Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer? Ayakkabı Kokusuna Çözüm

Ayakkabı kokusu son derece rahatsız edicidir. Bir yerde ayakkabınızı çıkartmak istediğinizde bu koku etrafa yayılır. Gün boyu ayağımızda olan ayakkabılarda istenmeyen kokular oluşabilir. Peki ayakkabılarda oluşan bu koku nasıl geçer? Bu yazımızda ayakkabı kokularının giderilmesi için evde yapabileceğiniz pratik bilgiler vereceğiz.

Özellikle spor ve deri ayakkabılarda hoş olmayan kokular oluşabiliyor. Bu kokunun giderilmesi için ayakkabının her ikisinin içine bir miktar karbonat serpilir. Bu şekilde 1 gece bekletilir. Bekledikten sonra sabahleyin onu silkelediğinizde o kötü kokunun etkisinin kalmadığını göreceksiniz.

Ayrıca ayakkabılarınızı çok kötü kokuyorsa ayakkabıların sıcak ortamlarda bırakılmaması daha iyi olacaktır. Yani kalorifere yakın bir yerde daha sıcak yerlerde bekletmemek gerekir. Sıcak ortamda kalan ayakkabıda koku daha çok ve artarak yayılacaktır.

ayakkabi kokusu nasil gecer

Kısaca ayakkabı kokularını gidermek için karbonat bire birdir. Ayakkabılarınızın kokusunu yok etmek için karbonatı serpip bir gece bekletip sabah içindekileri döktükten sonra kullanabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı saklamak için daha havadar yerler tercih etmelisiniz. Eğer ayakkabınızı kokuyorsa örneğin balkon gibi bir yere koyabilirsiniz.

Gerçek deri ürünler ayakların hava almasını sağlayan ayakkabılardır. Bu nedenle ayaklarda koku oluşumuna rastlanmaz. Fakat suni deri ürünler tüketici yanıltılarak satılmaktadır. Hava almayan ayakkabılar ise kokuya neden olmaktadır.

Orjinal deri ayakkabılarda olduğu gibi özellikle yaz aylarında tercih edilen keten ayakkabılar da hava aldıkları için koku yapmayan ayakkabılar arasında yer alır.

Ayakkabı alırken hava alan doğal malzemeden üretilmiş ayakkabıları tercih etmelisiniz. Özellikle yaz aylarında ayakkabıların bir gün arayla giyilmesi ayakkabının kuruması sağlar ve koku oluşmamasını da engeller.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir