Tuzun Zararları ve Tuz Hakkında Bilinmeyenler

Tuz hakkında bir çok merak edilen ve akıllara takılan sorular var. Bunların başında günlük ne kadar tuz kullanmalıyım? Hangi tuzu kullanmalıyım? Fazla tuz kullanımı ne gibi sağlık sorunlarına yol açar? Bu yazıda bu gibi aklımıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

tuzun-zararlari

Günlük tuz tüketimi ne kadar olmalı ve  bu durum kişiden kişiye değişir mi?

Günlük tuz tüketimi 5 gramın altında olmalı ve kişiden kişiye değişiklik söz konusu değildir. Bir çay kaşığı dolusu tuz aşağı yukarı 5 gram etmektedir.

Yemekleri tuzsuz yemek sağlığa zararlı değil midir?

Doğal olarak tüm besinler ve içecekler tuz içermektedir. Tuz eklemeye gerek yoktur.

Tuz tüketimi kaç yaşından sonra azaltılmalıdır?

Tuz tüketimi bebeklikten başlayarak alışılmaması gereken bir durumdur. Tuzu az tüketme, yaşam biçimi olmalıdır.
1-3 yaş arasında 2.5 gramlık tuz tüketimi 4-8 yaş arası 3 gramlık tuz tüketimi yeterlidir. Bu arada çocuk günde 90 mcg iyot almalı (1-6 yaş)

Tuz kilo yapar mı?

Tuz kendisi direk olarak kilo yapmasada su tutarak ve kiloyla birlikte görülen kalp ve damar hastalıklarını arttırarak dolaylı olarak kilo artışına neden olabilir. Fazla tuz tüketimi şekerli içecek vb. besin ve içecek tüketimi arttırır. Zararlıdır. Sonuçta kilolu kişililerin az tuz tüketmeleri özellikle gereklidir.

Rafine edilmiş tuz nedir?

Doğal tuzun fabrikalarda yabancı maddelerden ağır metallerden arındırılmış ve içine iyot eklenmiş şekline rafine tuz denir.

Himalaya tuzu olarak satılan tuzun diğer tuzlardan bir farkı var mıdır?

Himalaya tuzu, sağlık açısından farklılık taşımamaktadır. Bunun için fazladan para ödemeye gerek yoktur. İyotlu tuzu tercih ediniz.

Rafine tuz mineralsiz tuz değil mi?

Tabiattan elde edilen tuz, rafine edilmediğinde ağır metaller içerebilmektedir. Bunlar vücut için zararlıdır. Rafine tuz içermez.

Deniz tuzu ile rafine tuzlar arasındaki fark nedir?

Deniz tuzu ve rafine tuzlar içerisindeki tuz sodyum klorürdür zararı açısından fark yoktur deniz tuzu ağır metaller içerebileceğinden daha fazla zararlı olabilir.

Tuz guatr etkiler mi?

Tuz tüketimi guatr ve sağlık sorunlarına neden olur .

Baharatlarla tuz bulunur mu?

Bulunur. Baharat tuz tüketimin, azaltmaya yardımcıdır.

Su tutmak nedir?

Su tutmak demek vücutta su birikmesi demektir. Ellerde yüzlerde bacaklarda şişliktir .

Hangi tuzu tercih etmeliyiz? Hangi tuz sağlıklı?

Rafine markalı ve iyotlu tuz tercih edilmelidir. İyot eksikliği çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinin yaşıtlarına göre düşük olması ve öğrenme güçlüğünü de beraberinde getiriyor.

 Günlük en az 150 mikrogram iyotun gıdalar ve suyla alınması gerekir.

Tuzun bağışıklık sistemine herhangi bir zararı var mıdır?

Vardır fazla tuz bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Daha fazla enfeksiyon riski yaratmaktadır.

Deniz suyundaki tuz faydalı mıdır?

Sodyum klorürün hangi kaynaktan geldiği önemli değildir. Önemli olan ağır metallerden fakir ve görece temiz tuzlar tüketmektir.

İyotlu tuz kullanımı vücutta ödem yapar mı? Tiroidi etkiler mi?

