Dr. Ender Saraç’tan İçinizi Isıtan ve Kış Yağlanmasını Engelleyen Çay Tarifi

Kışın üşüdüğümüzde içimizi ısıtacak ve kışın yağlanmayı engellemesi için hazırlayabileceğiniz çayın tarifi Doktor Ender Saraç’la Sağlık Günler isimli programda kışın içinizi ısıtan ve kış yağlanmasının engelleyen çay tarifi verdi.

İçinizi Isıtan ve Kış Yağlanmasını Engelleyen Çay Tarifi

İçinizi ısıtmaya yardım edecek kış çayı için 3 malzemeden oluşuyor.

Kırmızı acı pul biber ölçüsü 1 çay kaşığı,
Taze zencefil miktarı parmak ucu kadar yeterli;
4-5 adet kakule çekirdeği kabuklarını atacaksınız.

Hazırlanışı: 2-3 parça dilimlenmiş taze zencefili demleyeceğimiz bardağa veya demliğe atıyoruz. Daha sonra üzerine 1 çay kaşığı acı kırmızı pul biber ekleriz. En son ise 4 yada 5 kakulenin kabuklarını açıp içerisinden çekirdekleri çıkarıp ekliyoruz. Bunların üzerine kaynar suyu döküp 5-6 dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz.

İçinizi Isıtan ve Kış Yağlanmasını Engelleyen Çayı soğutmadan içebileceğimiz bir sıcaklıkta iken şeker kullanmadan içmemiz öneriliyor.

Kakule gaz giderici ve uyarıcı ve bilinen bir yan etkisi yoktur.

Reflüsü olanlar, ülseri olanlar, gastriti olanlar bu çayı yapmamalıdır.

Acı kırımız biberin içinde “Kapsaisin” var. Hem kışın ağrılara iyi gelir. Aynı zamanda da ısıtıcı etkisi bulunur. Romatizmal ağrılar içinde önerilir.

Taze zencefil hemen hemen her yerde bulunabiliyor ama bulamadı iseniz o zaman kök zencefil kullanabilirsiniz. Müthiş bir şifa kaynağıdır zencefil.

Bu çayı niçin içiyoruz. Soğuğun bizi hasta yapmaması için ve vücudumuzu ısıtmak için bu çaydan içilmesi öneriliyor. Zencefilli ve kırmızı pul biberli, kakuleli olan bu çay kışın yağ yakılmasına yardımcı olan, soğuk algınlığına karşı etkili, romatizmal ağrıların azalmasına yardımcı bir çaydır.

Çayın içerisine eklenen kakulenin de ısıtıcı etkisi bulunur. Zihnin açılmasında, sinüs ve akıntısı olanların akıntısını azaltmada yardımcı olur. Çay kahve çarpıntı yapıyorsa çarpıntı yapmadan onun yerine size uyarıcı etki yapar.

Savunmayı artıran, romatizmal ağrıları azaltan, basit kırmızı pul biberli, zencefilli bu çayı yaparsanız içiniz ısınacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir