Bel Yağlarını Eritmek İçin Bitkisel Çay

Bel yağlarını eritmek için destek olarak hazırlanıp içilebilecek bir çay tarifidir bu bel yağlarını eritmek için hareket egzersiz yapmak önemlidir. Bu anlamda bitkilerin bizlere sunduğu bazı faydalı özelliklerinden de yararlanılabilir.

bel-yaglarini-eriten-bitkisel-cay

Çayın içinde kullanılan karanfil mide gazları ve hazımsızlıklarına karşı iyidir. Limon da hazmı ve sindirimi kolaylaştırır. Limonun meyvesi ve kabukları faydalıdır. Kimyon çok iyi bir gaz giderici, mide düzenleyicidir. Yemeklerden kullanılan kimyon hazmı kolaylaştırır ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Karabiber ve diğer baharatların az da olsa metabolizmayı hızlandırıcı etkileri vardır. Bu etki genelde acı ve ekşi yiyeceklerde biraz daha fazla olur.

Acı biber, kimyon, zencefil, karabiber yemeklere eklendiğinde vücudun ısınmasına ve sindirimi rahatlatmaya yardımcı olur.

Bel Eritmeye Yardımcı Çay

Malzemeler:

Su 1 litre kadar
Limon kabukları ile birlikte 1 adet
Kimyon 1 çay kaşığı tane
Karabiber 1 tatlı kaşığı kadar öğütülmemiş tane olarak
Karanfil 1 tatlı kaşığı kadar tane şeklinde

Hazırlanışı: Limonun dışını güzelce yıkayınız. 4 parçaya bölüp suyun içine atınız. Diğer malzemeleri kimyon, karabiber ve karanfili de verilen miktarların dışına çıkmadan suyun içine ekleyiniz. Hepsini 1 dakika kaynatıp 1-2 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp suyunu içilebilir sıcaklığa geldiğinde içiniz.

Öğünlerden sonra içilir.

Öğünlerden sonra içildiğinde bel bölgesindeki yağ depolanmasını engellediği için öneriliyor. Nasıl kilo verilir okuyucuları için derleyerek hazırladığım bu çayın tarifini Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez vermişti herhangi bir sağlık problemi olmayanlar ve bu bitkilere karşı alerjisi olmayanlar bel yağlarını eriten çayı deneyebilirler.

Karabiber zayıflatır mı?

Karabiber zayıflatır mı? Yeri gelmişken ve akıllara takılan bu soruya da kısaca cevap vereyim. Karabiber ile ilgili Koreli bilim adamları bir araştırma yapmış bu araştırmaya göre de karabiber tanelerinin vücutta yeni yağ hücreleri oluşmasını engellemede etkili olabileceği ortaya konmuş karabiberin içinde bulunan Piperine maddesinin yeni yağ hücrelerinin büyümesini yavaşlattığını tespit edilmiş. Piperin nedir? Piperin karabiber tanelerinde bulunan tadı keskin ve acımsı olan bir bileşiktir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*