Tuz tüketimi ödem yapar. İyotlu olması hipotroidi açısından koruyucudur. İyot ödem oluşumunu değiştirmez.

Çok tuzlu yemek yemenin göze zararlı olduğu söyleniyor. Doğru mudur?

Yüksek tuz alımı kan basıncının göz üzerine olan olumsuz etkilerinin artmasına neden olacaktır. Dolayısı ile zararlıdır.

Fazla tuz kullanımı diyabet ve diyalize nasıl etki yapar?

Diyabetik, obez ve hipertansiyon olan hastalarda  tuz tüketimi olabildiğince düşük kalmalıdır. Böylece kilo almayacaklardır.

Aşırı tuz tüketimi karaciğeri ve görme bozukluğuna  etkisi bulunur mu?

Bulunur. Çünkü tansiyonu etkileyecektir ve indirekt olarak görme ve karaciğer problemleri yaşanabilir.

Gereğinden fazla tuz tüketmek, hipertansiyon için risk faktörüdür. Kalp-damar hastalıklarını önlemek için her gün 5 gramdan az tuz tüketin.

Hangi tür yemeklerde sodyum fazla bulunur?

Özellikle kahvaltılık gıdalar zeytin peynir ve turşu sodyum yönünden zengin yemeklerdir. Sabahları yediğiniz zeytin, salamura, peynir, turşu gibi yiyecekler gizli tuz kaynağıdır. Şalgam suyu, maden suyu hazır ayranlar, cipsler, çerezler, çekirdekler bunların hepsi farkında olmadan alınan tuzlar dır.

Tuzun gut hastalığında bir etkisi var mıdır?

Yoktur ama yüksek tuz tüketimiyle birlikte olan gut kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.

Tuz alırken açık ya da kapalı kutularda olması önemli midir?

Açık kutuda kesinlikle önerilmez çünkü tuzun rafine olmadığını gösterir böyle bir tuzda da her türlü yabancı madde bulunabilir.

Kimler iyotlu tuz kullanmamalı, fazla iyot alımı kimlere zararlı?

Haşimato hastalığı olanlar, zehirli guatr, tiroidin papiller kanserleri

Hipertiroidi denilen tiroid bezi çok çalışanlar  olanlar mümkün olduğunca iyotlu tuzu az kullanmaları öneriliyor. Çünkü iyotlu tuz kullandıklarında bu hipertirodi denilen tiroid bezinin çok çalışması daha kötü olabiliyor.

Nodüler guatrı tiroid bezinde nodül olan hastaların iyotsuz tuz kullanması gerekiyor.

Hasimato denilen tirodinde antikorları yüksek olan iyotsuz tuz kullanmaları gerekiyor. Haşimato tiroid sikligi  iyot alimi arttıkça artmaktadır.

Hasimato tipi tiroid bezi iltihabi bağışıklık sisteminin bir bozukluğu sonucu görülmektedir. Haşimato hastalığı kronik tiroittir.

Related Posts

3 thoughts on “Tuzun Zararları ve Tuz Hakkında Bilinmeyenler

  1. Evde ailenizde bir tiroid sorunu olan yoksa kullanmanız gereken tuz iyotlu tuz dur. İyot güneş ışığından ve nemden etkilenir. Işık geçirmeyen ambalajlı olanı almak gerekiyor.

    Tiroid sorununuz yoksa iyotlu tuz kullanın.

  2. Bu konuda çok araştırma yaptım,
    Öncelikle piyasada satılan sağlıklı tuz yok deniz tuzu, himalaya tuzu gibi tuzların birbirinden sağlık açısından bir farkı yok sonuçta hepsinde sodyum klorür bulunuyor ve sodyum klorür’ün vücuda fazla alınması başta kalp damar hastalıkları gibi bir çok hastalığa sebep olmakta. Ne yapılabilir? Türk kalp vakfı artık potasyumlu tuzların kullanılması gerektiğini söylüyor insanlar potasyumlu tuzlar kullanmalı. Bir çok firma bu tuzu piyasaya sürdü mutlaka araştırılıp alınmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.