Bağışıklık Güçlendirici Ve İnceltici Çorba

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

30 Kasım 2012 | Kategori: Çorbalar, Sağlık, Yemek

Soğuk günlerde bağışıklığımız düştüğünde çok çabuk hastalanabiliyoruz. Bağışıklığımızı artırmak için çeşitli sebzelerden ve bitkilerden faydalanmak isteriz. Aşağıdaki malzemeler ile savunma sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek bir çorba pişirebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Çorba Tarifi

Gerekli Malzmeler:

1 orta boy kabak
Yarım kök rezene
2 küçük domates
1 küçük orta boy soğan
1 küçük kırmızı biber
Yarım demet maydanoz
Yarım demet nane
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: 1 orta boy kabağı ikiye bölüp orta boyda 4 eşit parçaya bölüyoruz. Yarım kök rezeneyi içine atıyoruz. 2 küçük domatesi içine koyuyoruz. 1 küçük boy kuru soğan, 1 küçük kırımız biber, yarım demet maydanoz üzerine yeterince su ekliyoruz. Tencerenin  kapağını kapatıp pişiriyoruz. Kapağını açmayalım ki vitaminler içinde kalsın.

Naneyi eğer pişirirseniz çorba içilmeyecek kadar acı olur. Piştikten sonra eklenirse çorba çok lezzetli olur.

Piştikten sonra blenderdan geçiriyoruz. Taze naneyi içine çiğ olarak koyuyoruz ve zeytinyağını ekleyip blender ile çorba kıvamına getiriyoruz.

Bu çorbaya bulgur atarsak besin değeri artar ama zayıflatma etkisi olmaz.

Bu çorbayı içtiğinizde vücut direnci kazanır.

Günde 1 kase içebilirsiniz. Bu çorbanın 1 kasesi 100 kaloriden az olmaktadır.

Eğer yeterli uyku uyunmaz ise yeterli uyku nedir günde en az 6 saat, en fazla 8 yada 9 saat arasında uyumaz iseniz bağışıklık sisteminiz çöker.

Alkol savunma sisteminize zarar verir. Hastalıklara karşı direnciniz azalır.

Yetersiz uyku, sürekli alkol almak, sigara kullanmak bağışıklığı düşürür. Düzenli 30 dakika yürüyüş yapmak bağışıklığa iyi gelir. Aşırı aktivite bağışıklığını düşürür. Sabahtan akşama kadar spor yapanlar daha fazla kilo vermezler veya daha fazla bağışıklık sistemlerini artırmazlar, mevsimsel geçişlere dikkat edilmeli ve buna uygun giyinilmelidir.  Yorgunluk ve halsizlik yapacak aşırı işler de bağışıklığı düşürür.

Enerji Veren Bağışıklık Sıvısı

Gerekli Malzemeler:

2 litre su

3 adet başparmak büyüklüğünde taze zencefil

1 adet limon

1 adet çubuk tarçın

1 yemek kaşığı bal

2 litre suyun içine zencefilin kabuklarını kesip koyacağız. 1 adet limonu 4 eşit parçaya bölüp koyacağız devamında 1 tane tarçını da içine atacağız. Üzerini kapatıp kaynatacağız. Bu kaynadıktan sonra süzüp içine bal koyacağız.

Bağışıklığın düştüğü durumlarda günde 2-3 bardak içilebilir. Bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Kilo verirken de bazen bağışıklık sistemi zarar görebilir. Sağlıklı olmadığı zaman kilo vermenin insana fayda getireceği düşünülmez. Kas kitlesini kaybetmeden, derin çatlaklar olmadan zayıflamak gerekir.

Kilo verirken savunma sistemi çöktüğünde 3 tane hastalık açığa çıkar. Kanser riskiniz artar, otoimmün hastalıkları açığa çıkabilir, bunlardan bir tanesi tiroid ve 3. olarak kalp hastalıkları açığa çıkabilir bu yüzden sağlıklı kilo vermek çok önemlidir.

Bu bilgiler Melek Baykal’ın sunduğu Melek programında 30 Kasım 2012 de Diyetisyen Selahattin Dönmez tarafından verilmiştir.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe