Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ütü birçok kadının korkulu rüyası, çoğu kadın ütü yapmaktan hoşlanmıyor. Çünkü kadınlara angarya gelen sürekli biriktirip sonra altından kalkmakta zorlandığı bir iş. Özellikle karı koca çalışılan bir evde, dağ gibi biriken ütüler, bir zaman sonra boyumuzu aşabiliyor. Ütü yaparken seri olmanın tek koşulu ütünün kalitesi. Sürekli hızınızı kesen, haddinden fazla güç kullanmanız gereken bir ütü sizi normalden fazla yoracak ve çok zamanınızı alacaktır. Yapmamız gerek iyi bir ütü seçmek. Aldığınız bir malın kullandıkça maliyetini sıfırladığını hesaba katarsak, ütünün para harcamaya değen bir ev aleti olduğunu düşünüyorum.

Ütü alırken ilk dikkat etmemiz gereken özelliği buhar gücü. Ütünün buhar gücünün kuvvetli olması sizin gerekenden daha az güç kullanacağınız anlamına geliyor. Özellikle son yıllarda çıkan buhar kazanlı ütülerin, buhar gücü normal ütülerden nerdeyse iki katı kırışıklık açma özelliği var. Fiyat olarak pahalı olan bu ütüler lüks gruba giriyor. Özellikle biriktirip çok ütü yapılan evlerin kurtarıcısı diyebiliriz. Çarşaf, perde vb. ebattı büyük olan parçaları çok hızlı ütülemenizi sağlar. Ütünün tabanın nasıl olduğu da buhar gücü kadar önemli bir detay. İyi bir taban buhar gücü ile birleştiğinde mucizeler yaratabilecektir. Seramik taban en çok önerilen taban. Çünkü çok daha zor çiziliyor ve ütünün çok daha kolay kaymasını sağlıyor. Kaliteli bir taban ısıyı çok daha iyi iletiyor ve işimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca seramik tabanlı ütülerin taban temizliğini yapmak çok daha kolay. Tabandaki delik sayısı da önemli. Delik sayısı ne kadar fazla ise buharı iletme oranı o kadar artıyor. Türk kadının ihtiyacı olan en önemli özelliklerden biri de kendiliğinden kapanması. Ev kazalarının rekor kırdığı ülkemizde gerekli bir güvenlik önlemi olduğunu düşünüyorum. Yatık halde ve dik halde farklı sürelerde kapanma özelliği olan ütüleri tercih etmek isabetli olacaktır. Ütünün ömrü kireçlenmesine ve bunu temizleyen sisteme bağlıdır. Kullandığımız suların kireçli olmasından dolayı çabuk kireçlenen ütülerin belli aralıklarla temizleme talimatı var. Bu sistemin en basit ve anlaşılır olanını tercih etmek pratik olacaktır. Ekonomi her daim düşünmemiz gereken bir unsur olduğu için ütü alırken de harcadığı enerjiyi hesaba katmamız gerekmekte. Watt hesabı yapılarak yaktığı enerji hesap edilmeli. Büyük kazanlı ütülerin harcadığı enerji doğal olarak daha yüksektir. İyi bir fırsat/maliyet hesabı yapılması gerekmektedir. Küçük eve sahip kadınlar için ütünün evde kapladığı alanı da hesaplamak gerekmekte. Her üründe olduğu gibi aldığınız ürünün servis konforu da önemli. Çünkü en sık kullandığınız ev aletleri içinde listenin başlarında yer alan ütünün, çıkaracak herhangi bir sıkıntı durumunda çözüm odaklı bir servis sistemine sahip olması hem sinir sisteminiz için hem de ev düzeninizin aksamaması için önemli bir detay olduğunu düşünüyorum.

Philips GC7635/30 PerfectCare Pure 5 Bar Buhar Kazanlı Akıllı Ütü

Philips GC7635-30 PerfectCare Pure 5 Bar Buhar Kazanlı Akıllı Ütü

Ütü alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun cevabını maddeler halinde yazarsak

1-Çok fazla çamaşır ütülüyorsanız buhar kazanlı ütü tercih etmelisiniz. Ütünün buhar gücü, bir püskürtmede uyguladığı buhar miktarını gösterir. Ütünün buhar gücü yüksekse bu sizin daha az yorulmanızı sağlayacaktır.

2-Kırışıklık konusunda titizseniz ütünün ısı gücüne dikkat etmelisiniz. En az 2400 watt gücünde ütü tercih etmeniz uygun olacaktır.

3-Ütünün tabanı da önemlidir. Çamaşırlarda iz bırakmayan seramik, safir veya glissee tabanlı ütüleri tercih etmelisiniz.

4-Ülkemiz açısından ütünün kireç önleyici sistemi bulunup bulunmadığı da önemli bir nokta

5-Otomatik kapanma sistemi olan ütüleme durumunda 30 saniye dik durumdayken 5 dakika içince kendini kapatan ütüleri tercih etmelisiniz.

Philips Azur GC4870/22 Steamglide 2600 Watt Buharlı Ütü (200g / dk) (Otomatik Kapanma Özelliği

Philips Azur GC4870-22 Steamglide 2600 Watt Buharlı Ütü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*