Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı ve bebek odası dekorasyonu nasıl yapılabilir. Sizde bu soruları kendinize soruyorsanız doğru yerdesiniz.

Hamileliğin ve bir anne, baba olmanın en güzel yanlarından birisi bebeğinize özel bir oda hazırlamaktır. Evinizin yeni üyesi ve en önemli bireyi olan bebeğiniz, belki kendine özel bir oda hazırlama konusunda size fikir sunamayabilir ancak sizin ona özel bir oda hazırlamanızdan mutluluk duyacaktır. Çocuğunuzla birlikte en çok vakit geçireceğiniz yer olan bebek odası için neler yapabilirsiniz?

bebek-odasi2

Bebek odası nasıl olmalıdır?

Bebek odasının nasıl olacağı önemli bir sorundur. Odanın görsel açıdan güzel ve çekici olması dışında kullanışlı ve bebeğin ruhuna uygun olması da gerekir. Elbette, henüz küçük bebeğiniz odasının nasıl olacağı konusunda bir yorum yapamasa da odasına girdiğinde mutlu olması gerekir. Bebek odası hazırlarken, çocuğunuzun rahat edebilmesi ve tehlikelerden korunabilmesi gerekir.

Öncelikle evinizin hangi odasının bebeğinize uygun olacağına karar vererek işe başlayın. Bebeğiniz için güneş alan ve ferah bir odayı tercih etmeniz onun daha sağlıklı bir gelişim yaşamasına yardımcı olacaktır. Bir diğer önemli konu ise odanın gürültü ve yüksek sesten korunuyor olmasıdır. Mümkünse odanın kuzey cephesine bakmamasına özen gösterin. Kuzeye bakan odalarda nem ve soğuk daha fazla olacaktır.

bebek-odasi3

Bebek odası dekorasyonunda zemin nasıl olmalı?

Bebek odası dekorasyonunda zemin taş, mermer yada seramik gibi soğuk ve  sert zeminlerden oluşmamalıdır. Yine zeminde halı kullanılması mikrop ve hastalıklara, toza davetiye çıkaracağı için tercih edilmemeli. Bunların yerine ahşap ürünler, mantar parkeler hem sıcaklık hem de hijyen açısından daha doğru ve güvenli olacaktır.

Bebek odası dekorasyonunda hangi renkler tercih edilmeli?

Bebek odalarında duvarları yağlı boyalar yerine su bazlı mikrop barındırmayan boyalar ile boyayabilirsiniz. Renk seçiminde bebeğinizin gözünü yormamasına ve ruhunu canlandırmasına dikkat edin. Mümkün olduğunca ferah ve canlı tonları seçin.

Bebek odası dekorasyonunda aydınlatma da nelere dikkat edilmeli?

Bebek odası dekorasyonunda renk seçimi kadar aydınlatmada büyük öneme sahiptir. Seçeceğiniz aydınlatma ürününün ışığı kırmasına ve doğrudan bebeğinizin gözüne vermemesine dikkat edin. Bebekler hareket eden objelere ve renkli aydınlatmalara ilgi gösterir. Mümkün olduğunca bebeğiniz ışığı gözüne almamalıdır.

bebek-odasi1-300x200

Bebek odası dekorasyonunda mobilyaların önemi

Bir bebek odası için en önemli mobilyalar bebek karyolası, şifoniyer, elbise dolabı ve ekstra saklama bölümüdür. Bu mobilyalar dışında sizin bebeğinizle daha rahat ve kaliteli vakit geçirebileceğiniz aksesuar dışında mobilya seçenekleri tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğunca bebek odası dekorasyonunda sade tasarımların ve sadeliğin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Mobilya seçiminde nelere dikkat edilmeli?

  • Mobilyalar kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılmış olmalıdır.
  • Çocuğunuz küçük diye küçük mobilyalar tercih etmeyin. Mümkün olduğunca derinliği yüksek geniş ürünleri tercih edin.
  • Mobilyaların köşe kısımları kesinlikle sivri olmamalı yuvarlak hatlardan oluşmalıdır. Siz bunu çocuğunuza zarar vermeyecek şekilde yeniden dizayn edebilirsiniz.
  • Mobilyaların hiçbir yerinde cam vb kırılacak tehlikeli ürünler kullanmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir