Güneş Kremi En Doğru Nasıl Kullanılır?

Yaz kış kullanmamız gereken güneş kremlerini her sene yazın tartışmaya başlıyoruz. Uzmanlar yaşlanmaya ve yaşlanmaya bağlı kırışıklığın en büyük sebeplerinden birinin yaşam boyu maruz kalınan güneş ışınlarından kaynaklandığını söylüyorlar. Hatta bir çok uzman cilt için güneşlenmeyi önermiyor bile. Diğer taraftan başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere, kemik yapısı için D vitamini hayati önem taşıyor.

Özellikle yaz tatillerinde uzun süre maruz kalınan güneş ışınları fazlası ile tehlike arz ediyor. Aslında güneşlenirken vücudumuzun kızarması da vücudun güneş ışınlarına karşı savunmaya geçmesinden kaynaklanıyor.

güneş kremi nasil olmali

Güneş kremleri ile ilgili bir dünya tartışma var özelliklede koruma faktörü ile ilgili. Uzmanlar 30 ile 50 faktör arasında çok bir fark olmadığını, önemli olanın sürme miktarı ve sıklığı olduğunu ifade ediyorlar. Yaz günlerini temel alırsak, güneş kremlerinin en uzun koruyabilme süresi 4 saat. Tabi ki bu zaman diliminde suya girip çıkarsanız, tekrar yenilemeniz gerekli. Güneş kremleri yaz, kış kullanılmalı. Fakat yazın çok fazla terlenmesi ve ferahlama nedeni ile suyla daha fazla haşır neşir olmamız nedeni ile, daha sık aralılarla sürülmeli ve sürüldükten 30 dakika sonra güneşe çıkılmalı. Çünkü deri kremi, ancak emebilmekte.

Piyasada bir dünya güneş kremi markası var. Tercihi yaparken dikkat etmemiz gereken, kremin UVB hem de UVA karşı korumalı olması. Avrupa markalarının güneş kremleri formülasyonları daha iyi, özellikle de çocuklar için olanlar içerik olarak daha az kimyasal içermekte. Eğer kendiniz ve çocuğunuz için aşırı duyarlı iseniz, seçtiğiniz ürünün organik olmasına özen gösteriyorsanız. Buradaki linkten;  Çevre Koruma Grubu (EWG) raporunu inceleyip istediğiniz ürünü seçebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.