Kadın ve Erkekde Parfüm Nereye Sıkılır?

Bakımına özen gösteren kişiler güzel kokmayı ve kendilerini özel kılacak parfümler seçmeye özen gösterirler. Fakat parfüm nasıl kullanılır? Sorusunu tam olarak bilemeyiz. Bizde bu yazıda parfümün nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Parfüm kelimesi Latince “perfumum” dumanla yükselen, duman içinden anlamına gelmektedir. Duman ısı ile yükseliyor. Dolayısı ile ısının en fazla olduğu yerler koku moleküllerinin havaya daha karıştığı yerler olmaktadır. Parfüm nabız noktalarına sıkıldığında etkili oluyor. Nabız noktası dediğimiz de ilk akla gelen bileklerimizin içi olmaktadır. Bileklerimize parfüm sıkarken de bileğimizde metal veya deri bir aksesuar olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tür aksesuarların kokusu ile karışında kokunun algılanmasını olumsuz etkileyebilir. Parfümü nereye sıkarsak sıkalım nemli bir ortam kokuyu ortama daha çok rahat verecektir. Vücut hafif nemli iken parfüm sürmek parfümün kalıcılığını ve hissedilirliliğini önemli bir şekilde artıracaktır. Dolayısı ile vücudu hafif nemlendirdikten sonra parfüm sürmek hissedilmesini daha rahat sağlayacaktır. Vücudumuzda bileklerimiz dışından da nabız noktamız var. Mesela kadınlar için etek giydiklerinde dizlerinin arkası da bir nabız noktasıdır. Yukarıya doğu çıkan bir koku çok da rahatsız edici olmaz.

parfüm nasıl kullanılır

Parfümü tenimiz dışında da kullanabileceğimiz yerler var. Saçlardaki yağ kokuyu kolay taşıyan, rahat taşıyan ve hapseden ve geç ortama veren bir özelliğe sahiptir. Dolayısı ile saç bölgesine yakın olan yerlere parfüm sıkmak kokunuzun hissedilmesinde etkili olacaktır. Eğer kişi kısa saçlı ise veya saçları toplu ise parfümü boyun bölgesinde kullanmak kalıcılığını ve etkisini hissettirecektir. Erkeklerin saçları kısa olduğu için ense ve boyun bölgesine sürülebilir. Eğer destekleyici olarak kullanmak isteniyorsa kullanılan parfümün aftershave’ i kullanılırsa eğer cilt bölgelerinde temiz ellerle sürülebilir. Eller temiz değilse eğer parfümü elle yaymak kokuyu bozabilir. Cildi tahriş edebilir.

Yaz aylarında isek omuzlara sıkılan kokular çok daha fazla etkileyici olur. Gene yaz aylarında orta yaş bayanların 25-40 yaş aralığında bel bölgesine sürüldüğünde çok büyük etkisi görülebilir. Yazın özel bir davete katılırken dekolte veya abiye kıyafet giyildiğinde toplu saçın arkasına sırt bölgesine sürülen parfümler hissedilir derece de etkisini gösterir.

Kış aylarına parfüm kullanırken ise daha kapalı giyindiğimizden elbiseye, kazaklara sıkılabilir. Parfüm kullanıyorsak gene boyun bölgesine, göğüs dekoltesine sıkıldığında koku çok hissedilir olur.

Hem yaz hemde kış ayları için ise bayanlarda kolumuzun iç bölgesinde nabız noktalarında kalır. Erkeklerde ise kol bölgesinin üst kısmına sürüldüğünde çok daha iyi performans alınabilir.

Parfümün kalıcılığının uzun süre olması için ise duştan çıkınca temiz bir tene uygulandığında uzun süre kalır. Kalın kumaşlı kazaklara yada montlara yada atkı türü şeylere kullanıldığında parfümün kalıcılığı uzun süre devam edebiliyor. Yazın ise kıyafetler ince olduğundan parfüm kısa sürede uçup etkisi azalıyor. Bu nedenle yazın duş aldıktan sonra temiz tene sıkılması parfümün daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Parfüm alırken teninize uygun ve Sağlık Bakanlığındanonaylı markaları tercih etmeniz önerilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.