Son dönemde moda olan ‘no makeup’ yani yok gibi makyaj modası çok ünlü. Sizi olduğunuzdan çok değiştirmek yerine kusurlarınızı hafif bir şekilde örtmek ve daha sağlıklı görünmek özellikle erkeklerin en çok tercihi. Makyaj güzeli yakıştırması ve bir yandan da makyajdan vazgeçemememiz bu son moda ‘no makeup’ modası tam bir kurtarıcı. Doğal bir makyaj yani varlığı belli olmayan bir makyaj ile herkese kendinizi hayran bırakabilirsiniz. Aşağıdaki aşamaları uygulayarak kendinize ‘no makeup’ modasına hazırlayabilirsiniz.

1-  Cildi fondötene/ renkli nemlendiricilere hazırlamak

Doğal görünümlü makyajınız için temel adım cildin temiz ve nemlendirilmiş olması. Hatta ten makyajınızın mükemmel olması hafif yapılı bir peelinge bağlıdır. Daha sonra cildinize uygun bir temizleme jeli, teninizi nemlendiriciye hazırlamak için ise tonik. Nemlendiricinizi de sürdükten sonra cildinize istediğiniz ürünü kullanabilirsiniz.

 2- Kalın yapılı fondöten kullanmayın

Bu makyajın en önemli kısmı ise ten makyajınızdır, doğal olmak için ürününüzü ya çok az kullanmalı veya çok ince yapılı bir fondöten ya da renkli nemlendirici kullanmalısınız. Yüzünüzde olan kalın bir tabaka sizi asla doğal göstermeyecektir. Elinizde çok kalın yapıda yani yüksek örtücülükte bir fondöten varsa bunu nemlendiricinizde karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Kusurlarınızı örtmek için bolca fondöten kullanmamalısınız.

3- Göz makyajı

Belli belirsiz bir göz makyajı doğal bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır, sadece bir rimel ile göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Rimeli abartmamaya özen gösterin hatta fazlaca rimel kullanmamak için maskara uygulamasından önce kirpik kıvırıcısı ile kirpiklerinizi kıvırın. Gözünüzde kızarıklık veya damarlı görünüm var ise gözünüze ten renginde bir far uygulayabilirsiniz. Ben hafifte olsa makyaj yapacağım diyorsanız toprak tonlarını tercih etmelisiniz.

4- Kusurları kapatıcı ile gizleyin

Hafif bir ten makyajı yapacağınızdan kusurlarınız tam anlamıyla kapanmayacaktır bu durumdan rahatsız oluyorsanız sivilcelerinizin veya kapatmak istediğiniz bölgeye ince yapılı bir kapatıcı uygulamalısınız.

5- Işıltılı bir görünüm

Sağlıkla parlayan bir cilt, aydınlık gözler makyajınızı daha çekici ve daha sağlıklı görünümüne kavuşturacaktır. Elinizdeki aydınlatıcıları abartmadan kendinizi disko topunu çevirmeden kullanmaya özen göstermelisiniz. Elmacık kemiklerinizin biraz üzerine hafif bir aydınlatıcı uygulayarak yanaklarınızın, teninizin sağlıklı ışıldamasını sağlayabilirsiniz. Gözlerinizin içine ten renginde bir kalem ve göz pınarlarınıza hafif bir aydınlatıcı uygularsanız daha iri ve canlı bakışlar elde edebilirsiniz.

6- Dudaklar

Dudak makyajınız sizin bu makyajda tamamlayıcı görevi görecektir. Dudaklarınıza bir nemlendirici kullanarak makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Ama yine doğal tonlarda rujlar çok göze batmayacaktır. Çok simli olmayan ışıltılı cildinize uygun bir parlatıcıda kullanabilirsiniz. Önemli olan doğal görünümünüzdeki makyajınızda aynı şekilde dudaklara da sağlamak olacaktır.

7-  Hafif Kontür

Yüzünüzü belirginleştirmek diğer dudak, göz ve ten makyajı kadar önemlidir. Ben buradayım diyen kontürleri yapmak yerine hafif bir şekilde elmacık kemiklerinizin altına, hafifçe burun kenarlarınıza ve alın kenarlarınıza çok az ürün kullanabilirsiniz. Sıvı ürünler genelde daha doğal gözüktüğü için tercih edilir fakat kullanımı toz ürünlere göre biraz zordur. Kullanırken abartmamayı ve doğru şekli verdiğinizden emin olmalısınız.

8-  Doğal bir allık

Son dokunuşlar, aslında bu seçenek çokta önemli değil fakat sol bir cildiniz var ise, çok beyaz tenli iseniz çok hafif ten renginize uygun bir allıkla cildinizi canlandırabilirsiniz. Işıltılı bir cilt makyajı yapacağınız için yanaklara uygulayacağınız ürün mat olmalı. Bu seçenekleri uygulayarak doğal görünümlü makyajınıza ulaşmış olacaksınız.

Yazar: Sena Sırma

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir