Kalıcı yapılan dövmeler bir müddet geçtikten sonra çeşitli nedenlerle sildirilmek istenebiliyor. En sık rastlanan neden sıkılma, o desen artık size mutluluk vermiyor. Yeni iş hayatına atılanlar için dışlanma korkusu, inanç, evlilik sonrası üstlendiğiniz rol modele uygun bulmama gibi nedenlerle kişiler yaptırdıkları dövmelerden kurtulmak istiyorlar.

İlk zamanlarda bu dövmeler cerrahi müdahale ile sildiriliyordu. Kesme ve zımpara dedikleri yöntem çok acılı ve sıkıntı yaratan bir müdahaleydi. Son zamanlarda ise ileri düzeyde lazer ışınları ile dövme pigmentleri parçalanarak (Q Switch )dövme siline biliniyor. Bu uygulama eskiden tek dalga lazer ile yapıldığında tek renk özellikle siyah olanlar siline biliniyordu. Şimdilerde ise değişik dalga boyuna sahip lazerler ile farklı koyu renk dövmelerde siline biliniyor. Dövme pigmenti lazer ışığını emerek, ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştür ve pigment küçük parçalara bölünüyor ve ayrışıyor. Vücudun bağışıklık sistemi, küçük parçalara ayrışmış pigmentleri doğal yöntemlerle vücuttan atması kolaylaşıyor.

Burada dövmenin rengi, kişinin metabolizma hızı, dövmenin yapılma şekli (profesyonellik seviyesi),  boya kalitesi, vücutta yapılan bölge dövmenin silinme direncini etkileyecektir. Örneğin boyun ve yüz derisi çok daha hızlı iyileştiği için buradaki dövmeyi silmek daha kolay olacaktır fakat daha hassas olduğu için daha çok ağrı hissedilir. Ten rengi ve beyaz dövmeyi çıkarmak koyu renk dövmeleri çıkarmaktan daha zordur.

Dövme çıkarma işlemi yukarda saydığımız nedenlerin etkisi de hesaba katıldığında ortalama 8- 12 seans arasında sürmektedir. İlk bir hafta deri kabuk bağlar daha sonra derinin yüzeyi iyileşir ama deri altında pigmentten kurtulma işlemi devam eder.

İşlemden Önce Nasıl Bir Hazırlık Gerekli?

 • Lazerle dövme silinecek tedavi alanının güneşten korunması gerekli. Tedaviden 2 hafta kadar önce işlem alanını güneşten koruyun.
 • Tedavi alanını gerekli ise tüyden arındırın.
 • Tedaviden 1 gün önce ve tedavi günü aspirin ve kan sulandırabilen diğer ağrı kesiciler ve ilaçları almayın.
 • Demir ilacı kullanılıyorsa tedaviden 1 hafta önce kesin.
 • Tedaviden yarım saat önce doktorunuzun önereceği anestetik kremi tedavi alanına sürün ve streç film ile sarın.

Tedaviden Sonra Ne Yapmalıyım?

 • Lazerle silinen dövme alanına düzenli aralıklarla buz kompresi yapın. (Çok önemli)
 • Tedavi alanını mümkün olduğunca yukarıda istirahat halinde tutun.
 • Doktorunuzun önerdiği kremi tedavi alanına düzenli uygulayın.
 • 2 gün sıcak su, sauna, buhar banyosu, peeling, solaryum gibi uygulamalardan uzak durun.
 • Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar denize veya havuza girmeyin.
 • Tedavi sonrasında yukarıdaki kurallara uyulduğu halde gelişen kızarıklık, ağrılı şişlik, zonklama gibi bir yakınma olursa en kısa sürede doktorunuzla irtibat kurun.

Anlaşılacağı gibi dövme sildirme, yaptırmaktan çok daha zor bir işlemdir. Bu nedenle dövme yaptırmaya karar verirken her türlü olasılık gözden geçirilmelidir. Dövmeyi yaptırdınız ve sonra sildirmek istiyorsunuz. O vakit uzman işini bilen kişilere yaptırmak çok önemli. Aksi takdirde ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir