Facebook Profilinize Gökkuşağının Renkleri Filtresi

Son günlerde facebook’ta arkadaşlarımızın gökkuşağı filtresi şeklinde oluşturulmuş fotoğraflarınızı görüyoruz. Ve bir çok kişi bu uygulamanın ne olduğunu nasıl yapıldığını merak ediyor. Bende ufak bir araştırma sonucunda bu uygulamanın neden ve nasıl yapıldığını bu merakım sayesinde öğrenmiş oldum. Ve aldığım bilgileri sizle paylaşmak istedim. En azından benim gibi bunu merak edenlerin merakını gidermiş olurum 🙂

Sizde tek bir tıklamayla Facebook profil fotoğrafınız üzerinde gökkuşağı filtresi koyabilirsiniz. Facebook ABD Yüksek Mahkemesi kararı sonrası, kullanıcılar Cuma günü kendi profil resimleri üzerinde bir gökkuşağı filtresi sağlayan bir araç ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde Yüksek Mahkeme, aldığı bir kararla eşcinsel evliliğin bir temel hak olduğuna ve ülkedeki eyaletlerin kendi yasalarıyla bunu yasaklayamayacağına hükmetti. ABD anayasasının eşcinsel evliliklere yer vermesi gerektiği kararına varan mahkeme, tüm ABD’yi bağlayan bir karar almış oldu. Karar başta ABD olmak üzere tüm dünyada sosyal medyanın ana konularından biri oldu. Karar öncesinde ABD’nin 36 eyaletinde eşcinsel evliliğe izin veriliyordu. Fakat karar sonrasında artık tüm eyaletlerde, yani kısacası ABD’nin her yerinde eşcinsel evlilik bir hak olarak görülecek ve tüm eyaletlerde eşcinsel evliliğe izin verilecek.

Karar sonrasında Twitter #LoveWins etiketine özel bir gökkuşağı emojisi ekledi. Etiket, hem dünya genelinde hem de Türkiye’de TT listesinin ilk sırasına yerleşmeyi de başardı.

Facebook da çok kısa bir süre içerisinde Celebrate Pride adını verdiği uygulamayı hemen yayınladı. Celebrate Pride uygulamasına facebook.com/celebratepride adresinden ulaşılabiliyor ve uygulama profil resminize özel bir filtreyi otomatik olarak ekleyerek profil resminizi güncellemenize yardımcı oluyor. Facebook’un uygulaması gökkuşağının renklerini profil resminize otomatik olarak uyguluyor ve bunu profil resmi olarak kullanabilmenizi sağlıyor.

Kaynak: webrazzi

Facebook Gokkusagi Filtresi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.