Cep Telefonu Suya Düşerse veya Islanırsa Ne Yapmalı?

Bazen, dikkatsizliğimizden ya da dalgınlığımıza denk gelmesinden dolayı cebimizdeki veya elimizdeki cep telefonunu suya düşürebiliyoruz. Bu yüzden telefonun içinde olan çoğu dosyaya ve belgeye veda etmemiz gerekebilir. Ya bu belgeler sizin için önemliyse ? Ya anında müdahale etmezsek telefonun içinde bulunan her şeye veda etmemiz gerekirse? İlk olarak yapmanız gereken korkmamak ve sakin olmak.

İkinci yapacağınız iş ise, olabileceğiniz en hızlı şekilde telefonunuzu sudan çıkartın. Sakın telefonunuzu açma girişiminde bulunmayın. Çünkü yapacağınız bu hamle telefonun kısa devre yapmasına neden olacak ve  telefonunuza dönüşü olmayan hasarlar verecektir. Ardından telefondan bataryayı da çıkartmanız gerekmektedir. SIM kartınız ile, varsa hafıza kartını da telefondan çıkartın, hemen kurulamaya başlayın. Hızlı çözüm alabilmeniz için fön makinası işinize yarayacaktır.Unutmayın ki eğer fönü kullanacaksanız uzak bir mesafeden kullanmalısınız. Çok yakından uygulayacağınız bu yöntem istemediğiniz bir sonucu doğurabilir. Kartın içinde GSM numaraları olduğundan ve kaybetmemek adına, bazen telefondan daha çok,  SIM kartına önem veriyoruz. Şunu bilmeniz gerekir ki SIM kartı kolay kolay zarar görmez ve kurtarmanız için kurulamanız yeterli olacaktır. Telefonunuzu kurtarmak için yapmanız gereken maddelerden biri ise telefonu, zaman geçmeden pirince yatırmak. Pirinç, nemi emeceğinden, telefonu pirince koymak telefonunuza gelecek zararı önleyecektir. Telefonu içine koyduğunuz pirinç dolu kabı ağzını kapatıp güneş ışığı alan bir yere koyun. 24 saat geçmeden de telefonu açmaya çalışmayın. Bırakın,pirinç emebildiği kadar nemi emsin.   Bazı telefonlarda bataryayı çıkarmanız mümkün değil. Bu yüzden sadece kartı telefondan çıkartın ve en hızlı şekilde pirince yatırın. Bazen telefonu kurtarma aşamasında elektrik süpürgesinin de etkisini göreceksiniz. Telefona zarar vermeden kalan suyu süpürge yardımıyla çekebilirsiniz. Bazı maddelerin de nemi alan özelliği olduğunu da bilmeniz gerekir. Kedi kumu, kuskus gibi. Evinizde pirinç yoksa ve bunlardan biri evinizde bulunuyorsa zaman geçmeden denemelisiniz.

cep telefonu islanirsa

Tüm yapmanız gereken bunlardan ibaret. Tüm bu adımları uyguladıktan sonra telefonunuzu açabilirsiniz. Eğer yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anlarsanız bataryayı telefonunuzdan çıkarın. Biliniz ki verilen maddeler etkili yöntemlerdir, kesin sonuçlar değil…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir