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenmek , bol su içmek, spor yapmaya dikkat edersek sağlıklı bir yaşam sağlıklı güzel bir yüze sahip olabiliriz. Bu noktada yaz ayları geldi su içmeyi asla ihmal etmeyelim su cildin en temel ihtiyaçlarındandır. Sadece yaz aylarında değil yaz kış yeteri kadar su içmemiz gerekir.”

Bunu bir denemenizi ve en güzel giysiniz olan teninizi bu lekelerden kurtarmanızı tavsiye ediyorum hanımlar, kolay gelsin…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir