Ciltteki Güneş Lekeleri İçin Maske Tarifi

Yoğurt ile güneş lekelerine son verin. Bu yazımızda güneş lekesi için ne yapmalıyım diyenler için  ciltteki güneş lekeleri için maske tarifi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Ciltteki lekeler için olan maskeyi yapmadan önce mutlaka uyarılara dikkat ediniz ve tamamını okuyunuz.

Cildinizde oluşan lekeler için evde doğal malzemeler ile çeşitli maskeler yapılabilmektedir. Bu maskelerden en çok bilinen ise yoğurt, yumurta akı ve karbonatla yapılan maskedir. Ciltteki lekeler için uygulayabileceğimiz bu maskenin tarifini geçmeden önce bazı uyarıları belirtmek isteriz.

güneş lekesi için ne yapılmalı

Uyarılar:

*Cilt lekeleri için olan bu maskenin içindeki malzemelerden herhangi birine karşı alerjinizin olmaması gerekir. Karbonatın cildi yakıcı bir etkisi vardır. Cildiniz hassas ise  bu hususa dikkat ediniz.

*Haftada 1 ve akşamları yapmanız tavsiye edilir ve önerilir. Ve takibinde kış, yaz güneşten koruyan güneş kremi kullanmalısınız.

*Krem yapılırken aynen tarifteki yazan oranlarda yapılmalı kesinlikle bunun dışına çıkılmamalıdır.

 *Göz çevresine sürülmez.

*Açık yaralara sürülmez.

*Yazın yapılmaz. Kışın yapılması gerekir.

* Doğal malzemelerle yapılan karışımları uzun süreye saklayamazsınız. bunu taze taze yapmanız lazım.

haftada 1 akşamları yapın, güneş koruyucu kullanın

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yumurtanın akı beyazı
  •  İçerisine 2 yada 3 damla taze limon karıştırın.
  • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı: Cam bir kasenin içine 1 yemek kaşığı yoğurdu ilave ediniz. 1 yumurtanın akını da ilave ettikten sonra 2-3 damla taze limonda damlatıp bunu güzelce karıştırın. Son olarak da 1 çay kaşığı karbonat ekleniyor.

Limonun içinde glikolik asit olduğu için ekleniyor.  Cildin üst tarafında bulunan, ölü epital dokunun temizlenmesi için bize yardımcı olacaktır.Yoğurdun içinde protein bulunuyor.  Yoğurdun yağlı, yağsız olmasının bir önemi yoktur. Yumurtanın akı da bakımı yapılan soyulan cildi desteklemek için kullanılıyor. Bütün leke açıcı ürünlerin içinde sodyum bikarbonat kullanılır.

Uygulanırken önce lekeye sürmek gerekiyor. Daha sonra göz çevresi hariç ve açık yara olmayan bölgelere tüm yüzü kaplayacak şekilde sürülüp bir 10 dakika beklenmesi gerekir.

Eller için, sırttaki ve omuzdaki güneş lekeleri içinde kullanılabilir.

Maskeden sonra olabildiğince soğuk su ile durulamak gerekir. Su soğuk olacak ancak cildi çatlatacak kadar değil tabiki

Maskeden sonra hemen arkasından cildi nemlendirmek gerekir. Eğer nemlendirici yoksa sızma zeytin yağından az yüzünüze cildinize sürebilirsiniz. Zeytinyağı cilt için çok iyi bir besleyicidir.

Cildiniz kuru gibi ise daha kısa süre bekletmeniz önerilir.

Maskeden sonra cildin üst tabakası soyulacağı için güneşe karşı hassas hale gelecektir. Bu nedenle yaz kış hiç fark etmez dışarı çıksanız da çıkmasanız da takip eden günlerde güneş koruyucu krem kullanmalısınız bu husus çok önemlidir. Güneşli havalar gelmeden güneş lekesi bakımını bırakmalı son vermelisiniz.

Maske yapılır yapılmaz kullanılmalıdır. Saklanmaz sadece tek seferlik kullanılmalı taze olarak hazırlanmalıdır.

Biyolog Kozmetelog Pervin Bulgak tarafından verilen güneş lekeleri için verilen maskedir.

Uyarı: Karbonat ve limon olduğu için  yağlı ciltlere uygulanmalı kuru ciltler kullanmamalı. Karbonatın yakıcı etkisi vardır. Özellikle hassas ciltler buna dikkat etmelidir.

2 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Ciltteki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar? Sigara Lekelerine Maske | Faydalı Bilgiler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*