Deri Kıyafetler Nasıl Temizlenmeli ve Saklanmalı

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

04 Haziran 2014 | Kategori: Pratik Bilgiler, Püf Noktaları

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek meblağlar ödediğimiz deri kıyafetleri aldığımız günkü gibi temiz kalması için deri kıyafetlerin nasıl temizlendiği ve saklandığı konusunda bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu yazımızda deri kıyafetler nasıl temizlenir? Ve deri kıyafetler nasıl saklanır? Bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Deri kıyafetlerin temizlenmesi dediğimizde normal düz zig denilen derinin temizlenmesi için pamuğa bir parça sade vazelin sürerek gayet güzel temizleyebiliriz. Derinin kullanımı kolaydır. Kolay kolayda kirlenmez. Bunu kuru temizlemeye yada yıkamaya hiç gerek yoktur. Yıkanmamalıdır da zaten. Islak nemli bir bezle silinebilir ama makineye atıp bu tip uygulamalar kesinlikle önerilmez.

Beyaz deri ceketler için vazelin veya bildiğimiz el kremleri ile pamuk parçası ile sildiğimiz zaman çok güzel temizlenir.

Deri kıyafetler nasıl saklanmalı?

Deri kıyafetin saklanması normal diğer giysiler gibi dolaba asılarak saklanır. Deriyi bütün sezon giydikten sonra sezon sonunda tekrar giyilmek üzere asmak istediğimizde deri kıyafeti normal deriyi vazelinle pamuk parçası ile güzel her tarafını silerek bu vazelini yedirip astığınızda bir sene sonra yepyeni bir ceket giymiş olursunuz. O vazelin deriyi besler. Görüldüğü gibi derinin bakımı çok kolaydır.

Deri kıyafetin bakımı için özel bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Derinin özelliği de budur fazla bakıma gerek duyulmadığı için kullanışlıdır. Temizlenmesi için de yukarıda anlatıldığı gibi ufak bir pamuk parçasına vazelin yada krem sürerek gayet güzel temizlenebilir. Deri ceket parlatılmaz. Ayakkabılar boyanır ve parlatılır.

Örneğin deri ceket yağmurda ıslanırsa yağmurdan deri cekete hiçbir şey olmaz. Çok sıcak sobanın yanına değil normal bir yere bıraktığınızda astığınızda deri kendi kendine kurur.

Naftalin kullanmayı gerektirmez. Naftalin kürklü derilerde kullanım gerektirebilir. Normal deride kullanılmasına gerek yoktur.

Deriyi özel olarak havalandırmanıza hiç gerek yoktur. Normal hava alan bir dolaba koyup saklayabilirsiniz. Bu anlatılanlara dikkat ederseniz deri ceket veya kıyafetinizi çok uzun yıllar giyebilirsiniz.

Deri kıyafet giyerken en çok dikkat etmemiz gereken deriyi bir yere takmamaktır.



Yorum Yapın



Bumerang - Yazarkafe