Sağlıklı Saçların Sırrı ve Öneriler

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

01 Haziran 2014 | Kategori: Güzellik, Saç Bakımı

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımızda sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler için önerilere yer verdik. Çabuk kırılan, yıpranmış, kuru veya yağlı, kepekli saçlara sahipseniz konu başlıklarından doğal bakım önerileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER 

Sağlıklı bir saç istiyorsanız öncelikle saçınızı her gün değil gün aşırı hatta 2 günde bir yıkamanız faydalıdır. Saç derisinin yağlanması saçın beslenmesi için önemlidir. Ve saç kurutma makinesi ile saçınızı kuruttuğunuzda mümkün olduğunca makineyi uzaktan saça kurutma işlemi yapmanız çok faydalıdır. Saçlarınızın bakımlı ve parlak olmasını istiyorsanız saçlarınızı saç tipinize uygun bir şampuan ile yıkadıktan sonra krem kullanmamanızdır. Saç kremleri saçın fazla dökülmesinden ziyade saçları zayıflatmakta ve inceltmektedir. Dolayısı ile bu da saçların güçsüzleşmesini sağlamaktadır. Saçlarınızın daha kaliteli ve gür gözükmesini istiyorsanız saç kremleri kullanmamalı saçlarınıza haftada 2 kez yağ bakımı uygulamalısınız. Ayrıca saçlarınızı yıkarken son suyuna sirke damlatıp saçlarınızı bu şekilde son kez durularsanız saçlarınızdaki parlaklığı gördüğünüzde inanamıyor olacaksınız. Sirke saç parlaklığı için birebir bir üründür. Badem yağı ve susam yağını karışım hale getirerek saç diplerinize ve saç uçlarınıza masaj yaparak ve saçlı deriye de masaj yaparak uygularsanız hem hızla uzayacağını hem de saçlarınızın daha kuvvetli olduğu görebiliyor olursunuz. Bu işlemi haftada 2 kez uygulayın ve sonuçların sizi ne kadar şaşırtacağına şahit olun.

saglikli saclarin sirri

ÇABUK KIRILAN SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER

Çabuk kırılan saçlar için bitkilerden yardım alabileceğiniz gibi aynı zamanda tararken saçlarınızı tahta tarakla taramanız hem elektriklenmeyi azaltacak hem de saçlarınızın kırılmamasını sağlayacaktır. Çabuk kırılan saçlar için özellikle saçların iyice taranması ve elektriklenmeyi önlemek için plastik taraklar kullanılmaması gerekir. Çabuk kırılan saçlar ve saç uçları için öncelikle 3 kaşık zeytinyağını ısıtarak saçlarınıza masaj yaparak saçlarınızda en az yarım saat bekletin daha sonra durulayın ve güzelce yıkayın. Saçlarınızın hem güçlü hem de kırılmadığını zamanla bu işlemi haftada min 1 kez uyguladığınızda görebiliyor olacaksınız. Çabuk kırılan saçlar genellikle ince telli saçlardır. Ve saç uçları oldukça kötü gözükür. Düzenli saç uçlarının kesimini yaptırmak saçlarınızın hem daha kaliteli hem de kırılmaması için çok önemlidir. Çabuk kırılan saçlar için susam yağı zeytinyağı ve çam yağını karıştırarak ta saçlarınızın bakımını sağlayabilirsiniz. Bitki yağları bu konuda saçlar için çok etkili olup birçok kozmetik ve saç ürününde de bitki yağlarından elde edilen bileşenler esas alınmaktadır. Çabuk kırılan saçlarınız varsa ve saçlarınız kıvırcık ise o halde durulanmayan bakım kremleri kullanabilirsiniz bu sayede saçlarınız daha kolay açılacak ve taranacaktır.

YAĞLI SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER

Yağlı saçlar özellikle kişiyi hem rahatsız eden hem de her gün yıkamaya gerek duyuran bir saç tipidir. Saç genellikle sabah yıkanıp akşama kadar yağlanabilir. Bu durum tamamen saç derinizin ne kadar yağlı ve saç deri bezlerinizin sürekli çalışmasından kaynaklanmaktadır. Yağlı saçlar için bitkilerden destek alabileceğiniz bitki ise özellikle biberiye bitkisidir. Biberiye bitkisini gülsuyu ile karıştırarak saçlarınıza sürdüğünüzde yağlı saç derisinin yağından arınmasını sağlayabilirsiniz. Haftada yaklaşık 2 kez bu uygulamayı yaptığınızda bir sonraki hafta saçlarınızın daha az yağlandığını görebilirsiniz. Saça su sürmek saçla sürekli oynamak ta saçları yağlandıran bir durumdur. Tamamen limon özlü  şampuanlar bu konuda saç derisine rahatlık kazandırır ve saçların yağlanmasını önler. Yağlı saçlar için öneriler arasında aynı zamanda da ısırgan otu bulunmaktadır. Isırgan otu yaprağı kaynatılarak soğutulur ve süzülerek saçlara ve saç derisine masajlar ile uygulanır bu karışım saçta yarım saat bekletilir daha sonradan durulama işlemi yapılır. Yağlı saç derisi için vazgeçilmez bir bitki olan ısırgan otu yaprağı bitkisini yağlı saçlarınızın daha az yağlanması ve yağından arınması için haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

KURU SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER

Kuru saçlar en çok kırılan ve saç tellerinin zayıflaması ile elektriklenen bir saç tipidir. Elektriklenmesi nedeni ile ve nemsiz olması nedeni ile saç güçsüz ve kırılgan bir yapıdadır. Kuru saçların en iyi nemlendiricisi zeytinyağı maskeleridir. Haftada 2 kez uygulayacağınız zeytinyağı biberiye yağı susam yağı bitkilerini bir karışım haline getirerek saç diplerinize ve saç uçlarınıza defruze yöntemi ile yani saç tutamlarını iki elinizin arasına alıp yukarı aşağı hareketler yaparak saçın ısınmasını sağlayarak yapabilir veya bu karışımı saçınıza sürdüğünüzde tülbent ile saçınızı sararak saçın ısınmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda saçınıza yağlı karışımı sürerek fön makinesi ile ısı işlemi uygulayabilirsiniz. Hint yağı da kuru saçlar için önemli bir yağ türüdür. Hint yağını da ısıtarak saçlarınıza ve kırılan saç uçlarınıza defruze işlemi yaparak uygulayabilirsiniz. Hafta sonunda saçlarınızdaki nemi fark ediyor olacaksınız. Biberiye bitkisini kaynatarak bu karışımı süzerek ve soğutarak saçlarınıza sürebilir ve bu şekilde bekletebilirsiniz. Saçlarınıza hem nem hem de yumuşak bir görünüm kazandıracak olan biberiye bitkisi saçlar için çok faydalı bir bitki türüdür.

SAÇLARDA KEPEKLENME

Saçlarda kepeklenme özellikle saçın genetik yapısı ile ilgili bir durumdur. Saçlardaki kepeklenme saçın iyi durulanmaması veya sürekli şampuan değişikliği ya da sabun artığı ile oluşmaktadır. Saçların iyice durulanması bu konuda çok önemlidir. Saçları iyice durulayarak saçların ve saç derisinin temizliğini en iyi şekilde yapmanız kepeklenmeyi azaltacaktır. Sürekli şampuan değişimi yapmamanız gerekmektedir. Sürekli şampuan değişimleri saçlardaki kepeklenmeyi daha çok arttırır. Saçlarda kepeklenme aynı zamanda mevsimsel olarak gelişmekte olup mevsim aralarında veya yeni mevsim geçişlerinde saç diplerinde deri döküntüsü halinde ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda bitkilerden destek almak istiyorsanız mersin yaprağı bitkisi saçlardaki kepeklenmede oldukça etkilidir. Mersin yaprağı sabah akşam saça sürülür öncelikle mersin yaprağı kaynatılır ve soğutulur daha sonra saça sürülür. Sirke ve zeytinyağı kaynatılarak saç diplerine sürdüğünüzde de saçlarınızdaki kepeklenmenin azalacağınız ve işlemi süreli yaptığınızda kepeklerinizin kaybolduğunu da görebiliyor olursunuz. Saçlarda kepeklenme ile ilgili olarak her banyoda sirke ile saçınızı son durulama yaparsanız kepeklerden kısa sürede kurtulursunuz.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe